Nie dla wody butelkowanej ?

Od około 20 lat woda w butelkach plastikowych, zdobywa w Polsce coraz więcej nabywców.

A jeszcze przecież nie tak dawno, w czasach PRL-u, wodę sprzedawano z saturatorów ulicznych albo w szklanych butelkach (np: “Grodziska”).
Dziś produkcja wody w butelkach plastikowych to wielki biznes i… wielki sukces marketingowy, bo wielu z nas uległo wrażeniu, że woda taka jest “lepsza” i  korzystnie wpływa na zdrowie czy pomaga zachować młodość i jest zdrowsza od wody z kranu. Są też kwestie ekologiczne ..

ETYKIETY NA BUTELKACH

Etykiety niektórych wod gazowanych i niegazowanych kuszą nas pieknymi widokami czy opisem walorów, wszystko to niezwykle działa na wyobraźnię konsumenta i ..sprzyja producentom wody butelkowanej

Estymujemy że rynek wód butelkowanych wzrośnie w tym roku o min. 5 proc., ale są to prognozy bardzo ostrożne i raczej zakładające kiepskie lato.

Rynek będzie nadal rosnąć ze względu na fakt, że około 30 proc. Polaków nadal nie pije wody butelkowanej każdego dnia.

Drugim czynnikiem jest rozwój zdrowej tendencji stylu życia – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Aleksandra Dłużewska-Fil, Trade Marketing and Category Development Manager w Nestle Waters.

BUTELKI PLASTIKOWE – ODPADY i ZUŻYTA DO PRODUKCJI ENERGIA

woda butelkowana
woda butelkowana

Większość butelek nie jest poddawana recyklingowi. 

Osiągane są poziomy recyklingu PET (35-40% według szacunków Rekopol, około 30% według szacunków Polowat), ale jednak z recyklingowanych butelek przeważnie nie produkuje się ponownie butelek, a inne wyroby.

Z punktu widzenia użytkownika butelki, cykl nie jest całkowicie domknięty, a nawet gdyby był to proces ponownego użycia wymaga sporej dawki energii i rozmaitych procesów (nie jest to umycie czy wyparzenie jak w przypadku szkła) – patrz poniżej:

butelki PET na wysypisku
butelki PET na wysypisku

źródło: www.kigpr.pl/index/article/id/349

A pamiętajmy też, że plastik na wysypiskach rozkłada się wiele lat..

Butelki plastikowe to ok 1,5 miliona ton plastikowych odpadów rocznie.

Aby produkować taką ilość plastiku potrzeba ok 177 mln litrów ropy.

WODA Z KRANU

Podlega w Polsce ( ale też np: w USA) bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż woda sprzedawana w butelkach.

W 2008 roku Ken Livingstone, ówczesny burmistrz Londynu, wypowiedział wojnę butelkowaniu wody.

Stwierdził, że mieszkańcy jego miasta powinni zastanowić się nad wyborem tańszej i przyjaznej naturze wodzie z kranu.

Jego obliczenia wskazywały na to, że woda butelkowana jest 300 razy bardziej szkodliwa i 500 razy droższa od zwykłej kranówki.

Do apelu dołączył brytyjski minister środowiska Phil Woolas, który powiedział w BBC, że produkcja butelkowanej wody jest „moralnie nie do przyjęcia“.

WODA DLA ZDROWIA

Dzień Wody

POLECAM

Warto też obejrzeć film pt: BIZNES w BUTELCE.

4 komentarze do “Nie dla wody butelkowanej ?

  • 5 sierpnia, 2013 o 7:03 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Woda z plastikowego naczynia smakuje wyjątkowo okropnie i ma dla mnie dziwny zapach. Osobiście przegotowuję wodę z kranu w czajniku, trzymam do picia w dzbanku szklanym, a jak chcę zabrać ze sobą na wycieczkę, to nalewam sobie do butelki szklanej i zabieram ze sobą, póżniej ją sobie płuczę i myję i mam to, co jest smaczne.
    Nawet moje koty nie lubią wody z plastikowej miski – wolą z kałuży.

    Odpowiedz
  • 6 sierpnia, 2013 o 9:38 am
    Bezpośredni odnośnik

    Na wsi był kiedyś taki dawny zwyczaj, że woda ze studni nabrana do drewnianego wiadra stała w cieniu, na ławie obok wejścia i uważano najlepsza jest wtedy gdy postała dzień i noc 🙂 A dzisiaj plastik ? ..fee

    Odpowiedz
  • 16 sierpnia, 2013 o 7:14 pm
    Bezpośredni odnośnik

    wszystko fajnie ale jak zwykle w tego typu serwisach kompletny brak szczegółów i podania jakichkolwiek źródeł tych rewelacji. Jedyne z czym się mogę zgodzić to że duża część butelek nie podlega recyklingowi. Do tego należy zwrócić uwagę, że woda z różnych ujęć ma różny poziom minerałów i składników. Są wody, które mają ich bardzo dużo jak np. ta z ciechocinka i w smaku są kwaśne, a inne mają niewiele. Do tego nikt tutaj nie napisał, że woda w kranie jest CHLOROWANA. Płynie w metalowych lub coraz częściej plastikowych rurach. Jak ktoś nie ma filtrów w domu to tak naprawdę nie wie co pije. Gdyby autor powołał się na jakieś konkrety lub badania, które mówią co w tej wodzie z kranu naprawdę jest to można by rozważyć czy jest zdrowa czy nie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 6 =