Orzechy laskowe, czy tylko przysmak świąteczny ?
Spis treści
Orzechy laskowe właściwości, które warto znać
Bogate w olej orzechy laskowe to owoce orzecha laskowego, popularnie zwanego leszczyną.
Można je spożywać na wiele sposobów. Najczęściej jemy je na surowo, prażone, marynowane lub kandyzowane.
Bardzo często odnajdziemy je w słodkich deserach, zwłaszcza czekoladowych.
Warto jednak wspomnieć, że orzechy laskowe nie powinny być spożywane z czekoladą, ponieważ połączenie czekolady i orzechów laskowych może łatwo wywołać alergie. Osoby, które mają problemy alergiczne, powinny zachować w tym przypadku szczególną ostrożność .
Korzyści dla zdrowia
- Nawilżają skórę, ponieważ zawierają witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem i wymiataczem wolnych rodników.
- Zapobiegają zaparciom. Są bogate w błonnik
- Tak jak kwiat chryzantemy poprawiają wzrok i wzmacniają pamięć. Orzechy laskowe zawierają witaminy A, B1 i B2 i niacyny, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowego widzenia, prawidłowemu wzrostowi komórek nabłonka i zdrowiu układu nerwowego. To bogactwo witamin sprawia, że dobrze odżywiają osoby , które są osłabione po chorobie
- Stwierdzono efekt odrobaczania u dzieci
- Wszystkie rodzaje orzechów laskowych, a jest ich kilka , zawierają nienasycone tłuszcze. Są bogate w białko, węglowodany, kwas foliowy .
- Obniżają poziom cholesterolu, zapobiegając chorobom sercowo- naczyniowym i mózgowo- naczyniowym.
Orzechy laskowe kalorie
Nie ma dobrej informacji, ponieważ 100g orzechów laskowych zawiera 628 kalorii, z czego białko stanowi 14,89 g, tłuszcz 52,99 g, węglowodany 22,98 g.
Dietetycy zalecają więc spożywać orzechy z umiarem.

Nie oznacza to, że należy je wyeliminować. Byłoby to nie wskazane posuniecie, ponieważ chociaż są wysokokaloryczne, tak jak wcześniej zostało opisane są bogate w składniki odżywcze.
Można spożywać je nawet podczas odchudzania, ale ścisłe kontrolować ilość . Dziesięć do piętnastu orzechów laskowych dziennie to maksymalna ilość. Osoby starsze i dzieci powinny tę dawkę jeszcze zmniejszyć.
Orzechy laskowe bardzo dobrze komponują się smakowo z płatkami owsianymi, ryżem jaśminowym, komosą ryżową i są wyśmienitym dodatkiem do sałatek.
Ryż jaśminowy z orzechami laskowymi
Doskonały pomysł na śniadanie to ryż jaśminowy z dodatkiem orzechów laskowych, gorzką czekoladą i wiórkami kokosowymi.
Składniki:
1 szklanka ryżu jaśminowego, 3/4 szklanki orzechów laskowych, 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady, 2 – 3 łyżki wiórków kokosowych, sól do smaku
Sposób przygotowania:
Ryż należy dokładnie wypłukać na sicie. przełożyć do garnka z 2 szklankami wody, dodać sól i gotować około 20 -30 minut.
W tym czasie orzechy laskowe i czekoladę posiekać. Wykładamy ugotowany ryż do miseczek, dodajemy posiekane orzechy i czekoladę. Całość posypujemy wiórkami kokosowymi. Warto zwrócić uwagę na czas przygotowania tej bogatej w białko, witaminy, minerały potrawy. To tylko 30 minut.
Nalewka z orzechów laskowych
Patrząc na orzechy laskowe wiele osób zastanawia się, co można z nich zrobić ?
Warto przygotować nalewkę, która będzie wybornie smakować w zimowe wieczory.

Przygotowanie nalewki nie jest trudne. Praktycznie każdy bez problemu podoła zadaniu. Warto spędzić chwilę w kuchni, aby mieć własna nalewkę o delikatnym aromacie i pięknym kolorze.
Składniki
- 2 szklanki łuskanych orzechów laskowych
- 2 laski wanilii
- 15 dkg cukru
- 100 ml wody
- 0,75 l wódki najlepiej 40 %
dla podkreślenia smaku niektórzy dodają utarty niewielki liść laurowy…
Wykonanie
Orzechy, wanilię i ziele angielskie należy włożyć do szklanego naczynia. Składniki zalewamy alkoholem i dokładnie mieszamy. Następnie na 2 tygodnie odstawiamy naczynie w ciemne miejsce. Co 3 dni bardzo delikatnie mieszamy składniki najlepiej drewnianą łyżką.
Po upływie 2 tygodni przecedzamy nalewkę przez bibułę lub gazę i dodajemy do niej ostudzony syrop wykonany z wody i cukru. Całość mieszamy i przelewamy do butelek pamiętając o szczelnym zakorkowaniu.
Nalewka zaczyna smakować najlepiej po upływie 2 miesięcy.
Wskazówka – jak rozłupać i przechowywać orzechy laskowe?
Najprostszym sposobem jest oczywiście skorzystanie z tradycyjnego dziadka do orzechów. Jeśli go nie mamy to można wypróbować inny sposób. Wkładamy orzechy do woreczka i rozpijamy młotkiem czy innym narzędziem. Oddzielamy łupiny od orzechów.

Chcąc prawidłowo przechowywać obrane orzechy laskowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia.
Orzechy laskowe wymagają temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza, odpowiedniej wilgotności (poniżej 60 % ) i ciemnego światła. W przeciwnym razie ze względu na dużą zawartość tłuszczu i jego przyspieszona przemianę utracą smak.
Po długim okresie przechowywania nie należy ich spożywać.
Jeżeli nas lubisz, czytasz i chcesz, aby Ekogazeta.eu się rozwijała to rozważ wsparcie nas darowizną