Można pozazdrościć bobrom profesjonalizmu.

bobry

Bobry w Giżycku budują ”bobrzy Manhattan”- żartują leśnicy i coś w tym jest…

W położonym w Krainie Wielkich Jezior nadleśnictwie Giżycko to zjawisko nie dziwi już nikogo. Tu bobrze prace co najwyżej oceniane są pod względem fachowości i tempa ich wykonywania.

Czasy, kiedy pojedyncze bobrze rodziny mozolnie rozbudowywały w lasach swoje dzielnice willowe, powoli odchodzą w niepamięć. Nadchodzą czasy profesjonalistów. Przykładem nowych trendów inżynierii bobrzej może być świeżo rozpoczęta budowa w okolicy miejscowości Rydzewo, gdzie bobry wykonują zrąb zupełny na powierzchni dwóch hektarów. Na jakości i technice wykonywanych na tym zrębie prac niejeden pilarz mógłby się wzorować. Wzorowo zachowany jest tu kierunek obalania drzew i okrzesywanie gałęzi. Bobry zadbały również o bezpieczeństwo pracy i z powierzchni zrębowej wyproszono wszystkie gapiące się łosie, które mogłyby być poszkodowane podczas ścinki przez obalane drzewo (poza tym podjadały gałęzie). Jak widać na załączonych fotografiach, pozyskanie drewna wykonywane jest z rozmachem i zrąb ciągnie się aż po horyzont.

Pozyskiwany surowiec drzewny jest tu wykorzystywany w 100% w budownictwie i nic się nie marnuje. Zaawansowana inżynieria szalowania fundamentów i łączenia drewna z błotem sprawiają, że bobrze budowle mogą być wyższe i wytrzymalsze.

Tu w przyszłości powstanie bobrzy Manhattan – żartują leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko.

Prace budowlane postępują sprawnie, bo chronieni prawem bobrzy budowniczowie nie muszą się martwić o pozwolenia i uzgodnienia budowlane. Wydaje się, że jedynym ich zmartwieniem mogą być powracające z zimowego wypoczynku żurawie, których tereny lęgowe zajęły.

 Jak to będzie z tymi żurawiami? Liczymy na to, że jakoś się dogadają… – mówią leśnicy.

 

Zdjęcie:Daniel Palmi 

RDLP w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 12 =