Polski kandydat do europejskiego tytułu – dąb Słowianin

Slowianin 1

Już 1 lutego rusza plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku 2015! Polskim kandydatem jest zwycięzca krajowej edycji konkursu Drzewo Roku 2014, organizowanego w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja, dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie). Słowianin o zaszczytny międzynarodowy tytuł konkurować będzie z drzewami z 13 europejskich krajów.

Głosy na polski dąb można oddawać

na stronie http://www.treeoftheyear.org/

lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl.

Dąb Słowianin został zauważony przez Grupę Rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”. Widok majestatycznego drzewa zachwycił ich, do tego stopnia, iż postanowili zgłosić drzewo do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja

W czerwcowym, ogólnopolskim głosowaniu dąb zdobył I miejsce, uzyskując 5034 głosy. Podczas plebiscytu internauci oddali 17043 ważne głosy, na stronie odnotowano ponad 76 000 odsłon.

Dąb nieprzypadkowo nosi imię „Słowianin” – imię to jest patriotycznym ukłonem w stronę Piastów Śląskich, do których sięgają początki drzewa. Drzewo to jest także symbolem polskości, oddaje cześć tym, którzy przez wieki walczyli z germanizacją śląskiej ziemi.

Dąb dzięki staraniom jego miłośników, stał się centrum wydarzeń kulturalnych, nie tylko tych związanych z samym konkursem. W jego promocję, oprócz Grupy Rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”, zaangażowało się wiele osób: lokalne władze, społeczność, Strzeleckie Bractwo Kurkowe Grodu Jelcz-Laskowice, szkoły, Koło Gospodyń Wiejskich a także księża z pobliskich parafii.

Jesteśmy zdeterminowani zrobić co się tylko da, dla zdobycia jak najwyższego miejsca w konkursie Europejskie Drzewo Roku. Cała sprawa nabrała niezwykłego rozmachu. Zaangażowanie wielu osób sprawiło, że w tak pięknym stylu promujemy naszą gminę, powiat i województwo oraz Polskę na forum ogólnoeuropejskim. W związku z tym zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi czytających te słowa o poświęcenie kilkunastu sekund na oddanie bezpłatnego głosu w tym konkursie. Promujmy Polskę tym co mamy najpiękniejszego, a do takich należy nasz cud natury, którym jest dąb Słowianin. Stwórzmy łańcuszek ludzi dobrej woli, który doprowadzi nas do zwycięstwa w tej szlachetnej rywalizacji. – apeluje Jacek Mikołajczyk z Grupy Rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”, która zgłosiła drzewo do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.

Slowianin 3

W międzynarodowym konkursie z polskim dębem konkurować będą: belgijski kasztanowiec zwany Drzewem Gwoździkowym, bułgarski platan, czeska sosna z Opatowic, Angielski Wielki dąb, dąb z Estonii rosnący na boisku piłkarskim, kasztanowiec z Francji, węgierski Wielki platan, irlandzki cedr, włoskie drzewo oliwne, szkocka sosna, słowacka morwa, ogłowiona topola z Hiszpanii oraz walijska samotna sosna.

Więcej o Słowianinie >>>

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Dodatkowe informacje:
Jolanta Migdał, Klub Gaja, koordynatorka programu Święta Drzewa tel. 609 495 871 e-mail: j.migdal@klubgaja.pl

Tekst: Klub Gaja Fot. Wojciech Grzanka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 − 4 =