Polska wieś zaczyna piec chleb !
”Obecna wieś diametralnie różni się od tej ze wspomnień z dzieciństwa”- mówi Kasia. I trudno się z nią nie zgodzić, bo kiedyś wieś pachniała chlebem, tym wyjętym prosto z pieca, chrupiącym, często lśniącym i posypanym makiem. Każdy czekał na przylepkę…
Może Kasia dostrzegła coś, czego nikt już nie dostrzega…
Kilka lat temu przeprowadziłam się do małej wioski w Sudetach i bardzo szybko zdałam sobie sprawę, że obecna wieś diametralnie różni się od tej ze wspomnień z dzieciństwa. Nastąpiło odwrócenie sytuacji. Teraz w mieście ludzie pieką chleb, robią sery, spotykają się na wspólnym gotowaniu i bardzo chcą żyć w zgodzie z naturą. Na wsi to problem, aby kupić ser, mleko czy jajka. O domowym chlebie nie wspomnę.
Tak zrodził się w jej głowie pomysł: DOMOWA PIEKARNIA
Czym jest ”Domowa Piekarnia” ?
DOMOWA PIEKARNIA,
to projekt społeczny mający na celu zachęcić ludzi mieszkających na wsi, na pograniczu polsko – czeskim w Sudetach, do upieczenia chleba. Ważnym aspektem w projekcie jest próba nawiązania bliższych relacji międzypokoleniowych a także międzysąsiedzkich poprzez wspólne pieczenie chleba.
OBSERWACJE
W porównaniu z miastem, w którym samodzielne wypiekanie pieczywa jest modne i popularne, na wsi, jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Tradycja pieczenia chleba na naturalnym zakwasie niestety tam umiera.
IDEA
Wszystko co jest potrzebne do upieczenia chleba znajduje się w zestawie startowym. Starannie dobrane produkty i akcesoria, prosty sprawdzony przepis, kilka cennych wskazówek i odpowiednia oprawa graficzna mają sprawić, że pieczenie chleba będzie proste, miłe i przyjemne.
myśl: ”Podarowując komuś taki zestaw zachęcę go do upieczenia chleba w domu.”
W zestawie znajduje się: mąka pszenna i żytnia z bio-certyfikatem pochodząca od lokalnego dostawcy, dodatki (pestki słonecznik, pestki dyni, siemię lniane, otręby żytnie) naturalny zakwas żytni, ścierka z nadrukowanym przepisem, forma do pieczenia oraz worek do przechowywania pieczywa.
Zestawy zostały uszyte przez lokalne krawcowe.
Projekt powstał w Pracowni Kreacji Przekazu prof. Ksawerego Piwockiego i as. Jakuba Marzocha na wydziale Wzornictwa na warszawskiej ASP.
WARSZTATY
Projekt by zaczął działać musiał zostać wcielony w życie na większą skalę. Szukając środków na realizację wzięła udział w konkursie Spółdzielnia Pomysłów organizowanym na portalu Społecznik 2.0. przez Spółdzielczą Grupę Bankową. Ideą konkursu było wsparcie i zintegrowanie lokalnej społeczności we wspólnym działaniu. Wygrała grant na realizację warsztatów dla 100 mieszkańców gminy Międzylesie w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach. Odbyło się 5 spotkań w różnych lokalizacjach. Każdy z uczestników otrzymał zestaw Domowej Piekarni w prezencie.
LUDZIE RZECZYWIŚCIE PIEKĄ
Uczestnicy warsztatów przysyłają Kasi zdjęcia swoich wypieków i eksperymentów, które są na bieżąco publikowane są na fanpagu Domowej Piekarni.
https://www.facebook.com/pages/Domowa-Piekarnia/775410409181214
POTRZEBA OGÓLNOPOLSKA
Z czasem okazało się, że zapotrzebowanie na pieczenie chleba jest większe – ogólnopolskie, dlatego zestaw Domowej Piekarni może mieć każdy.
O KASI…
Kilka lat temu zamieszkałam w małej wiosce w Sudetach w Kotlinie Kłodzkiej. Bardzo istotne jest dla mnie co jem, jak żyję i jaki mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość. Zajmuję się projektowaniem ekologicznym i społecznym.
KONTAKT:
Kasia
+48 500 841 950
kontakt@domowapiekarnia.com
Powodzenia Kasiu ! 🙂
Ekogazeta