POPUP-HOUSE tani, lekki i pasywny dom
Dzisiaj zobaczymy POPUP-HOUSE.
Jest to prototyp taniego domu pasywnego.
To propozycja francuskich projektantów dla osób, które chcą same zbudować własny dom, przy użyciu prostych narzędzi i materiałów 🙂
Francuscy projektanci z Multipod Studio zakładają, że dom, można zbudować (postawić konstrukcję ścian, podłogi i dachu) przy pomocy przyjaciół w ciągu weekendu !
Konstrukcja domu to bloki styropianowe, ramy z drewna świerku i laminat na drewnianą podłogę.
Do budowy wystarczy jedynie drabina, wiertarka i wkrętarka elektryczna, prostota konstrukcji nie wymaga doświadczenia budowlanego, stosowani podnośników czy tym bardziej dźwigu 🙂
{vimeo}81180775|450|350|0{/vimeo}
Efekt końcowy ?
Dom ma prawie 150 metrów kwadratowych i zawiera trzy sypialnie, dwie łazienki, kuchnia, salon, gabinet, oraz taras, w interesujacym układzie.
Dom w ciekawy sposób komponuje się w terenie.
Poniżej widok na 60m2 część dzienną domu, wraz z proponowaną stylizacją 🙂
foto: Babeth Montagnier
foto: Babeth Montagnier
Dom spełnia wymagania domu pasywnego – ma znakomitą izolację, nie posiada mostków termicznych na połączeniach ścian i sufitu.
Prawie nie wymaga dodatkowego ogrzewania.
Wszystkie materiały użyte do budowy można demontować wykorzystać do recyklingu po okresie użytkowania domu i ewentualnej jego rozbiórce, po latach.
KOSZT – 120.000zł ?!
Projektanci szacują, że koszt materiałów i pracy to ..40.000 dolarów (za 150m2 !), a pamietajmy, że dom nie wymaga klasycznego fundamentu !
Oczywiście cena ta nie obejmuje instalacji wewnętrznych, a ekodom ma charakter prototypu i w ofercie firmy znajdzie się w 2015 roku, ale warto sledzić postępy projektu 🙂
w artykule wykorzystano materiały Multipod Studio
zobacz też >> Radykalnie tanie mieszkania dla Świata
Tani budynek tylko na pewno nie zdrowy i ekologiczny – styropian nie należy do takich materiałów, zresztą idea zastosowania takich paneli styropianowych nie jest nowa – w Polsce również pojawiały się takie pomysły i chyba nadal funkcjonuje firma która oferuje takie rozwiązania.
Gdyby panele / prefabrykaty wykorzystywałby np materiały naturalne nisko przetworzone jak np lekką glinę uważam że wtedy można by mówić o zdrowym i ekologicznym budynku.