Polska wieś zaczyna piec chleb !

Domowa Piekarnia

”Obecna wieś diametralnie różni się od tej ze wspomnień z dzieciństwa”- mówi Kasia. I trudno się z nią nie zgodzić, bo kiedyś wieś pachniała chlebem, tym wyjętym prosto z pieca, chrupiącym, często lśniącym i posypanym makiem. Każdy czekał na przylepkę…

Może Kasia  dostrzegła coś, czego nikt już nie dostrzega…

Kilka lat temu przeprowadziłam się do małej wioski w Sudetach i bardzo szybko zdałam sobie sprawę, że obecna wieś diametralnie różni się od tej ze wspomnień z dzieciństwa. Nastąpiło odwrócenie sytuacji. Teraz w mieście ludzie pieką chleb, robią sery, spotykają się na wspólnym gotowaniu i bardzo chcą żyć w zgodzie z naturą. Na wsi to problem, aby kupić ser, mleko czy jajka. O domowym chlebie nie wspomnę.

Tak zrodził się w jej głowie pomysł:  DOMOWA PIEKARNIA

Czym jest ”Domowa Piekarnia” ?

DOMOWA PIEKARNIA,

to projekt społeczny mający na celu zachęcić ludzi mieszkających na wsi, na pograniczu polsko – czeskim w Sudetach, do upieczenia chleba. Ważnym aspektem w projekcie jest próba nawiązania bliższych relacji międzypokoleniowych a także międzysąsiedzkich poprzez wspólne pieczenie chleba.

OBSERWACJE


W porównaniu z miastem, w którym samodzielne wypiekanie pieczywa jest modne i popularne, na wsi, jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Tradycja pieczenia chleba na naturalnym zakwasie niestety tam umiera.

IDEA

https://vimeo.com/97704774

Wszystko co jest potrzebne do upieczenia chleba znajduje się w zestawie startowym. Starannie dobrane produkty i akcesoria, prosty sprawdzony przepis, kilka cennych wskazówek i odpowiednia oprawa graficzna mają sprawić, że pieczenie chleba będzie proste, miłe i przyjemne.

myśl: ”Podarowując komuś taki zestaw zachęcę go do upieczenia chleba w domu.”

W zestawie znajduje się: mąka pszenna i żytnia z bio-certyfikatem pochodząca od lokalnego dostawcy, dodatki (pestki słonecznik, pestki dyni, siemię lniane, otręby żytnie) naturalny zakwas żytni, ścierka z nadrukowanym przepisem, forma do pieczenia oraz worek do przechowywania pieczywa.
Zestawy zostały uszyte przez lokalne krawcowe.

Domowa Piekarnia 1

 

Projekt powstał w Pracowni Kreacji Przekazu prof. Ksawerego Piwockiego i as. Jakuba Marzocha na wydziale Wzornictwa na warszawskiej ASP.

WARSZTATY


https://vimeo.com/121048896

Projekt by zaczął działać musiał zostać wcielony w życie na większą skalę. Szukając środków na realizację wzięła udział w konkursie Spółdzielnia Pomysłów organizowanym na portalu Społecznik 2.0. przez Spółdzielczą Grupę Bankową. Ideą konkursu było wsparcie i zintegrowanie lokalnej społeczności we wspólnym działaniu. Wygrała grant na realizację warsztatów dla 100 mieszkańców gminy Międzylesie w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach. Odbyło się 5 spotkań w różnych lokalizacjach. Każdy z uczestników otrzymał zestaw Domowej Piekarni w prezencie.

LUDZIE RZECZYWIŚCIE PIEKĄ

Uczestnicy warsztatów przysyłają Kasi zdjęcia swoich wypieków i eksperymentów, które są na bieżąco publikowane są na fanpagu Domowej Piekarni.

Domowa piekarnia 2

https://www.facebook.com/pages/Domowa-Piekarnia/775410409181214

POTRZEBA OGÓLNOPOLSKA


Z czasem okazało się, że zapotrzebowanie na pieczenie chleba jest większe – ogólnopolskie, dlatego zestaw Domowej Piekarni może mieć każdy.

 

O KASI…

 

Domowa Piekarnia 3


Kilka lat temu zamieszkałam w małej wiosce w Sudetach w Kotlinie Kłodzkiej. Bardzo istotne jest dla mnie co jem, jak żyję i jaki mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość. Zajmuję się projektowaniem ekologicznym i społecznym.

KONTAKT:

Kasia
+48 500 841 950
kontakt@domowapiekarnia.com

www.domowapiekarnia.com

 

Powodzenia Kasiu ! 🙂

Ekogazeta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − cztery =