Nieprzyjemny pot

nieprzyjemny pot jest na to rada

Mimo, że dopiero w czerwcu rozpocznie się kalendarzowe lato już teraz dni są coraz cieplejsze, a co za tym idzie zaczynamy się intensywniej pocić.

Szczególnie nieprzyjemny zapach potu czuje się w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej.

Niestety, każdy z nas się poci i nie zawsze wiąże się to z upałami.

Częste inne przyczyny to wysiłek fizyczny, stany emocjonalne, okres dojrzewania wśród nastolatków.

Co możemy na to poradzić ?

POCENIE SIĘ

Gruczoły potowe są rozmieszczone praktycznie na całym ciele.
Każdy człowiek wydziela z potem ponad 400 różnych związków chemicznych !

Niektóre z nich, są związkami o silnych właściwościach zapachowych, niekoniecznie przyjemnych ;).

Poza tym pot zawiera około 1% soli kuchennej, nieulegające rozkładowi fosforany i siarczany i obdarzone nieprzyjemnym zapachem białka i kwasy organiczne.

Nasz organizm produkuje kwas octowy (od 30 do 600 mg na litr), masłowy, walerianowy, kapronowy i kaprylowy, alkohol etylowy, aceton.

OKRES DOJRZEWANIA CZŁOWIEKA

Największy problem ma z poceniem się ma młodzież w okresie dojrzewania (pot wydzielają nie tylko gruczoły ekranowe, ale także gruczoły apokryfowe).
Inną grupą osób, której doskwiera szczególnie pot są osoby, którym się pocą ręce.

To ogromny dla nich problem, w pracy i tak naprawdę w życiu codziennym, bo przecież każdego dnia z kimś się witamy…
Wielu osobom pocą się też dotkliwie stopy…

spocony człowiek

POT TO PROBLEM
Oczywiście ogromnie ważna jest dbałość o higienę, a wiec regularne mycie rano i wieczorem, wskazana depilacja i prawidłowe odżywianie.

Wegetarianie np. zapach potu maja bardziej delikatny od osób spożywających mięso.
Można używać kosmetyków, ale one nie rozwiązują problemu.
Naturalne i ciekawe propozycje przedstawił w swoim Terminarzu Zielarskim „NA ZDROWIE” 2004, Wydawnictwo KOS, autor Zbigniew Ogrodnik – wybitny i szeroko uznany zielarz.
Oto kilka z nich:

PORADY

Stopy.

  1. Garść ziela orzecha włoskiego zalać 1,5 litra wody, podgrzewać na małym ogniu przez 25 minut, nie dopuszczać do wrzenia. Moczyć stopy ok. 20 minut dziennie.
  2. 4 łyżki rumianku lub skrzypu polnego zlać 2 litrami wrzącej wody, odstawić na 30 minut odcedzić. W chłodnym naparze zanuzyć stopy na 20 minut dziennie.

Dłonie i stopy.

  1. 1 łyżke suszonych kwiatów lawendy zaleć 1 szklanką wrzącej wody, po 15 minutach odcedzić. Napar wymieszać z 1/2 szklanki octu spirytusowego oraz 1/2 szklanki soku z cytryny. Kilka razy dziennie tak powstały ocet lawendowy wcierać w skórę dłoni i stóp, pozostawiając go by wysechł sam.
  2. dwa razy dziennie moczyć dłonie i stopy w ciepłym naparze z rumianku z dodatkiem 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Puder

  1. Starannie wymieszać 1 szklankę maki kukurydzianej z 2 łyżkami zmielonego cynamonu. Tym delikatnym i wonnym pudrem posypywać ciało podczas upałów.
  2. 30g talku, 5g proszku z białej glinki, 5-6 kropli olejku zapachowego (np: cytrusowy lub różany) umieścić w pudełeczku z wieczkiem i potrząsać. Taki puder zadziała jak dezodorant. Talk ma właściwości wysuszające, glinka neutralizuje przykry zapach potu.

2 komentarze do “Nieprzyjemny pot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 12 =