Oni ratują takie…”słodziaki” !

oni ratują takie słodziaki

Z dwóch leśnych „szpitali” prowadzonych przez olsztyńskich leśników w ciągu  ostatnich dni wyszło, wyleciało i wyskakało spore stado pacjentów. Wśród nich był borsuk, zając, dziki, bielik, myszołowy, błotniak i bociany.

Zwierzęta, które trafiają do naszego ośrodka mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Także weterynaryjną.

uratowane

Kiedy tylko nadają się do wypuszczenia na wolność natychmiast to robimy – zapewnia Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek, które w Napromku koło Lubawy prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

30 lipca z tego leśnego „szpitala” na łono natury powróciło kilka zwierząt. Wśród nich był zając o imieniu Uszaty, który do Napromka trafił wiosną tego roku.

uszaty jeszcze w klatce

 

uszaty

 

Do lasu wrócił także borsuk, którego przed śmiercią uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Bartoszyce. Kilka tygodni temu znaleźli go przy zwłokach matki, która została przejechana przez samochód.

uratowany borsuk

Młody borsuk trafił do ośrodka Nadleśnictwa Olsztynek, gdzie nabrał sił i podrósł na tyle, by mógł sobie poradzić bez pomocy ludzi.

 wracam

 Nie ukrywam, że to naprawdę wspaniałe uczucie móc przywrócić tym zwierzętom wolność – mówi Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek.

31 lipca „wypisy” otrzymali z kolei pacjenci kurujący się w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna.

Ten leśny „szpital” prowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn. Jak sama nazwa ośrodka wskazuje specjalizują się w leczeniu ptaków drapieżnych.

uratowany

 

jestem zdrowy

Pomoc znajdują tu jednak nie tylko bieliki, myszołowy, czy orliki.

31 lipca z Dąbrówki wyleciały m.in. trzy tegoroczne bociany.

Wszystkie wypadły z gniazda i bez naszej pomocy, by nie przeżyły. Wypuszczamy je właśnie teraz, by do 15 sierpnia zdążyły dołączyć do bocianiego sejmiku i wraz z innymi przedstawicielami swojego gatunku odleciały na zimę do Afryki– tłumaczy Paweł Bednarczyk, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Olsztyn, który opiekuje się ptakami z Dąbrówki.

Wojciech Abramczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn dodaje, że ośrodek w Dąbrówce koło Olsztyna działa już od siedemnastu lat. –

Co roku do zdrowia w naszym ośrodku wraca około 30 ptaków – informuje nadleśniczy.

 Materiał i zdjęcia: RDLP w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =