Odnawialne źródło energii w domu
Spis treści
Jaki mamy wybór – odnawialne źródło energii dla domu
Odnawialne źródło energii, w skali mikro, to produkcja ciepła i / lub energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe, społeczności lokalne i małe przedsiębiorstwa.
Odnawialne źródło energii, dzięki dzięki sporej ilości technologii (a zatem tez możliwości wyboru) zapewni niską lub nawet zerową emisję dwutlenku węgla [CO2] i pozwala gospodarzom i właścicielom firm generować własną zrównoważoną energię cieplną oraz elektryczną.
Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii należą:
Gruntowe pompy ciepła
Działają pobierając energię z ziemi i przekształcając ją w ciepło dla Twojego domu. Robią to poprzez przepuszczenie roztworu przez długi rurociąg, który jest zakopany w ziemi otaczającej Twój dom. Rurociąg ten może zostać zakopany pionowo – przy głębokim odwiercie lub poziomo – długo płytkie rowy. Gruntowe pompy ciepła mogą współpracować zarówno z istniejącymi systemami centralnego ogrzewania oraz ogrzewania podłogowego. Pompy ciepła wymagają trochę energii do uruchomienia, ale posiadają dużą sprawność przemiany: pomiędzy 300 a 500% (co oznacza, że dla każdej jednostki energii elektrycznej wykorzystywanej, mamy 3-5 jednostek ciepła). To o wiele bardziej efektywny i odnawialny sposób ogrzewania domu.
Pompy ciepła powietrze – powietrze
Pompy ciepła pracują w oparciu źródło powietrza, przez ekstrakcję energii z powietrza i przetwarzanie jej w ciepło dla Twojego domu. Mogą pracować przy istniejących instalacjach centralnego ogrzewania lub ogrzewania podłogowego.
Mikro elektrownie wiatrowe
Mikro-turbiny wiatrowe stanowią praktyczne rozwiązanie do generowania energii elektrycznej, pod warunkiem że są umieszczone sensownie. Ponieważ wiatr obraca łopatki z turbin, generator napędzany dostarcza energii elektrycznej, która może być używana w domu lub sprzedawana z powrotem do sieci. Od 2013 sprzedaż energii tak wytworzonej ma być ułatwiona.
Solarne podgrzewanie wody
Ogrzewanie słoneczne wody jest najbardziej rozpowszechnioną technologią odnawialną w gospodarstwach domowych. Zalety to: prostota, minimum konserwacji zapewniające długofalowe korzyści. Kolektory słoneczne (kolektory) zamontowane na dachu nieruchomości gromadzą ciepło słoneczne i ciepło to jest zazwyczaj używane do podgrzania ciepłej wody przechowywanej w zbiorniku ciepłej wody. Tak wstępnie ogrzana woda jest wówczas gotowa do użytku domowego. System zazwyczaj jest poparty konwencjonalnym kotłem ale nawet takie rozwiązanie pozwala oszczędzać pieniądze za rachunki na energię.
W miesiącach letnich system można zazwyczaj zapewnić wszystkie potrzeby w zakresie ogrzewania wody w domu. Raz zainstalowany umożliwia korzystanie z ciepłej wody, w domu, przez ponad 20 lat.
Ogniwa słoneczne
Energia słoneczna pozwala na generowanie energii elektrycznej poprzez wykorzystanie promieni słonecznych. Wymaga tylko światła dziennego, panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną do zasilania domu, nawet w pochmurne dni. Systemy fotowoltaiczne używają komórki do konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Natomiast Kolektor słoneczny PV składa się z jednej lub dwóch warstw materiału półprzewodzącego, zwykle krzemu. Kiedy światło pada na komórki tworzy pole elektryczne na warstwie, co powoduje przepływ prądu.
Biomasa
Kocioł na biomasę może zapewnić wszystkie potrzeby w zakresie ogrzewania i ciepłej wody w domu, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł paliw.
Odnawialne źródło energii a ochrona powietrza
Do 2020 roku UE ma osiągnąć 20% udziału energii ze źródeł odnawialnych.
Przeciętny dom w Wielkiej Brytanii, zużywa około 4000 kilowatogodzin (kWh) energii elektrycznej rocznie. Typowe wielkości instalacja domowa PV 2,5 kWp wygeneruje 2,125 kWh energii elektrycznej rocznie, podczas gdy pomp powietrza źródła ciepła może dostarczyć może zapewnić 100% ogrzewania i 50% ciepłej wody. Tak więc, w połączeniu ze środków poprawy efektywności energetycznej, instalacje mikrogeneracja może wnieść znaczący wkład w gospodarstwie domowym na potrzeby energetyczne.
Więcej niezależności bo mamy odnawialne źródło energii w domu 🙂
Kogeneracja może włączyć właścicieli domów, społeczności lokalne oraz właścicieli małych firm do opłacalnego generowania energii i zaoszczędzić węgiel, na przykład: np: mikro-turbiny wiatrowe i panele słoneczne, mogą obniżyć rachunki za energię nawet o kilkaset rocznie lub będąc zintegrowana z innymi technologiami mikrogeneracji stworzyć zerowe zapotrzebowanie na energię nabywana z zewnątrz.
Technologie dzięki którym odnawialne źródło energii staje się coraz bardziej pożądane w naszym domu są coraz bardziej dostępne. Z uwagi na spadek kosztów, z powodu korzyści skali – ciągłego ich rozwoju zarówno w produkcji jak i montażu. Tymczasem koszty i ceny tradycyjnych paliw rosną.
INNE ZALETY
Dodatkowo w odnawialne źródło energii wytwarza energie lokalnie – nie jest marnowana w przesyle i dystrybucji.
Kogeneracja jest katalizatorem zmian kulturowych. Konsumenci korzystający z instalacji mikrogeneracyjnych w swoich domach się zauważalnie bardziej “energetycznie świadomi”, w rezultacie, wzorce wykorzystania energii zmieniają się na lepsze.
zdjęcie wprowadzające: Peter Blanchard, lic. (CC BY 2.0)
zobacz też: Dom zeroenergetyczny w USA
Tak, tylko potem się okaże, że podłączenia do sieci takiej mikroinstalacji może dokonać tylko jakiś ‘certyfikowany’ fachman i koszty wzrosną o 100%.
Potrzebna jest konkretna ustawa i rozporządzenia do niej by oszacować rzeczywiste koszty i opłacalność.
fajnie 🙂 tylko, że w bloku gdzie szefuje spółdzielnia trudno będzie takie rozwiązania zastosować. Ogniwa mam na balkonie montować i akumulatory tam postawić ? 😉
W domkach to co innego
Ale nawet z uwagi na większą wolność, niezależność warto.