Niesamowite właściwości lecznicze brzozy, dębu i wierzby.

W dzisiejszym świecie odkrywamy coraz nowsze i bardziej skuteczne sposoby naturalnego leczenia. Po wielu latach bezradności w walce z różnymi „nieuleczalnymi” chorobami okazuje się, że rozwiązanie mieliśmy pod nosem, znacznie bliżej niż nam się wydawało. Jednym z takich rozwiązań jest dendroterarapia – leczenie za pomocą drzew.

Prawie każde drzewo ma działanie lecznicze, ale nie sposób tego zmieścić w jednym artykule.

Przedstawię więc w tym artykule niesamowite właściwości wierzby, brzozy i dębu.

Uspokajający dąb

Dąb to bardzo silne, długowieczne, pełne energii drzewo. Osoby, które często spacerują w dębowym lesie, mogą liczyć na dodatkowe siły witalne, szybszą regeneracje organizmu i poprawienie krążenia krwi co skutkuje lepszym samopoczuciem.

Ciekawym jest fakt, że już pół godziny przebywania w otoczeniu dębów może skutecznie poprawić koncentracje i zdolność zapamiętywania.

Korę dębu wykorzystuje się w ziołolecznictwie w leczeniu biegunki, chorób skóry, błon śluzowych czy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Właściwości kory dębu nie ograniczają się jedynie do ziołolecznictwa, bowiem wykorzystuje się ją nawet w kosmetyce. Płukanka z liści dębu doskonale spisuje się jako zamiennik odżywki do włosów. Włosy staną się mocniejsze, mniej przetłuszczające i ciemnieją. Kora dębu jest fantastycznym dodatkiem do kąpieli. Kąpiel z jej dodatkiem znacznie ograniczy potliwość naszego organizmu. Warto wspomnieć, że kora zapobiega namnażaniu się gronkowców, wirusów grypy i wielu innych patogenów.

W przypadku problemów z hemoroidami kora dębu znów okazuje się bardzo przydatna, bowiem wykazuje fantastyczne lecznicze działanie. Kuracja zwana nasiadówką polega na przykucnięciu w wannie wypełnionej gorącą wodą z dodatkiem kory dębu. Wiele osób stosujących tą kurację odczuwa natychmiastową ulgę.

Brzoza nadzwyczaj skuteczna przeciw pasożytom

brzoza

Spacerujący wśród brzóz mogą liczyć na odprężenie, dodatkową energię lepszy nastrój, a nawet szczęście. Jeszcze nie tak dawno kołyski dla dzieci wyrabiano z kory brzozowej, bowiem wierzono, że brzoza ochroni dzieci przed złymi mocami. Do dzisiaj świeże gałązki wkłada się we framugę drzwi, co ma przynosić szczęście i spokój w domu.

Brzoza ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych. Uważa się, że łagodzi bóle, wzmacnia organizm, przyspiesza gojenie się ran, a nawet leczy kobiece dolegliwości. Z kory wyrabia się dziegieć, który pomaga zagoić się ranom zapobiegając przy tym zakażeniom i doskonale wpływa na włosy.

Bardzo ciekawy jest fakt, że osoby cierpiące z powodu candidy czy gronkowca mogą sobie szybko pomóc wykorzystując brzozę na różne sposoby. Jeden z nich polega na rozpaleniu ogniska i wdychania dymu tak długo, aż zacznie nas bardzo mocno gryźć i doprowadzi nas do łez.

Jest to sposób mało przyjemny, ale bardzo pomocny przy candidzie. Oczywiście wraz ze zwalczaniem candidy trzeba koniecznie oczyszczać organizm z metali ciężkich o czym pisałem tutaj. Interesujące jest, że zarówno korę, liście i sok można wykorzystywać w tym samym celu, jednak trzeba to robić z rozwagą ze względu na bardzo silne działanie przeciwrobaczne.

Osoby cierpiące przewlekle na choroby związane z pęcherzem i nerkami powinny zainteresować się naparem ze świeżych lub suszonych liści brzozy. Aby przygotować napar należy łyżkę liści gotować przez 5-7 minut, przecedzić i pić dwa razy dziennie pół szklanki najlepiej między posiłkami.

Możemy przygotować także bardzo przyjemną i odświeżającą kąpiel. W tym celu 10-12 łyżeczek liści brzozy zalewamy litrem gorącej wody i parzymy pod przykryciem przez 20 minut, po których upływie wlewamy napar do kąpieli.

Kora wierzby i jej niespotykane właściwości

wierzba

Zawsze, gdy chcemy mieć nastrój kontemplacyjny powinniśmy udać się w miejsce gdzie są wierzby. Drzewa te mają właściwość wprawienia nas w nastrój medytacji, odprężenia, rozmyślania. Osoby przebywające często w towarzystwie tych drzew są odważne, akceptują siebie i innych.

Można by stwierdzić, że wierzba ma moc wyciągania nas z depresji i pomaga skupić się na znalezieniu najlepszego wyjścia z trudnych sytuacji. Wierzba w wyjątkowy oddziaływuje na dzieci, które psychicznie szybciej się rozwijają, a agresywne zwierzęta stają się znacznie bardziej spokojne.

Głównym surowcem w zielarstwie jest kora wierzby, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe ze względu na duża zawartość kwasu salicylowego. Pomaga też przy reumatyzmie, artretyzmie, nerwobólach i schorzeniach dróg moczowych.

Miksturę leczniczą przygotujemy w banalny sposób – łyżeczkę zmielonej kory zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy przez 10 minut. Przecedzone pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Warto wspomnieć, że do naparu dobrze jest dodać maliny co zdecydowanie poprawi smak, ale wzmocni znacząco działanie lecznicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + sześć =