Niesamowite właściwości lecznicze brzozy, dębu i wierzby.

W dzisiejszym świecie odkrywamy coraz nowsze i bardziej skuteczne sposoby naturalnego leczenia. Po wielu latach bezradności w walce z różnymi „nieuleczalnymi” chorobami okazuje się, że rozwiązanie mieliśmy pod nosem, znacznie bliżej niż nam się wydawało. Jednym z takich rozwiązań jest dendroterarapia – leczenie za pomocą drzew.

Prawie każde drzewo ma działanie lecznicze, ale nie sposób tego zmieścić w jednym artykule.

Przedstawię więc w tym artykule niesamowite właściwości wierzby, brzozy i dębu.

Uspokajający dąb

Dąb to bardzo silne, długowieczne, pełne energii drzewo. Osoby, które często spacerują w dębowym lesie, mogą liczyć na dodatkowe siły witalne, szybszą regeneracje organizmu i poprawienie krążenia krwi co skutkuje lepszym samopoczuciem.

Ciekawym jest fakt, że już pół godziny przebywania w otoczeniu dębów może skutecznie poprawić koncentracje i zdolność zapamiętywania.

Korę dębu wykorzystuje się w ziołolecznictwie w leczeniu biegunki, chorób skóry, błon śluzowych czy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Właściwości kory dębu nie ograniczają się jedynie do ziołolecznictwa, bowiem wykorzystuje się ją nawet w kosmetyce. Płukanka z liści dębu doskonale spisuje się jako zamiennik odżywki do włosów. Włosy staną się mocniejsze, mniej przetłuszczające i ciemnieją. Kora dębu jest fantastycznym dodatkiem do kąpieli. Kąpiel z jej dodatkiem znacznie ograniczy potliwość naszego organizmu. Warto wspomnieć, że kora zapobiega namnażaniu się gronkowców, wirusów grypy i wielu innych patogenów.

W przypadku problemów z hemoroidami kora dębu znów okazuje się bardzo przydatna, bowiem wykazuje fantastyczne lecznicze działanie. Kuracja zwana nasiadówką polega na przykucnięciu w wannie wypełnionej gorącą wodą z dodatkiem kory dębu. Wiele osób stosujących tą kurację odczuwa natychmiastową ulgę.

Brzoza nadzwyczaj skuteczna przeciw pasożytom

brzoza

Spacerujący wśród brzóz mogą liczyć na odprężenie, dodatkową energię lepszy nastrój, a nawet szczęście. Jeszcze nie tak dawno kołyski dla dzieci wyrabiano z kory brzozowej, bowiem wierzono, że brzoza ochroni dzieci przed złymi mocami. Do dzisiaj świeże gałązki wkłada się we framugę drzwi, co ma przynosić szczęście i spokój w domu.

Brzoza ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych. Uważa się, że łagodzi bóle, wzmacnia organizm, przyspiesza gojenie się ran, a nawet leczy kobiece dolegliwości. Z kory wyrabia się dziegieć, który pomaga zagoić się ranom zapobiegając przy tym zakażeniom i doskonale wpływa na włosy.

Bardzo ciekawy jest fakt, że osoby cierpiące z powodu candidy czy gronkowca mogą sobie szybko pomóc wykorzystując brzozę na różne sposoby. Jeden z nich polega na rozpaleniu ogniska i wdychania dymu tak długo, aż zacznie nas bardzo mocno gryźć i doprowadzi nas do łez.

Jest to sposób mało przyjemny, ale bardzo pomocny przy candidzie. Oczywiście wraz ze zwalczaniem candidy trzeba koniecznie oczyszczać organizm z metali ciężkich o czym pisałem tutaj. Interesujące jest, że zarówno korę, liście i sok można wykorzystywać w tym samym celu, jednak trzeba to robić z rozwagą ze względu na bardzo silne działanie przeciwrobaczne.

Osoby cierpiące przewlekle na choroby związane z pęcherzem i nerkami powinny zainteresować się naparem ze świeżych lub suszonych liści brzozy. Aby przygotować napar należy łyżkę liści gotować przez 5-7 minut, przecedzić i pić dwa razy dziennie pół szklanki najlepiej między posiłkami.

Możemy przygotować także bardzo przyjemną i odświeżającą kąpiel. W tym celu 10-12 łyżeczek liści brzozy zalewamy litrem gorącej wody i parzymy pod przykryciem przez 20 minut, po których upływie wlewamy napar do kąpieli.

Kora wierzby i jej niespotykane właściwości

wierzba

Zawsze, gdy chcemy mieć nastrój kontemplacyjny powinniśmy udać się w miejsce gdzie są wierzby. Drzewa te mają właściwość wprawienia nas w nastrój medytacji, odprężenia, rozmyślania. Osoby przebywające często w towarzystwie tych drzew są odważne, akceptują siebie i innych.

Można by stwierdzić, że wierzba ma moc wyciągania nas z depresji i pomaga skupić się na znalezieniu najlepszego wyjścia z trudnych sytuacji. Wierzba w wyjątkowy oddziaływuje na dzieci, które psychicznie szybciej się rozwijają, a agresywne zwierzęta stają się znacznie bardziej spokojne.

Głównym surowcem w zielarstwie jest kora wierzby, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe ze względu na duża zawartość kwasu salicylowego. Pomaga też przy reumatyzmie, artretyzmie, nerwobólach i schorzeniach dróg moczowych.

Miksturę leczniczą przygotujemy w banalny sposób – łyżeczkę zmielonej kory zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy przez 10 minut. Przecedzone pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Warto wspomnieć, że do naparu dobrze jest dodać maliny co zdecydowanie poprawi smak, ale wzmocni znacząco działanie lecznicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − twelve =