„Litr Światła” rozświetla najuboższe domy!

Po opróżnieniu butelki wody większość ludzi prawdopodobnie wyrzuci ją do śmietnika. Jednak ci ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że pozbywają się wyjątkowo pomysłowego źródła światła. Dzięki idei mechanika z Brazylii, takie „śmieci” mogą rozświetlić domy w ubogich dzielnicach na całym świecie.

 W jaki sposób plastikowa butelka zmienia się w źródło światła? Odpowiedź jest zarówno prosta, jak i błyskotliwa. W dachu domu wycina się małą dziurę i umieszcza się w niej przezroczystą, plastikową butelkę z czystą wodą. Podczas dnia światło słoneczne załamuje się na butelce z wodą i rozprzestrzenia się po pokoju na 360 stopni. Takie „światła” zwykle instaluje się w miejskich slumsach i wąskich alejkach, gdzie oświetlenie jest zazwyczaj słabe lub całkowicie go brak. W razie potrzeby niektórzy mieszkańcy używają światła elektrycznego podczas dnia, ale pieniędzy brakuje, a butelka z wodą na słońcu ma moc 60-watowej żarówki. Dodanie wybielacza do wody czyni ją czystszą i bardziej klarowną. Każda butelka może przetrwać do pięciu lat zanim korozja sprawi, że będzie się już nadawała na wysypisko.

Wynalazek należy do brazylijskiego mechanika, Alfredo Mosera, a projekt Litr Światła zastosował go później na szeroką skalę w Manilii, gdzie użyto butelek z wodą aby dostarczyć przyjazne dla środowiska światło do zubożałych domostw. W rok od powstania, Litr Światła zainstalował ponad 200 000 butelkowych żarówek. Organizacja planuje oświetlić milion domów do 2015 roku. Prowadzone są prace również nad wersją z dołączoną baterią  na energię słoneczną, by dostarczać światło w nocy. Zaprojektowano również mobilną aplikację zawierającą instrukcję dotyczącą instalacji.

Już w 2011 roku, gdy blog Green Cupboards zamieścił artykuł o Litrze Światła, pewien czytelnik skomentował, że ten pomysł spowodowałby poprawę sytuacji w Indiach.

„To jest najbardziej błyskotliwy pomysł na świecie i z pewnością zasługuje na uznanie. Mieszkam w Indiach, gdzie w wioskach nie ma elektryczności, a ludzie muszą polegać na lampach naftowych, często i tak siedząc w ciemnościach, gdyż nafta jest w deficycie. Miejmy nadzieję, że jakaś organizacja pozarządowa się tym zajmie i uczyni życie mieszkańców wsi mniej ponurym.”

Zajęło to kilka lat, ale Litr Światła działa już w 15 krajach, włączając w to Bangladesz, Kenię, a także Indie. Tamtejsza filia Litra Światła zatrudnia wolontariuszy w wielkich miastach takich jak Mumbaj, Bangalore i Hajdarabad. Wiadomość na facebookowej stronie „Liter of Light – Bangalore” zachęca ludzi do ofiarowywania organizacji zużytych plastikowych butelek zamiast ich wyrzucania.

Pisząc na Twitterze, Pollinate Energy, kolejna organizacja non-profit, która opracowała produkty wykorzystujące energię odnawialną dla indyjskich slumsów miejskich, ostatnio pogratulowała ekipie Litra Światła za świetną robotę.

Inne organizacje pozarządowe, takie jak Sanskara Indyjska Fundacja i Praca Edukacja i Badania Sieci (LEARN), pracują wraz z indyjskim Litrem Światła aby zwiększyć wpływ, jaki te butelki mają na życie użytkowników.

Zdjęcia z facebookowej strony indyjskiego Litra Światła pokazujący instalację w Hajdarabadzie.

Wysiłki wolontariuszy są sercem Litra Światła. Wolontariusz z Bangalore, Tripti, wyjaśnia, co napędza grupę:

„Chcemy poruszać dużo więcej istnień i rozjaśniać miasto przy współpracy z podobnie myślącymi organizacjami, które chcą wprowadzać tę zieloną politykę razem z nami.”

Fakty o Indiach raportują, że 288 milionów Hindusów nie ma dostępu do elektryczności. Innowacyjne rozwiązanie jak Litr Światła może załagodzić konsekwencje bezsilności, dobrze wykorzystując coś, co wcześniej uważano za plastikowy śmieć.

Materiał i zdjęcie: Global Voice by Alka, lic (CC BY 3.0)

Tłumaczenie:Dominika Dzieniszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =