Przepis na pączki

Przepis na pączki domowe

Przepis na pączki zmieniał się na przestrzeni lat. Dowiadujemy się o tym chociażby z ‘’Opisu obyczajów za panowania Augusta III ‘’ – Jędrzeja Kitowicza:

Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko, mógłby go był podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu się rozciąga i pęcznieje jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska.

Dużo w tym stwierdzeniu jest prawdy, ponieważ dawniej przepis na pączki oznaczał, że przygotowywane były one zazwyczaj z ciasta chlebowego i nadziewane były słoniną.

W dawnych czasach  ‘’tłusty czwartek’’ był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i witano nadchodzącą wiosnę. Podczas takich obchodów obowiązkowo musiało być tłusto. Tłuste potrawy mięsne popijano dużą ilością wina, a pączki…. były tylko zagryzką.

Pierwsze słodkie pączki pojawiły się w Polsce dopiero w XVI wieku i nie przypominały tych dzisiejszych. Nadziewane były migdałem lub orzechem.

Zwyczaj ten przetrwał w wielu domach do dnia dzisiejszego. Bardziej jednak traktuje się taki pączek jako zabawną niespodziankę dla potencjalnego smakosza. Komu przypadnie pączek z niespodzianką?

O ile to bawi dorosłych, taka niespodzianka w pączku może stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub osób starszych.

Jeśli więc chodzi o nadzienie pączka – pozostańmy  przy tradycyjnych konfiturach z róży, powidłach lub innym ulubionym wypełnieniu.

Jak zrobić czyli przepis na pączuszki

Oto nasz przepis na pączuszki 😉 – składniki, które należy przygotować:

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka mleka
  • 4 dag drożdży
  • 4 żółtka
  • 1 jajko
  • 4 łyżki masła
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżka cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • szczypta soli
  • konfitura różana, morelowa lub powidła( ok 25 dag )
  • smalec do smażenia

Ważna wskazówka dla tych, którzy  pierwszy raz samodzielnie chcą zrobić pączki.

Sukces jest uzależniony w dużej mierze od kilku czynników:

Pierwszy  bardzo istotny…. Za każdym razem zwróćmy uwagę  na jakość mąki.  Mąka powinna być przede wszystkim sucha i przesiana przez sito do miski. Najlepiej też, kilka godzin przed użyciem, trzymać mąkę w ciepłym miejscu.  To obowiązkowa wręcz czynność w okresie zimowym. Dobre miejsce to np. blisko kaloryfera.

Sukces wypieku bardzo często zależy  także w dużej mierze od jakości drożdży. Drożdże świeże i  tzw ‘’dobre’’ można krajać nożem. Rozkruszone drożdże nie powinny się kleić do palców.

Ostatnia ważna wskazówka dotyczy wyrabiania  ciasta: Kiedy do rozczynu dodamy wszystkie składniki – zagniatamy ciasto i ubijamy tak, aż odchodzi od miski i na powierzchni zaczną tworzyć się pęcherzyki.  Podrośnięte ciasto jeszcze raz wyrabiamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Przepis na pączuszki – sposób przygotowania

Podgrzewamy mleko, rozpuszczamy w nim masło. Po przelaniu do miski mieszamy z cukrem, z jedną łyżką mąki i pokruszonymi drożdżami.

Odstawiamy całość w ciepłe miejsce.

Następnie kiedy rozczyn zaczyna zwiększać objętość dodajemy żółtka, 1 jajko, cukier puder, cukier waniliowy, sól i mąkę

Ciasto wyrabiamy tak długo, aż zaczyna odchodzić od brzegów miski.

Znów odstawiamy miskę w ciepłe miejsce (przykrywając ciasto najlepiej ściereczką).

W momencie, kiedy ciasto podwoi swoją objętość możemy formować placuszki, nakładać na ich środek konfiturę, lekko zlepiać i formować kulki.

przepis na paczki 2
przepis na pączuszki – formowanie kulek

Kulki z ciasta układamy na stole (np. na kocyku przykrytym białym płótnem ), stolnicy w rzędach i czekamy aż wyrosną w ciepłej temperaturze.

W tym czasie rozgrzewamy smalec w garnku. Jego temperaturę możemy sprawdzić wkładając obrany ziemniak. Kiedy ziemniak się upiecze- możemy rozpocząć smażenie pączków. Smażymy je obowiązkowo  na złoty kolor z każdej strony.

Bardzo pomocny w trakcie smażenia jest patyczek do szaszłyków. Nie tylko pozwala na ich obracanie w garnku, ale także dzięki niemu możemy sprawdzić czy pączki się upiekły. Kiedy patyczek, po nakłuciu, jest oblepiony ciastem należy kontynuować smażenie.

Upieczone pączki zawsze warto wyłożyć na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z tłuszczu.

Po wystygnięciu warto posypać cukrem pudrem lub  polukrować i tak przystrojone podać na stół.

przepis na paczki 3

Teraz możemy ocenić jak sprawdził się nasz przepis na pączki 🙂

Pamiętajcie by nie jeść gorących !

Smacznego !

A może coś bardzie egzotycznego i równie pysznego ?

Zobacz: Indyjskie recepty – Jelebi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 7 =