Najzdrowszy chleb świata

Najzdrowszy chleb – jaki ?

Ma wszystkie ”skarby” ziarna…

W latach trzydziestych XX w do szwedzkiej prowincji Dalekarken przyjechał dr Karl Rose, aby w biednej wówczas okolicy zbadać stan zdrowia ludności.
Jakież było jego zdumienie, gdy zauważył, że wszyscy – młodzi i starzy mieszkańcy – mają piękne, zdrowe uzębienie. A wiedział, że jadają tu niewiele warzyw , owoców i mleka, przy czym woda jest miękka, a więc pozbawiona wapnia.

Co więc stanowiło główne pożywienie mieszkańców ?

Po prostu to co my nazwalibyśmy sucharami lub podpłomykami, a u nich uchodziło za najzdrowszy chleb i nazywało się ”Knäckebrot”, który produkowano z całego ziarna, prażonego w temperaturze 100stC, a następnie mielonego. Z takiej mąki zarabiało się ciasto z wodą i piekło cieniutkie placuszki, które Szwedki nabijały na patyki i jeszcze dosuszały.

Dr Rose poddał ten chleb badaniom naukowym a ich wyniki stały się rewelacją na skalę światową.

Knäckebrot miał wszystkie „skarby” ziarna: witaminy, sole mineralne (m.in. wapń), białko, a także błonnik. Był smaczny, łatwo strawny, nie powodował wzdęć, uśmierzał fermentację.

Dziś Knäckebrot można spotkać nieomal w całym świecie. Oficjalnie został uznany za „najzdrowszy chleb świata”.

A co się stało z mieszkańcami Dalekarken ? Po 6 latach od pierwszej wizyty dr Rose pojechał tam znów. I cóż stwierdził ? Oto wszystkie, dosłownie wszystkie badane przez niego dzieci w wieku 12-14 lat miały już próchnicę ! Ale w wiosce nie wypiekano już Knackebrotów. Bo i po co ?
Powstała przecież piekarnia parowa, która codziennie dostarczała świeże, rumiane bułeczki i chleb z mąki białej jak śnieg. A ludność dalej jadała za mało owoców, warzyw i mleka.

Jak widzicie „cywilizacja” dotarła do mieszkańców Dalekarken… ze wszystkimi tego konsekwencjami dla zdrowia, a powyższe interesujące spostrzeżenia przytaczamy z książki Ireny Gumowskiej pt.: „Życie bez starości” wyd. Wiedza Powszechna, 1969r

Zobacz też inny artykuł o chlebie (pieczywie): nowe chleby i starożytne pszenice

Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć + 14 =