Przepis na pączki

Przepis na pączki domowe

Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko, mógłby go był podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu się rozciąga i pęcznieje jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska ( Jędrzej Kitowicz – Opis obyczajów za panowania Augusta III ).

Dużo w tym stwierdzeniu jest prawdy, ponieważ dawniej przepis na pączki oznaczał, że przygotowywane były one zazwyczaj z ciasta chlebowego i nadziewane były słoniną.
W dawnych czasach  ‘’tłusty czwartek’’ był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i witano nadchodzącą wiosnę. Podczas takich obchodów obowiązkowo musiało być tłusto. Tłuste potrawy mięsne popijano dużą ilością wina, a pączki…. były tylko zagryzką.

Pierwsze słodkie pączki pojawiły się w Polsce dopiero w XVI wieku i nie przypominały tych dzisiejszych. Nadziewane były migdałem lub orzechem.
Zwyczaj ten przetrwał w wielu domach do dnia dzisiejszego. Bardziej jednak traktuje się taki pączek jako zabawną niespodziankę dla potencjalnego smakosza. Komu przypadnie pączek z niespodzianką?

O ile to bawi dorosłych, taka niespodzianka w pączku może stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub osób starszych.

Jeśli więc chodzi o nadzienie pączka – pozostańmy  przy tradycyjnych konfiturach z róży, powidłach lub innym ulubionym wypełnieniu.

Jak zrobić pączki

Oto nasz przepis na pączki – składniki, które należy przygotować:

3 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mleka
4 dag drożdży
4 żółtka
1 jajko
4 łyżki masła
2 łyżki cukru pudru
1 łyżka cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
Szczypta soli
Konfitura różana, morelowa lub powidła( ok 25 dag )
Smalec do smażenia

Sposób przygotowania

Podgrzewamy mleko, rozpuszczamy w nim masło. Po przelaniu do miski mieszamy z cukrem, mąką (1 łyżka) i pokruszonymi drożdżami.
Odstawiamy całość w ciepłe miejsce.
Następnie kiedy rozczyn zaczyna zwiększać objętość dodajemy żółtka, 1 jajko, cukier puder, cukier waniliowy, sól i mąkę
Ciasto wyrabiamy tak długo, aż zaczyna odchodzić od brzegów miski.
Znów odstawiamy miskę w ciepłe miejsce ( przykrywając ciasto najlepiej ściereczką).
W momencie, kiedy ciasto podwoi swoją objętość możemy formować placuszki, nakładać na ich środek konfiturę, lekko zlepiać i formować kulki.
Kulki z ciasta układamy na stole (np. na kocyku przykrytym białym płótnem ), stolnicy w rzędach i czekamy aż wyrosną w ciepłej temperaturze.

W tym czasie rozgrzewamy smalec w garnku. Jego temperaturę możemy sprawdzić wkładając obrany ziemniak. Kiedy ziemniak się upiecze- możemy rozpocząć smażenie pączków. Smażymy je obowiązkowo  na złoty kolor z każdej strony.
Bardzo pomocny w trakcie smażenia jest patyczek do szaszłyków. Nie tylko pozwala na ich obracanie w garnku, ale także dzięki niemu możemy sprawdzić czy pączki się upiekły. Kiedy patyczek po nakłuciu jest oblepiony ciastem należy kontynuować smażenie.

Upieczone pączki zawsze warto wyłożyć na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z tłuszczu.

Po wystygnięciu warto posypać cukrem pudrem lub  polukrować i tak przystrojone podać na stół.

Teraz możemy ocenić jak sprawdził się nasz przepis na pączki 🙂

Pamiętajcie by nie jeść gorących !

Smacznego !

A może coś bardzie egzotycznego i równie pysznego ? Zobacz: Indyjskie recepty – Jelebi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 16 =