Na co pomaga wężownica ?

Sansevieria trifasciata czyli wężownica

Drogie Panie… czy wiecie czym leczyły się nasze babcie w przeszłości, kiedy wizyta u lekarza stanowiła nie lada wyzwanie lub była po prostu niemożliwa…  🙂 ?
A więc nasze kochane babcie, a później i nasze mamy pielęgnowały roślinkę w doniczce potocznie nazywaną ogonem szczupaka lub wężownicą.

Kiedyś można było ją spotkać w każdym prawie domu.

NATURALNE LEKARSTWO

Dziś spotykamy wężownicę sporadycznie…. przeważnie w biurach, a wielka szkoda, bo wężownica ( sansevieria) to naturalne lekarstwo na kobiece choroby zwłaszcza zapalenie przydatków lub wegetatywną- naczyniową dystonię.
Wiedza o leczniczych właściwościach tej rośliny była przekazywana z pokolenia na pokolenie i dodam, że nie tylko w Polsce znano jej właściwości.

Na przykład Wenezuelki nazywają wężownicę kobiecą rośliną.

NALEWKA
A więc co trzeba zrobić , aby roślinka nam służyła: najprościej przygotowuje się nalewkę:

 • mielimy liście, tak aby uzyskać 1/3 szklanki.
 • następnie dolewamy wódkę i całość przelewamy do ciemnej butelki, którą szczelnie zamykamy i odstawiamy do ciemnego, najlepiej chłodnego pomieszczenia na okres 3 tygodni.
 • po upływie tego czasu przelewamy nalewkę przez filtr ponownie do ciemnej butelki ( ja stosuje filtr do kawy, ale można zastosować gazę) i nalewka jest gotowa do spożycia.

A jak ją spożywać?

Łyżeczkę nalewki mieszamy z ¼ szklanki wody i pijemy 2 razy dziennie po posiłku.

Zaleca się miesiąc kuracji, 10 dni przerwy i powtórzenie kuracji.
Warto dodać, że jest wiele odmian tej rośliny, ale najskuteczniejsza w działaniu jest sansewieria trifasciata (poniżej, na zdjęciu).

Sansevieria trifasciata czyli wężownica

UPRAWA DONICZKOWA

Tak więc zachęcam do odbycia spaceru do kwiaciarni, nabycia tego „wspaniałego lekarstwa” i uprawy go w domu, bo jest to bardzo proste.
Roślina ta nie jest wymagająca.

Jest odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne, lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi miejsca.

Znosi suche, zanieczyszczone powietrze, niedobór wody, a nawet brak światła, co jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób zapracowanych lub będących w ciągłej podróży.

Nie podlewajmy jej też obficie, bo spowoduje to gnicie liści u nasady. Najlepiej wlewajmy wodę na podstawkę… Jeżeli zauważymy, że wężownica ma zbyt małą doniczkę – przesadzamy ją w marcu- kwietniu do większej doniczki.

Roślinę można rozmnażać wieloma sposobami.

Najpopularniejsze do podział kłączy ( !!! zachowa wtedy „piękny rysunek liści” ) lub możemy podzielić liście na 7-8 centymetrowe odcinki, po przeschnięciu miejsca cięcia umieszczamy je w wilgotnym podłożu.

Sadzonki ukorzeniają się w ciągu ok. miesiąca.

Najlepiej zrobić to wiosną i koniecznie podzielić się roślinką z przyjaciółką………….

NA CHOROBY KOBIECE pomaga też MUMIO

One thought on “Na co pomaga wężownica ?

 • 13 września, 2017 o 9:56 am
  Permalink

  Nigdy nie przywiązywałam do tego kwiatu żadnej uwagi, nie sądziłam że ma takie wartości.Rosła , przesadzałam i rozdawałam, aż do tej chwili.Mam ją w każdym pomieszczeniu .Polecam.
  Maria

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × one =