Przełowienie?
World’s Fisheries and Aquaculture report (SOFIA 2012) wydany został w Rzymie przez UN Food and Agriculture Organization (FAO). Według raportu, w 2009 roku, 57 procent łowisk morskich było w pełni wykorzystanych, podczas gdy dalsze 30 procent wszystkich ocenianych zasobów morskich było nadmiernie wykorzystywane.
Raport pokazuje, że rybołówstwo związane z zatrudnieniem wspiera utrzymania 10-12 procent światowej populacji (660-820 mln osób), zapewnić około 15 procent białka pochodzenia zwierzęcego.
WWF’s Global Smart Fishing Initiative ocenia, że z taką zależnością od rybołówstwa, przy szybko powiększającej się populacji, nie sposób utrzymać sytuacji, w której 87 procent światowych łowisk morskich jest na poziomie lub powyżej pełnego wykorzystania” powiedział Alfred Schumm, Lider WWF’s global Smart Fishing Initiative.
Raport SOFIA 2012 uznaje również, że kontrolowaniu nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów przez państwa nadbrzeżne ma służyć wdrożenia nadzoru satelitarnego i
elektroniczna obserwacja każdej łodzi rybackiej, co wymaga odpowiednich międzynarodowych porozumień.
Kluczowym wyzwaniem jest skierowanie rybołostwa na ścieżkę zrównoważonego rozwoju i znalezienie rozwiązań, które są społecznie, ekonomicznie i politycznie wykonalne oraz działające zarówno dla ludzi jak i przyrody.
WWF obecnie dąży do realizacji przyszłościowych wartości ekonomicznych, przy zarządzaniu w sposób zrównoważony zasobami ryb, poprzez tworzenie instytucji finansowej dla odbudowy ekosystemów morskich: Financial Institution for the Recovery of Marine Ecosystems (Firme), która wykorzystując model inwestycyjny, finansuje jednocześnie ochronę zasobów, bez negatywnego wpływu na środki do życia. Według międzynarodowej organizacji ochrony przyrody, Firme może być jednym sposobem żeby to zrobić.
“Poprzez udzielanie kredytów na pokrycie początkowych kosztów ochrony Firme pozwoli odzyskać zapasy (zasoby ryb) i ostatecznie generować zyski przekraczające pierwotne inwestycje“, wyjaśnia dr Robert Rangeley, współautor i Wiceprezes, WWF-Kanada.
Firme próbuje zatem znaleźć naturalną równowagę pomiędzy zrównoważeniem zasobów oraz komercyjnym rozwojem, co zakłada dbałość zarówno o finanse inwestycji jak i o środowisko.