Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu – Nowy Targ, 2015

Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu

W Nowym Targu ruszyły Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu.

Pomimo deszczu, na nowotarskim rynku ponad 200 dzieci z lokalnych szkół podstawowych i gimnazjów w przebraniach imitujących „elektroodpady” protestowało „w imieniu elektrośmieci” i domagało się „prawa do drugiego życia i przekazania sprzętu do recyklingu”.

1.Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu

 

Eko-pochód po energetycznych występach zespołów cheerleaderek ze szkoły w Knurowie oraz szkół w Gronkowie (Rebels i Jigsaw) przeszedł do Szkoły Muzycznej im. F. Chopina, gdzie odbyła się dalsza część akcji. Po drodze organizatorzy rozdawali mieszkańcom materiały informacyjne pokazujące, co należy robić z zużytym sprzętem i dlaczego może on być odpadem niebezpiecznym.

Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu 3

W dalszej części spotkania, już podczas Gali Ambasadorów Projektu „Włącz Eco Wyobraźnię” młodzież mogła zobaczyć film edukacyjny z zakładu przetwarzania elektrośmieci oraz wysłuchać koncertu zespołu Recycling Band. Organizatorzy przekazali materiały szkoleniowe dla szkół (na podstawie których dzieci będą w kolejnych tygodniach realizować własne szkolne mini-akcje). Do projektu zgłosiły się wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z Nowego Targu oraz kilka z terenu gminy. W grudniu Jury oceni prace dzieci, a najlepsza szkoła otrzyma nagrodę rzeczową.

Koncert grupy Recycling Band (finalisty programu „Mam talent”) był dla młodzieży dużym przeżyciem nie tylko ze względu na gorącą atmosferę i porywająca muzykę. Artyści grają bowiem na instrumentach wykonanych z odpadów promując zasady upcyclingu, co zrobiło na widzach nie małe wrażenie.

Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu 2

W planie jest także zbiórka elektroodpadów. W sobotę 14 listopada, w godzinach 10:00 – 14:00 w dwóch punktach miasta (parking przy pl. Evry oraz przy ul. Kościuszki, niedaleko Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej) odbędzie się zbiórka elektroodpadów. Zebrany sprzęt zostanie następnie przetworzony zgodnie z normami środowiskowymi w jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie, w Bolęcinie koło Krakowa. Mieszkańcy, którzy przywiozą sprzęt wielkogabarytowy (np. pralkę, lodówkę, kuchenkę) otrzymają upominek – torbę ekologiczną.

Organizatorem Akcji jest firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Anna Paluch, Poseł na Sejm RP.

Akcja nie odbyłaby się bez ogromnego zaangażowana Urzędu Miasta w Nowym Targu oraz jego Burmistrzów a także pracy urzędników z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

 Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 8 =