Obywatelskie Święto Drzewa

Liscie drzewo wolnosci

Tegoroczne Święto Drzewa obchodzimy pod hasłem Drzewo Wolności. W ten sposób świętujemy odzyskanie swobód obywatelskich zachęcając Polaków do sadzenia drzew 10 października i nadawania im imion – Drzew Wolności. Przez 12 lat Święta Drzewa ponad pół miliona obywateli posadziło z Klubem Gaja blisko 700 000 drzew. Ogólnopolskiej inauguracji Święto Drzewa w Warszawie, organizowanej przez Klub Gaja wspólnie z m.st. Warszawa i Lasami Państwowymi, towarzyszyć będzie instalacja artystyczna Drzewo Wolności. Wydarzenie objęte jest patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25 lat Wolności. Obchody Święta Drzewa organizowane lokalnie odbywać się będą w ponad 300 miejscach w Polsce.

Inauguracja Święta Drzewa 2014 – sadzenie Drzew Wolności i gala wręczenia nagród odbędzie się 10 października (piątek) o godz.12.00 w Warszawie na Polu Mokotowskim (sadzenie – przy Ścieżce R. Kapuścińskiego, w pobliżu wejścia głównego (A) do Biblioteki Narodowej; gala – w Bibliotece Narodowej, Sala Darczyńców, al. Niepodległości 213).

Akcja Drzewo Wolności – instalacja artysty Waldemara Rudyka i Klubu Gaja, budowa symbolicznego drzewa, na którym uczestnicy zwieszać będąbiało-czerwone liście z refleksjami na temat wydarzeń ekologicznych w ostatnim ćwierćwieczu, odbędzie się w dniach od 10 do 12 października w Warszawie na Placu Zamkowym (przy Krakowskim Przedmieściu).

O godz. 11.00 rozpocznie się konferencja prasowa (Pole Mokotowskie – namiot), w której wezmą udział m.in.: Minister Środowiska, Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Dyrektor Radiowej Jedynki, Dyrektor Biblioteki Narodowej.

O godz. 12 00 przed Biblioteką Narodową zaproszeni goście posadzą wspólnie siedem drzew: morwę białą, magnolie japońskie oraz ambrowce amerykańskie. Na inauguracji zjawią się najaktywniejsi organizatorzy lokalnych obchodów Święta Drzewa z całej Polski, którym wręczone zostaną nagrody Czarodziejskiego Drzewa oraz Pegaza dla najaktywniejszych uczestników akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Dzięki m.in. tej akcji udało się uratować 55 koni przeznaczonych na rzeź, chorych i zaniedbanych.

Statuetkę Drzewa Roku 2014 odbierze burmistrz miasta i gminy Jelcz-Laskowice gdzie rośnie Drzewo Roku 2014 – Dąb Słowianin oraz przedstawiciel grupy rowerzystów „Rowerem Przez Jelcz”, która zgłosiła do konkursu zwycięskie drzewo.

Po uroczystości goście udadzą się na Plac Zamkowy gdzie budowane będzie Drzewo Wolności – instalacja z wikliny i gałęzi. Na drzewie uczestnicy zawieszać będą białe i czerwone eko-liście z recyklingu, na których będą mogli napisać swoje refleksjena temat wydarzeń związanych z ekologią, przyrodą i wolnością. Akcja artystyczna z udziałem Waldemara Rudyka będzie trwała przez weekend.

***
Klub Gaja ochroną i sadzeniem drzew zajmuje się od początku ponad 25 letniej działalności. Pierwsza akcja Klubu Gaja w obronie przyrody dotyczyła drzew.

Był rok 1989, doszło wtedy do obywatelskiej manifestacji. Nie był to czas swobodnego wyrażania swoich poglądów ani czas obywatelskich działań na rzecz przyrody. Protest przeciwko wycince starych drzew w Bielsku-Białej wymagał odwagi. Drzewa ocalały.

Rok później, Klub Gaja zaczął drzewa sadzić. Pomagali punkowcy (młodzież alternatywna) i żołnierze (komandosi) z bielskiej jednostki.

Od tamtego czasu Klub Gaja pomaga społecznościom sadzić drzewa ale także bronić je przed nieprzemyślaną wycinką. Protesty ekologiczne w okresie 1989 roku były przejawem dążenia do wolności Polski.

Podczas obrad Okrągłego Stołu, jeden z podstolików dotyczył ekologii. Uzgodnienia, które wtedy przyjęto, wpłynęły na kwestię ochrony środowiska. Zrównoważony rozwój jest dzisiaj zasadą konstytucyjną.

Programem Święto Drzewa (od 2003 r.) Klub Gaja rozpoczął edukację na temat niezastąpionej roli drzew w życiu człowieka, przyrody i zmian klimatu.

Dzięki zaangażowaniu ponad 550 000 osób, posadzono blisko 700 000 drzew w ogrodach, parkach, na placach zabaw, pasach drogowych, użytkach rolnych i lasach, zebrano 3100 ton makulatury.

W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego.

Dodatkowe informacje:
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – tel. 603 636 554;
Jolanta Migdał, Klub Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa – tel. 609 495 871.

Więcej informacji www.swietodrzewa.pl

Materiał i zdjęcie: Klub Gaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 9 =