Powrót tradycji…
Nadleśnictwo Supraśl wraz z nadleśnictwami Augustów, Browsk oraz Maskulińskie bierze udział w projekcie odtworzenia dawnego bartnictwa.
Niegdyś miód był jednym z największych bogactw pozyskiwanych w polskich puszczach. Niestety, tradycyjny i niezwykle prestiżowy zawód bartnika zaniknął w XIX wieku.
Wraz z nim zaginęło wiele z tradycyjnej wiedzy związanej z tą specjalnością.
Dlatego realizując projekt Nadleśnictwa poprosiły o pomoc specjalistów z kraju gdzie od pokoleń po dzień dzisiejszy, nieprzerwanie wykonuje się ten zawód.
Przez dwa dni gościliśmy bartników z Baszkirii. Podczas wcześniejszego pobytu pomogli oni wytypować odpowiednie sosny a teraz przyszedł czas na „dzianie barci”.
Świeże barcie muszą teraz wyschnąć co będzie trwało cały rok. Po tym czasie goście z Baszkirii znów odwiedzą nasz region by wykonać ostatnie prace oraz pomóc w zasiedleniu barci przez dzikie pszczoły.
Bo oprócz odtworzenia tradycyjnego bartnictwa program ma na celu ochronę ras dzikich leśnych pszczół.
Przez fragment lasu, w którym usytuowane zostały barcie poprowadzona zostanie ścieżka edukacyjna.
Ponieważ miejsce to znajduje się niedaleko Kopnej Góry (ok.2 km), turystycznego centrum Nadleśnictwa Supraśl, stanie się ono zapewne jeszcze jednym sympatycznym powodem dla odwiedzenia arboretum.
Materiał i zdjęcia: Krzysztof Łaziuk Nadleśnictwo Supraśl