Marnujemy jedzenie
W styczniu opublikowany został raport brytyjskiego Instytutu Inżynierii Mechanicznej (Institution of Mechanical Engineers). Instytut skupia inżynierów ze 139 krajów świata.
Z raportu wynika, że 30 – 50 proc. żywności na świecie marnuje się – jedzenie trafia do śmietnika.
Jak to możliwe ?
JEDZENIE – ILE i JAK MARNUJEMY ?
Na świecie, co roku, produkuje się ponad 4 miliardy ton żywności, a wyrzuca na śmietnik od 1,2 do 2 miliardów ton (Raport FAO z 2011 wspominał o 1,3 miliarda ton)
Instytut Inżynierii Mechanicznej wskazuje przyczyny, wyrzucania tak dużych ilości żywności.
- w krajach rozwijających się produkty spożywcze ulegają zmarnowaniu najczęściej się w gospodarstwach rolnych i na lokalnych rynkach. Dzieje się tak z uwagi na mało efektywne metody zbierania plonów, problemy z infrastrukturą czy transportem oraz przechowywaniem.
- w krajach o gospodarce przejściowej, takich jak te położone w Europie Środkowej i Wschodniej, największe straty wiążą się długimi łańcuchami dostaw – infrastrukturą na poziomie regionalnym lub krajowym.
- w krajach rozwiniętych sporo żywnosci marnotrawią konsumenci, którzy wyrzucają zakupione produkty, ale nawet tam większość strat powodowana jest na etapie przechowywania i transportu.
MARNUJĄC ŻYWNOŚĆ DODATKOWO MARNOTRAWIMY TEŻ WODĘ
- około 550 mld m3 wody marnuje się na całym świecie dla upraw, z których plony nigdy nie docierają do konsumenta;
- potrzeba 20-50 razy większej ilości wody do wytworzenia 1 kg mięsa niż 1 kg roślin;
- zapotrzebowanie na wodę w produkcji żywności może osiągnąć do roku 2050 poziom 2,5 do 3,5 razy większe niż zapotrzebowanie ogółu ludzi na świeżą wody już dziś i może prowadzić do bardziej niebezpiecznych niedoborów wody na całym świecie;
- istnieje zatem potencjał, aby zapewnić 60-100% więcej żywności poprzez eliminację strat i odpadów , przy równoczesnym uwolnienie gruntów, energii i zasobów wodnych na inne potrzeby
SUPERMARKETY ..
Autorzy raportu wskazują wielkie sklepy jako głównych winowajców wysokiego poziomu marnotrawstwa w rozwiniętych krajach zachodu (zwłaszcza w USA i północnej Europy).
W samej Wielkiej Brytanii około 30 proc. plonów pozostaje na polach w związku ze ‘standardami’ narzuconymi rolnikom przez supermarkety. Jakimi standardami ?
Jeśli np. cukinia nie spełnia wymogów sklepowych (kolor, rozmiar, kształt) nie jest zbierana i gnije na polu…
Rolnicy nie mogą właściwie podejmować innych decyzji, gdyż supermarkety mają największy udział w rynku.
W USA 8 największych sieci sklepów kontroluje połowę rynku warzyw (w latach 90-tych było to 25 proc.)
Supermarkety przyczyniają się też w dużym stopniu do marnowania jedzenia przez konsumentów znajdujących się na końcu tego systemowego łańcucha.
Zaniedbywanie znaczenia tych dominujących na rynku żywności graczy zmniejsza wiarygodność wszelkich proponowanych rozwiązań.
PRZYKŁAD BRYTYJSKI – ILE JEDZENIA TRAFIA NA ŚMIETNIK ?
W Wielkiej Brytania wyrzuca się prawie połowę produktów spożywczych !
Rocznie marnuje się tam 15 milionów ton jedzenia, w tym 484 miliony nieotwartych jogurtów, 1,6 miliona jabłek oraz 2,6 miliona kromek chleba.
Winne tej sytuacji są zwłaszcza supermarkety zachęcające klientów w swoich promocjach (np: „dwa w cenie jednego”) oraz zachęcają ludzi do kupna nadmiaru żywności.
Dodatkowo, wielkie sieci oznaczają produkty bardzo zachowawczymi datami przydatności do spożycia, które konsumenci traktują zbyt poważnie.
ILE JEDZENIA MARNUJĄ POLACY ?
- 9 MILIONÓW TON ROCZNIE ! (dane Eurostatu z 2006 roku, opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 roku) Na etapie produkcji marnuje się 6,6 mln ton żywności, gospodarstwa domowe marnują ponad 2 mln ton, natomiast inne źródła 0,35 mln ton.
Dane te lokują Polskę na 5 pozycji wśród państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią..
- w Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 30% badanych (badanie Millward Brown SMG/KRC, na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2012 r.).
Jest to o 6 % więcej niż w roku 2011. Częściej żywność wyrzucają osoby pracujące, mieszkające w dużych miastach.
Jako przyczynę wyrzucania żywnosci Polacy wskazują:
- przegapienie terminu przydatności do spożycia
- niewłaściwe przechowywanie
- zakup złego jakosciowego posiłku
- zbyt duże porcje posiłków
- zbyt duże zakupy
- brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań
- inne
- nie zastanawiam się nad tym
PERSPEKTYWY
Dr Tim Fox z Instytutu Inżynierii Mechanicznej, powiedział:
“Woda, grunty i energetyczne zasoby są pod rosnącą presją konkurencyjnych ludzkich potrzeb. Inżynierowie mają do odegrania kluczową rolę w zapobieganiu stratom żywności poprzez rozwój bardziej efektywnych sposobów uprawy, transportu i przechowywania produktów spożywczych.
Jednak aby tak się stało rządy, agencje rozwoju i organizacje takie jak ONZ muszą działać wspólnie, aby pomóc ludziom w zmianie nawyków w kwestii odpadów żywnosciowych oraz zniechęcić do praktyk powodujących marnotrawstwo rolników, producentów żywności, supermarkety, jak i konsumentów.”
Do 2075 roku, ONZ przewiduje, że liczba ludności na świecie ma wzrosnąć do około 9,5 miliardów, co może oznaczać dodatkowe trzy miliardy ludzi do wykarmienia.
Kluczową kwestią jest jak produkować więcej żywności w świecie z istniejacych zasobów, szczególnie biorąc pod uwagę m.in. rosnącą popularność jedzenia mięsa – co wymaga około 10 razy większych zasobów ziemi niż w przypadku żywienia ryżem lub ziemniakami.
Świat produkuje około cztery miliardy ton żywności rocznie, ale traci nawet do połowy tej ilości żywności przez złe praktyki oraz niewystarczającą infrastrukturę.
Poprzez poprawę procesów i infrastruktury, jak również zmianę sposobu myślenia konsumentów, będziemy mieli możliwość uzyskania 60-100% więcej żywności, by wyżywić rosnącą ludność świata (i to bez uciekania się do ryzykownych i nieprzewidywalnych technologii GMO – dopisek redakcji).
PONIŻEJ W “POBIERZ ZAŁĄCZNIK” – dane na temat marnowania żywności w 2012 roku z informacją jak możemy temu zapobiegać, przygotowaną przez Banki Żywności.
PONADTO (również poniżej) POLECAMY FILM pt: ” Zanim wyrzucisz żywność POMYŚL”
9 mln ton zmarnowanego jedzenia rocznie w Polsce, w teoretycznie chrześcijańskim kraju ? masakra..