Naturalny antybiotyk – PROPOLIS

Znali go kapłani egipscy. Stosowali starożytni Persowie i Grecy. Pisał o nim Wergiliusz. Używał go do opatrywania ran sam Arystoteles. Mowa o propolisie – jednym z najbardziej naturalnych antybiotyków na świecie.

Propolis, zwany również pszczelim kitem powstaje z lepkich substancji żywicznych zbieranych przez pszczoły z pączków drzew i roślin zielonych zmieszanych z wydzielinami gruczołów żuwaczkowych i gardzielowych.

Kit służy pszczołom głównie do uszczelniania ścianek ula oraz dezynfekcji. Każda komórka pszczela, w której matka składa jajeczko jest wcześniej czyszczona i polerowana a następnie pokrywana cienką warstwą propolisu.Pszczoły przed zimą propolisem uszczelniają wszystkie ściany ula oraz regulują szerokośc wlotka na zimę. Kiedy w ulu pojawi się jakiś szkodnik np: mysz i pszczoły nie są w stanie jej usunąć na zwenątrz w celu zapobiegania rozkładowi „mumifikują” ich ciała pokrywając je propolisem.

Kit pszczeli stanowi także naturalną barierę broniącą pszczoły przed inwazją drobnoustrojów.

Propolis jest złożoną sybstancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne jak flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, aldehydy, kumarynę, sterole, enzymy kwasy tłuszczowe, a także białka, mikroelementy i witaminy.

W polskim klimacie propolis zbierany jest głównie z pączków m.in. osiki, topoli czarnej, topoli balsamicznej, brzozy, świerku, sosny, jaworu, kasztanowca, a także kwiatostanów słonecznika. Pszczoły wylatują po substancje powlekające pączki drzew najwięcej w końcu lata w godzinach 10-15, kiedy temperatura powietrza wzrasta i substancje dostatecznie zmiękną.

Zbieraczki kitu podobnie jak zbieraczki nektaru i pyłku pracują jako pszczoły lotne poza ulem około 15 dni. Propolis dzięki działaniu synergistycznemutych substancji ma zdolność zniszczenia bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków.

Właściwości dla zdrowia

Właściwości farmakologiczne propolisu są bardzo korzystne dla zdrowia. Jeden ul może dostarczyć 150-300 g propolisu rocznie. Surowy propolis ma charakterystyczny, intensywny zapach (gorzki, piekący i cierpki w samku) często występuje w różnych kolorach (brązowy, szary, brunatny, zielony, czarny). Woń propolisu określono jako korzenną, cynamonową, pączków topoli, bukietu kwiatów, kadzidła.

Propolis wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Ta właściwość znalazła zastosowanie w lecznictwie. Kit pszczeli przyśpiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek, jest skuteczny również w przypadku oparzeń.

Ponadto może być używany przy przeziębieniu, parodontozie i chorobach układu pokarmowego. Z leczniczego punktu widzenia w propolisie ważne są tylke te składniki, które można wydzielić w trakcie ekstrakcji alkoholowej, wodno-alkoholowej lub wodnej.

Kit pszczeli ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, regenerujące i przeciwbólowe. Najbardziej wrażliwe na działanie preparatów propolisowych sa bakterie Gram-dodatnie, wirusy grypy i żółtaczki, jest aktywny w stosunku do niektórych grzybów i pierwotniaków.

Działa regenerująco na tkankę kostną, chrząstkę, nabłonki i inne. Działa przyśpieszająco na metabolzim komórkowy, wpływa na wzrost sił odpornościowych organizmu. Preparaty propolisowe mają silne działanie przeciwbólowe.

Propolis stosować można w postaci maści lub nalewki, przy gorączce, w okresie poprzedzającym klimakterium, przy nadciśnieniu, gruźlicy, przy zapleniu gruczołu krokowego, przy zapaleniu wątroby i nerek, przy bólach brzucha, w chorobie wrzodowej żołądka i schorzeniach skóry tj: grzybicy, ran, oparzeniach, można również stosować go przy schorzeniach dziąseł, zapaleniu miazgi zębowej, odlezynach.

Jak zdobyć propolis ?

Czasami można go kupić w sklepach medycznych lub z produktami farmakologicznymi jest to jednak żadkość i są łatwiejsze sposoby. Jedno z powiedzień brzmi: Każdy ma swojego lekarza, każdy powinien mieć swojego pszczelarza albo zamiast do apteki przyjdź po leki do pasieki ! Warto jest mieć zaufanego pszczelarza, u którego oprócz miodu będziemy mogli nabyć inne produkty pszczele w tym propolis.

Kit pszczeli nie jest częso pozyskiwanym produktem przez pszczelarzy ze względu na zmożoną pracę jaką trzeba wykonywać przy pozyskiwaniu zaledwie paru gram propolsu. Najpospolitszym sposobem spożywania tego naturalnego antybiotyku jest przygotownie nalewki propolisowej, którą stosować można zarówno w chorobach jak i w normalnym stanie profilaktycznie.

Podam Państwu przepis na nalewkę propolisową:

Przepis na nalewkę: 50g propolisu zalać ćwiartką (250 ml) rektyfikowanego spirytusu.

Na 14 dni odstawić w szczelnym naczyniu do ciemnego, chłodnego miejsca i potrząsać 2-3 razy dziennie. Kolejnie przecedzić pzez gazę i przechowywać w butelce w ciemnym miejscu.

Piotr Szyszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × dwa =