Mów teraz o eko sprawach

mów teraz

Powstrzymana wycinka – Mów teraz z 30 marca 2023r

Dzięki zaangażowaniu Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu (WOK), Las Nowa Karczma na Praczach Odrzańskich uniknie wycinki, którą planowały Lasy Państwowe.

Wiele z drzew, które wcześniej były zaznaczone do wycinki zostały oznaczone literą E, co oznacza, że są to drzewa ekologiczne i pozostaną w celu zwiększenia różnorodności biologicznej.

– To prawdziwa magia, ale dla nas wszystkich to wspaniała wiadomości i cieszymy się, że leśnicy raz jeszcze przyjrzeli się tym drzewom i uznali, że warto je zachować. Wśród nich były potężne, ponad 100-letnie dęby, ale też graby, jesiony  i stare lipy. Ten sukces to efekt naszego protestu, który zorganizowaliśmy  w obronie wrocławskich lasów prawie trzy tygodnie temu pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu – mówi Izabella Młynarczyk z Koalicji WOK.

W czwartek aktywiści i przyrodnicy z Koalicji WOK Paweł Kisiel, Grzegorz Idziak i Izabella Młynarczyk, spotkali się w Lesie Nowa Karczma z przedstawicielami RDLP i Nadleśnictwa Miękinia, które zarządza tym lasem i rozmawiali na temat przyszłości tego cennego przyrodniczo lasu.

 – W trakcie tego spotkania  udało nam się przekonać leśników do zachowania kilku kolejnych drzew. Niektóre z drzew przeznaczonych do wycinki posiadały dziuple oraz wypróchnienia i stanowiły ostoje rzadkich gatunków zwierząt, w tym ptaków. Z tego powodu leśnicy musieli ograniczyć planowaną wycinkę – mówi przyrodnik Paweł Kisiel.

Ten piękny las to chroniony prawem unijnym grąd w obszarze Natura 2000 Dolina Widawy.

Kolejną dobrą wiadomością  jest powstrzymanie cięć  zaplanowanych w lesie koło grobli przy ujściu Bystrzycy do Odry na Praczach Odrzańskich.

Przedstawicielom Koalicji nie udało się przekonać leśników do pozostawienia przepięknych trzech ponad 100-letnich jaworów w Lesie Ratyńskim. Leśnicy nie chcieli ustąpić, argumentując  że „trzeba wyciąć stare drzewa, bo młode pokolenie i dzieci czekają”. 

Na szczęście skala planowanej wycinki nie jest duża.

– W dobie zmian klimatu i zaniku bioróżnorodności w tak cennych przyrodniczo lasach wycinki drzew powinny być ograniczone do minimum, a najlepiej w ogóle nie powinno prowadzić się w nich pozyskania drewna. Takie lasy powinny służyć ludziom, przyrodzie i powinny retencjonować wodę –  uważa Grzegorz Idziak z Ratujmy Las Mokrzański

Koalicja dziękuje wszystkim, którzy brali udział w tym proteście oraz aktywistom i przyrodnikom – bez Was te przepiękne lasy zginęłyby.

PROTEST MA SENS.

Dodają :

Będziemy cały czas pilnować tych lasów – tak aby nasze uzgodnienia zostały zrealizowane i nikt nie przemalował liter E na pomarańczowe kropki“.