Poradnik dla właścicieli psów

patrol zwierzęcy

Pracownicy Patrolu dla zwierząt przygotowali wakacyjny poradnik dla właścicieli psów:

Ważne !

1. Nie przywiązuj psa obok sklepu, gdyż narażasz go na stres. Może zostać zaatakowany przez człowieka, inne zwierzę, a także skradziony. Ponadto w takiej sytuacji łamie się art. 6 ust. 2 Ustawy ochrony praw zwierząt(Dz.U.1997 nr 111 poz 724 ),

2. Zawsze na spacerach i gdy wyjeżdżasz ze zwierzęciem miej przy sobie aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, które przeszedł twój zwierzak.

3. Gdy wyjeżdżasz na wakacje, a nie możesz zabrać zwierzęcia wraz ze sobą, pozostaw go u rodziny, znajomych, w hotelu dla zwierząt, czy schronisku na ten czas (oczywiście za opłatą ). Pamiętaj, że w tych czasach jest już wiele hoteli i kurortów, w których zwierzęta są mile widziane, dlatego poszukaj takiego miejsca, do którego można przyjechać ze zwierzątkiem.

4. Nie porzucaj zwierzatka  bo jest stare, brzydkie, chore, niepotrzebne. GDY TAK ZAREAGUJESZ, TO BĄDŹ PEWNY ŻE PONIESIESZ SUROWĄ KARĘ. Łamiesz wtedy art. 6 ust. 2 pkt. 11 Ustawy ochrony praw zwierząt. Nie mozesz sprawować opieki- oddaj go do schroniska.

5. Gdy napotkasz obce lub dzikie zwierzę, nie podchodź do niego, nie zabieraj do domu. Zrób w ramach możliwości zdjęcie i natychmiast powiadom odpowiednie służby (policja, straż miejska / leśna, nadleśnictwo, wydział ochrony środowiska w urzędzie miasta/gminy ) i przekaż im jak najwięcej szczegółów o miejscu spotkania i wyglądzie zwierzęcia,

6.Gdy potrąciłeś zwierzę, zapamiętaj, że jesteś obowiązkowo zobowiązany udzielić mu pomocy (art. 25 Ustawy ochrony praw zwierząt). Inaczej łamiesz przepisy prawa.

 

Leszek Pawlak

PATROL DLA ZWIERZĄT

logo Patrol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =