Podsumujmy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu !

Podsumujmy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 7

2 grudnia 2014 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha blisko 200 uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięło udział w uroczystym zakończeniu Akcji Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.

W tym dniu przedstawiciele organizatorów tj. firmy Biosystem Elektrorecykling Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ZGK Organizacji Odzysku Biosystem S.A. a także Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. wręczyli laureatom konkursu ekologicznego „Gra Miejska” atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt elektroniczny – laptopy, drukarki oraz odtwarzacze multimedialne).

Dni Elektrorecyklingu mają już co prawda swoją kilkuletnią tradycję, ale w Krakowie Akcja była organizowana po raz pierwszy. Początkowo Dni Elektrorecyklingu były realizowane jedynie we Wrocławiu. Sukces poprzednich edycji, w szczególności zaangażowanie młodzieży oraz szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców zmotywował Organizatorów
do rozszerzenia projektu na kolejne miasta: Warszawę i Kraków.

W każdym z miast Akcja przebiegała nieco inaczej, łączy je jednak kilka stałych punktów programu. We Wrocławiu w tym roku odbyły się: konkurs w formie gry miejskiej dla młodzieży, edukacyjne seanse filmowe na Placu Solnym, publikacja poradnika. W Krakowie zrealizowano także ekologiczną prowokację na Plantach, a ulicę Elektoralną w centrum Warszawy ozdobiła sugestywna instalacja artystyczna – gigantyczne drzewo recyklingowe.

Podsumowanie Krakowskich Dni Elektrorecyklingu:

8 października Akcję w Krakowie rozpoczęła Prowokacja Ekologiczna, w ramach której „wyrzucono” na Plantach kilka ton zużytych pralek, lodówek i innych elektrośmieci. Wszystkie sprzęty wykorzystane do instalacji zostały oczywiście pozbawione wszelkich elementów szkodliwych i ustawione z największą starannością. Celem prowokacji było wywołanie fali oburzenia wśród mieszkańców oraz zainteresowania mediów, a co za tym idzie dyskusja na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowokacja, została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta i służbami porządkowymi.

Od 8 do 18 października również na krakowskich Plantach pomiędzy ulicą Franciszkańską
a Wiślną można było obejrzeć wystawę ekologiczną. Bogato ilustrowane plansze edukacyjne na temat sposobów postępowania z zużytym elektrosprzętem i odpadami opakowaniowymi oraz zagrożeń dla środowiska wynikających z niewłaściwego pozbywania się tego typu odpadów spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Na ulicach Krakowa pojawił się też Edukacyjny patrol „Pana Pralki” – aktorzy w przebraniu imitującym sprzęt AGD rozdawali materiały edukacyjne (eko-kalendarze) i opowiadali
o tym jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W ramach Akcji 25 października zorganizowano zbiórki elektroodpadów na parkingach sieci TESCO (ul. Kapelanka, Wielicka, Babińskiego) i na terenie kilku spółdzielni mieszkaniowych. Organizatorom udało się zebrać ponad tonę elektrośmieci, które trafią do recyklingu.

Najbardziej docenionym elementem Krakowskich Dni Elektrorecyklingu był konkursu dla szkół w formie „Gry Miejskiej”, który trwał od 8 do 30 października. Zabawa ta wykorzystywała metodykę podchodów, co wyjątkowo podobało się młodzieży. Około 2,5 km trasę pokonało 31 zespołów z 12 szkół. Dzieci rozwiązały 6 trudnych zadań. Atrakcyjne w formie plansze ilustrowane były przez wybitnego rysownika komiksowego Marcina Kułakowskiego.

2 grudnia 2014 r. osiem najlepszych zespołów, w 2 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i gimnazja) odebrało atrakcyjne nagrody i wyróżnienia.

Podsumujmy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 1

 

Podsumujmy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 2

Podsumujmy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 3

Podsumujmy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 4

Podsumujmy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 6

 

Podczas uroczystego podsumowania Akcji uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego na temat recyklingu elektroodpadów.

Główną atrakcją gali był jednak koncert zespołu Recycling Band grającego na własnoręcznie stworzonych instrumentach z odpadów m.in. – niepotrzebnych puszek, butli po wodzie mineralnej czy starych części mebli i rowerów.

Zespół jest finalistą programu ”Mam Talent”, dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Szczegółowe informacje o Dniach Elektrorecyklingu w poszczególnych miastach dostępne są na stronie internetowej www.dnielektrorecyklingu.pl

Zwycięzcy konkursu:

Szkoły podstawowe:

Miejsce 1 – Zespół nr 1
Szkoła Podstawowa nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ,

Miejsce 2 – Zespół nr 3
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144

Miejsce 3 – Zespół nr 1
Szkoła Podstawowa nr 134

Wyróżnienie: Zespół nr 1
Szkoła Podstawowa nr 155 im. Św. Jadwigi Królowej

Gimnazja:

Miejsce 1 – Zespół nr 1
Gimnazjum Specjalne nr 85

Miejsce 2 – Zespół nr 1
Gimnazjum nr 43 im. Batalionów Chłopskich

Miejsce 3 – Zespół nr 1
Prywatne Gimnazjum nr 1

Wyróżnienie: Zespół nr 1
Zespół Szkół Nr 3 – Gimnazjum Nr 80

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × jeden =