Ogólnopolska Akcja KUP DESKĘ

kup deskę

Ogólnopolska Akcja KUP DESKĘ, czyli RAZEM budujemy budki dla ptaków

Fundacja Ekologiczna ARKA staruje z 2. edycją akcji KUP DESKĘ. Po sukcesie 1. edycji KUP DESKĘ (z przeznaczeniem na budowę domków dla jeży na zimę) zachęcamy Polaków w każdym wieku do zakupu “wirtualnych desek” na domki lęgowe dla ptaków.

Akcję można wspierać na:  www.kupdeske.pl

Za zgromadzone środki ARKA chciałaby zbudować ok. 100 budek dla ptaków w zainteresowanych placówkach oświatowych.

Budowa budek będzie pretekstem do zajęć z dziećmi i młodzieżą na temat potrzeb środowiska naturalnego, w którym żyjemy i za które jesteśmy odpowiedzialni. Najpierw poprowadzimy dla uczniów i przedszkolaków spotkanie, a potem zbudujemy z nimi budki.

 

Dlaczego ptakom potrzebne są budki lęgowe?

Ptaki mają coraz mniej bezpiecznych miejsc do życia w miastach. Wycinamy drzewa, karczujemy krzewy i zarośla, wypełniamy betonem zieleńce i skwery. W środowisku tak przekształconym przez człowieka, znalezienie odpowiedniego miejsca na naturalne gniazdo jest niezwykle trudne. Gotowe budki lęgowe to sprawdzona i akceptowana przez specjalistów metoda, by stwarzać ptakom bezpieczne miejsce lęgu i wychowania młodych.

Lista zagrożonych gatunków ptaków jest coraz dłuższa. Jeśli nie zapewnimy im ochrony, wyginą bezpowrotnie. Wspierając budowę budek dbamy o ochronę gatunkową i sprzyjamy bioróżnorodności.

Akcja „KUP DESKĘ” to nasz pomysł, który jesienią bardzo się spodobał. To akcja bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką akcji jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. W tej edycji akcji skupiamy się na pomocy ptakom. – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Podczas 1. edycji KUP DESKĘ (jesień 2015 r.) Fundacja Ekologiczna ARKA zaadoptowała kilkanaście jeży, którymi troskliwie zajął się Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt – MYSIKRÓLIK w Bielsku-Białej. W całej Polsce powstało 18 domków dla jeży, a obecnie realizowanych jest 25 warsztatów w szkołach, by młodzi ludzie z jeszcze większym zapałem zaangażowali się w ochronę jeży następnej zimy – by zrozumieli potrzeby tych zwierząt, również zagrożonych wyginięciem.

Kup deskę 2

Dodatkowe informacje:
Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, w.owczarz@fundacjaarka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 5 =