Mandala znaczenie – ogród spiralny
Spis treści
Mandala znaczenie dla aranżacji ogrodu
Mandala znaczenie – dla harmonii w ogrodzie. Mandala jest wyśrodkowanym wzorem, popularnym w kulturze hinduskiej. Ten geometryczny kształt lub wzór symbolizujący wszechświat mandale są przestrzenią dla medytacji, relaksacji i koncentracji umysłu, symbolem duchowej podróży.
Odzwierciedlają aspekty geometryczne i kosmiczne, harmonijne związki pomiędzy materialnym i duchowym. Są przeważnie okręgiem, który zawiera w sobie wzory gwieździste, kwiatowe, fale, koła lub spirale. Nie muszą być idealnie symetryczne 🙂
Są inspirowane Naturą.
Co to jest mandala ogrodowa?
Ogród w układzie mandali to przestrzeń ogrodowa z posadzonymi roślinami, która roślinami, którą odwzorowuje układ mandali występujących w przyrodzie.
… natura nigdy nie wybiera najkrótszej drogi między dwoma punktami. Zamiast tego, przyroda meandruje, dryfując w pełnych gracji, ale skutecznych falach z tego miejsca do tamtego. ( Toby Hemenway w: Gaia’s Garden, str. 38 )
Jak zauważył powyżej Toby Hemenway ważne jest, aby zwiększać długość krawędzi mandali ogrodowej – polega to na czerpaniu z natury wskazówek i stosowaniu ich w ogrodzie. Mandala znaczenie jej kompozycji, układu ma w tym duże znaczenie.
W praktyce mandala ogrodowa to podniesiony nad poziom gruntu fragment ogrodu, zazwyczaj mający kształt okręgu, zbudowanego wokół “dziurki od klucza”.
Bill Mollison, jeden z pionierów parmakultury, zaczerpnął inspirację dla tego typu mandali z Tajwanu i Filipin do projektowania tego rodzaju ogrodu.
Jak działa mandala ogrodowa ?
W środku mandali można umieścić, na przykład:
- staw;
- powierzchnię do prania lub prysznic zewnętrzny z roślinami filtrującymi wodę;
- drzewo dające azot (np: akacja);
- stertę kompostu;
Elementy te mają na celu zapewnienie wilgotności, cienia i ekologii w ogrodzie.
Mandala znaczenie kompozycji – wszystko wokół kształtu “dziurki od klucza” i podwyższonych grządek pomaga utrzymać wilgoć i zapobiega nadmiernemu zachwaszczeniu.
Pozwala również na dużą różnorodność roślin w dość ograniczonej powierzchni.
Mandala jest zazwyczaj bardziej efektywna, gdy odtwarza system stref wykorzystywanych w permakulturze.
W tym celu, zaleca się umieścić częściej zabierane rośliny (np: zioła), najbliżej dróżki, następnie te, które zbiera się regularnie (fasola, pomidory, itp) i wreszcie, długotrwałe uprawy zbierane w jednym czasie (rośliny okopowe na przykład).
W tej strukturze możemy mieć także małe drzewa owocowe z tyłu “dziurki od klucza”, w celu tworzenia strefy cienia.
To jak szeroko powinna być wybudowana “dziurka od klucza” zależy od długości naszego ramienia.
Łatwo powinniśmy, stojąc w obrębie dziurki, dosięgnąć do dwóch pierwszych stref w/w nasadzeń roślin.
Wokół kręgu mandali, warto pomyśleć o nasadzeniu żywopłotu, sadzeniu roślin barierowych, na przykład w celu ochrony naszego ogrodu od zwierząt. Parawan z roślin może być również stosowany do zapobiegania parowaniu, inwazji owadów i oczywiście do ochrony przed wiatrem lub po prostu dla stworzenia strefy ciszy czy medytacji.
Ogród spiralny
Ogród spiralny to odmiana mandali, także inspirowana Naturą.
Spiralny układ to wydajny i atrakcyjny sposób, by mieć zwłaszcza świeże ”przyprawy”, dosłownie za progiem.
Na niewielkiej przestrzeni, łatwo gromadzącej wodę, można zmieścić zaskakująco wiele ziół i roślin użytkowych i łatwo je zbierać.
Cegły (skały, kamienie) otaczające ogród spiralny pochłaniają ciepło w ciągu dnia i dzięki temu ogrzewają glebę, a różne wysokości spirali na jakich posadzimy zioła oraz kierunki względem stron świata tworzą, w mikroskali, różne warunki środowiskowe, dla różnych roślin.
Zioła za progiem
Najkorzystniej usytuować spiralę ziołową tuż obok drzwi wejściowych, idealnie obok drzwi do kuchni, co będzie ułatwiało stosowanie świeżych ziół w trakcie przyrządzania posiłków.
Spirala ma najczęściej 1,5 – 2 metrów średnicy i wysokość 1 – 1,5 metra.
Taka spirala jest odpowiednio duża, aby pomieścić co najmniej 20-30 rodzajów podstawowych ziół.
Mandala znaczenie – dlaczego kształt spiralny ?
- kształt ten zwiększa dostępny obszar uprawy.
- konstrukcja ta oferuje różnorodny mikroklimat, w różnych obszarach nasłonecznienia / poziomach spirali
- wzajemnie korzystne jest oddziaływanie różnych ziół, m.in posadzenie rumianku poprawia wzrost sąsiednich roślin, ( patrz >> allelopatia ) co sprzyja zdrowej, stabilnej uprawie
- zróżnicowane, różnorodne środowisko roślinne spirali (i kamienie, cegły) przyciąga użyteczne owady (inna metoda opisana w Ekogazecie to >> domki dla owadów )
- jest to kształt znany Naturze (m.in muszle), zatem niezwykle harmonijny, estetyczny
Budowa spiralnego ogrodu
Gdy mamy już odpowiednie miejsce wykreślamy na ziemi okrąg [mandala znaczenie 🙂 ], koniec projektowanej spirali kierujemy na północ.
Na gruncie układamy grubą warstwę gazet, tektury, może być nawet stara wykładzina dywanowa (wytłumią chwasty).
Budując ściany spirali najlepiej stosować materiały odpowiednio trwałe – drewniane słupki, pale, kamienie, płytki, cegły, butelki czy opony.
Używaj gleby wolnej od chwastów
Rośliny w ogrodzie spiralnym
Na rysunku poniżej przykładowy układ roślin.
Możecie eksperymentować z ziołami, warto jednak pamiętać by unikać takich, które mogą zdominować inne rośliny w ogrodzie spiralnym, taką silną rośliną jest np; mięta
Oczywiście układ spiralny można wykorzystać też inaczej np: dla spirali z dzikich kwiatów (poniżej):
..a gdy nie macie miejsca na ogród spiralny.. pozostaje ogród wertykalny