Nalewka z bursztynu

Nalewka z bursztynu na co pomaga

Nalewka z bursztynu opiera się na właściwościach samego bursztynu. A na temat bursztynu w Encyklopedii Powszechnej jest tylko niewielki zapis, który brzmi:

Bursztyn, jantar, kopalna żywica drzew iglastych z trzeciorzędu; barwa głównie żółta, niekiedy zawiera zatopione owady i szczątki roślin; głównie u wybrzeża Morza Bałtyckiego; używany do wyrobu biżuterii, ozdób.

O właściwościach leczniczych natomiast encyklopedia milczy.

A przecież w ostatnich latach krążą po całym kraju informacje o cudownych właściwościach leczniczych bursztynu i nalewki z bursztynu.

Bursztyn do nalewki i nie tylko

W celu zdobycia bursztynu dawni kupcy rzymscy, egipscy i greccy podejmowali uciążliwe wędrówki nad Morze Bałtyckie, by nabyć nasz polski jantar.
Do niedawna sądzono, że ze złotego bursztynu wyrabiano tylko piękną biżuterię dla bogatych dam, lecz wykopaliska archeologiczne, w miejscach prastarych osiedli ludzkich i znaleziska w grobowcach starożytnych, nie potwierdzają tej tezy, gdyż bardzo rzadko napotykano na biżuterię bursztynową.

Natomiast często widywano kawałki bursztynu umiejscowione pod skórą mumii egipskich.

bursztyn
bursztyn – fotografia: Hannes Grobe, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 2.5

Być może miały one być dodatkowym środkiem konserwującym zwłoki przed rozkładem.
Najnowsze badania archeologiczne odsłoniły rąbek tej tajemnicy, dowiodły bowiem, że ”wyprawy jantarowe”, wiodące ”szlakiem bursztynowym” nad Bałtyk, nie miały li tylko zadania zdobycia go w celach zdobniczych.
Bursztyn uważany był raczej za pewnego rodzaju panaceum.

Nasz bursztyn na nalewkę to kamień życia i zdrowia

Jak wynika ze starych zapisów, sporządzano z niego lekarstwa, które skutecznie leczyły choroby.

Egipcjanie nazywali go ”kamieniem życia i zdrowia“, a piękne Rzymianki uważały, że kontakt z bursztynem zapewni im młody wygląd.
Dziś wiemy, że bursztyn emanuje ujemne jony, które dobroczynnie wpływają na organizm ludzki.

Wprawdzie ”medycyna oficjalna”, opierając się na chemicznej analizie jantara, która poza węglem, wodorem, tlenem, terpenami i żywicą nie znalazła niczego nadzwyczajnego, odrzuca go jako lek, trzeba jednak pamiętać, że żadna analiza, w żadnym związku chemicznym nie potrafi wykryć absolutnie wszystkiego co dany związek w sobie kryje nieuchwytnego.

bursztyny
surowe, drobne bursztyny – najlepsze do nalewki

Już sama niespotykana odporność bursztynu na niszczycielskie czynniki wody morskiej (sole i nieustanny ruch wody) może świadczyć o jego niezwykłej radio-witalności. Potrafi leżąc w piasku morskim przetrwać tysiące lat niezniszczony, zachowując swój piękny blask i aromat (po ekstrakcji) – bo przecież to produkt roślinny.

Nalewka z bursztynu na co stosować

O dobroczynnym oddziaływaniu bursztynu na organizm można przekonać się osobiście.

Faktem jest, że w czasie grasującej grypy można zabezpieczyć się przed nią, wypijając codziennie rano szklankę herbaty do której dodano 3 krople nalewki z bursztynu, a nacieranie nalewką z bursztynu pleców i piersi obniża skutecznie temperaturę przy stanach podgorączkowych i przynosi ulgę przy zapaleniu płuc i oskrzeli.

Stwierdzono również, na podstawie licznych pozytywnych wyników w leczeniu bursztynem, że wszelkie niedomagania sercowe i krążeniowe, jak osłabienie mięśnia sercowego, arytmia, bóle głowy etc. zmniejszają się doraźnie przez nacieranie bolących miejsc nalewką z bursztynu lub z braku takowej, zwykłym kawałkiem bursztynu.

W przypadku zmęczenia lub bólu głowy potrzeć kark, nadgarstek i skronie kawałkiem bursztynu w miejscu, gdzie wyczuwalny jest puls a jedna kropla nalewki z bursztynu, wtarta w nadgarstek orzeźwia i poprawia samopoczucie.

Przy astmie bierze się kilka kropli tynktury (nalewka z bursztynu) rozcieńczonej w niewielkiej ilości herbaty ziołowej.
Fama głosi także, że bursztyn posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Zabezpieczyć przed ta chorobą można się ponoć, nosząc na szyi naszyjnik bursztynowy o kształtach wielobocznych, w których załamują się promienie świetlne, kierowane poprzez skórę do wnętrza ciała.

Nalewka z bursztynu przepis

Sposób przyrządzania nalewki bursztynowej.

Do sporządzenia nalewki z bursztynu nadaje się wyłącznie bursztyn surowy tzn. taki, który nie był szlifowany, topiony czy w jakikolwiek inny sposób obrabiany.

  • przed użyciem (do sporządzenia nalewki) należy go rozkruszyć młotkiem lub rozdrobnić w moździerzu.
  • 50g bursztynu zalać ½ litr spirytusu 96 %
  • postawić w ciepłym miejscu i często wstrząsać. Po 2 tygodniach nalewka jest zdatna do użytku.
  • bursztyn nie rozpuszcza się w spirytusie całkowicie, wydziela do niego jedynie substancje, które zabarwiają alkohol na kolor żółty i posiadają moc uzdrawiającą.

 tekst przepisu na nalewkę pochodzi z “Leki z Bożej apteki” Jan Schulz, Edyta Überhuber


nalewka z mięty

zobacz też: Nalewka miętowa


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + osiemnaście =