Nasza edukacja – co robimy dla Ziemi

Nasza edukacja – prelekcje o ekologii

Nasza edukacja o środowisku pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby przyczynić się do poprawy stanu środowiska naszego domu i całej ziemi.

Grupa młodzieży licealnej z Elbląga, prowadzi swój projekt społeczny pn: “Earth Day Everyday” w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii”.

Nasza edukacja 5
logo projektu

Głównym celem inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwa o problemach, z jakimi mierzy się wykreowany przez nas świat.

Czteroosobowa  grupa licealistek z Elbląga prowadzi prelekcje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W prelekcjach wzięło już udział  ponad  305 uczestników.

Spotkania  składają się z części teoretycznej, w której najczęściej  poruszane są  tematy:

  • marnotrawstwa jedzenia na świecie i w Polsce,
  • zanieczyszczenia oceanów
  • problemu  plastikowych butelek i ich wpływie na środowisko i zdrowie.
  • recykling

Dla urozmaicenia i zachęty i przede wszystkim aktywnej interakcji z uczestnikami ,  prowadzone są konkursy z nagrodami dla uczniów. 

Dla osoby z najlepszym wynikiem jest przygotowana butelka z filtrem Dafi, łącząca się z tematem ograniczenia plastiku jednorazowego.

Taka prosta  rzecz, a w sposób  praktyczny  pokazuje  uczestnikom spotkania, że ich codzienne decyzje mają bardzo istotny wpływ na stan środowiska, a te pozornie małe zmiany skutkują lepszą przyszłością planety.

Spotkania  to najważniejsza część projektu, gdyż w szkołach nie ma takiego przedmiotu jak ekologia, która powinna być tematem bliskim każdemu.

Mirella Kłosińska (lider zespołu), Kamila Pater, Laura Wyszomirska oraz Klaudia Banaś z II LO w Elblągu  przeprowadzają  wywiady z ekologami i organizacjami ds. ekologii, które następnie są udostępniane szerszemu gronu zainteresowanych osób na platformie Youtube.

Nasza edukacja 2
nasza edukacja – 4 edukatorki 🙂

Tematyka oczywista: ekologiczny styl życia, zero waste czy ekologiczne nawyki.

Zresztą pomysł na aktywność w  różnych mediach społecznościowych to strzał w dziesiątkę. Regularna aktywność sprawia, że dziewczyny już posiadają szerokie grono odbiorców, wśród swoich rówieśników, a co najważniejsze, to grono wciąż się zwiększa.

Taki entuzjazm musi porywać innych, ponieważ  ich rozpoznawalnym hasłem jest

My obchodzimy #dzieńziemicodziennie”

Stąd też wywodzi się nazwa projektu

Można je znaleźć między innymi na Instagramie, Facebooku, Tiktoku oraz Youtube.

Skąd pomysł ?

Pasja i zainteresowanie

Zdecydowały się na założenie projektu o ekologii, ponieważ los Ziemi leży każdej z nas na sercu. Prowadząc inicjatywę uświadamiamy o dewastacji środowiska i pokazujemy, jak dzięki zmianie nawyków możemy chronić środowisko. Każdy z nas w prosty sposób może przyczynić się do ratowania Ziemi, potrzeba do tego tylko trochę wiedzy i chęci, co starają się przekazać w mediach społecznościowych oraz podczas prelekcji.

Nasza edukacja 3
zajęcia w ramach projektu “Earth Day Everyday” – prawdziwa nasza edukacja dla Ziemi

Projekt działa w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii” – platformy, na której uczniowie organizują własne inicjatywy społeczne, ucząc się przy tym praktycznych umiejętności. Każdy projekt otrzymuje swojego mentora. Służy pomocą w razie problemów projektowych i jest osobą, do której zawsze można się zwrócić.

Docierają do uczniów szkół poprzez prowadzenie prelekcji. Łącznie będzie to ponad 20 spotkań, na tym polega ich edukacja a właściwie nasza edukacja bo dotyczy spraw ważnych dla nas wszystkich i Ziemi. Tematy wybieramy same, dokonując selekcji adekwatnie do wieku i wiedzy uczestników. opracowanie materiałów samodzielnie jest naszym obowiązkiem.

Nasza edukacja to także praktyki ekologiczne

Oprócz tego, dziewczyny prowadzą i publikują wywiady z ekologami i organizacjami ekologicznymi. Poruszają podczas nich takie tematy jak: praktyki ekologiczne w Polsce i za granicą, zero waste, etyczna moda, diety roślinne, freeganizm czy minimalizm.

Nasza edukacja 4

Ich głównym celem jest przedstawienie różnych aspektów ekologicznych z perspektywy osób zajmujących się na co dzień odmiennymi sprawami.

Rozpoczęły pracę nad ankietą dotyczącą ekologii w gospodarstwach domowych. Ma ona na celu zobrazowanie zależności pomiędzy wiedzą teoretyczną a rzeczywistymi praktykami. Dodatkowo, planują zorganizować sprzątanie lokalnego lasu, co będzie punktem kulminacyjnym działań w projekcie.

Aktywność ekologiczna

Drugiemu  LO w Elblągu niewątpliwie należy pozazdrościć tak aktywnie działających licealistek. To co robią jest godne naśladowania i wywiera wpływ na zmiany światopoglądowe dotyczące zrównoważonego trybu życia wielu osób, przede wszystkim dzieci, którym potrzebne są pozytywne wzorce i zachowania już od najmłodszych lat.

Udowodniono, że taki sposób przekazywania informacji i wiedzy młodszym uczestnikom przez starsze koleżanki może przynieść zdecydowanie lepsze wyniki i odbiór niż najlepiej przekazana wiedza, przez nauczyciela. Jeśli do tego dodamy aktywne media społecznościowe i   przenoszenie wartości do domu, to pomysł na przekazywanie wartości ekologicznych jest strzałem w przysłowiową 10-kę 🙂

Jesteśmy też pewni, że będziecie miały co robić dłużej niż do połowy kwietnia, ponieważ tematów godnych uwagi i tak zwanych pilnych, aby chronić  planetę  przed nadmierna eksploatacja nie brakuje. Zyska na tym nasza edukacja i nasze życiowa praktyka.

Zobacz też: Jak wygląda edukacja o ekologii w Polsce ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =