Zamiast wieżowców.

Galgebakken domy od strony ulicy

Osiedle Galgebakken powstało w latach 1972-1974 jako odpowiedź i alternatywa dla znanego i w Polsce budownictwa prefabrykowanego, którego powszechnym produktem były blokowiska i wieżowce.

Osiedle liczące ok. 700 domów zaprojektowali architekci: A. i O. Ørum-Nielsen, J.P. Strogaard i H. Markussen oraz architekt krajobrazu J. Vesterholt.

Sposób zabudowy czynszowej (komunalnej) w Galgebakken (osiedle w Kopenhadze – Dania) – niska zabudowa – budynki typu parterowe bungalowy oraz szeregowe jednopiętrowe, a jednocześnie duże zagęszczenie obiektów i wzajemnie przenikanie się przestrzeni publicznych i prywatnych jest bliższy tradycji wiejskiej i Naturze niż wspomniane osiedla bloków mieszkalnych.
Istotne jest też to, że odpowiednio zaprojektowana, prefabrykowana (!) zabudowa sprzyja budowaniu relacji sąsiedzkich i relacji z Naturą, czemu sprzyjają kameralne uliczki, drewniane pergole i ogrodzenia ogrodów, specjalne miejsca spotkań, pralnie, siłownia, warsztaty, domy kultury czy place zabaw dla dzieci, wspólne półprywatne przestrzenie ogrodowe od strony ulicy, do których można wyjśc wprost z kuchni czy jadalni, ale też prywatne ogródki od strony sypialni.

No i wszszędzie jest dużo zieleni !

W ten sposób architekci chcieli przełamać sztywne granice pomiędzy przestrzenia prywatną i publiczną, tak charakterystyczne dla blokowisk.

Samochody parkowane są na obrzeżach osiedla.

Aktualnie, od 2016 roku do 2018 roku przewiduje się wykonanie prac renowacyjnych (m.in wymiana instalacji, okien, remonty łazienek) w budynkach na osiedlu, które ma juz 40 lat

A wygląda to tak, mnie najbardziej podobają się fragmenty osiedla zabudowane parterowymi budynkami 🙂

Galgebakken uliczka w zieleni

Galgebakken jadalnia w ogrodzie

Galgebakken plac zabaw

Galgebakken przestrzeń wspólna na ekoosiedlu

zdjęcia: Arkitekturbilleder, licencja: CC BY-NC-SA 2.5 DK

zdjęcie wprowadzające: www.gbakken.dk (strona osiedla)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 10 =