Przetworzone mięso- rakotwórcze!

24 października 2015  Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO ) oceniła rakotwórczość spożycia mięsa czerwonego i przetworzonego mięsa.

Raport został opracowany przez zespół 22 ekspertów z zakresu zdrowia publicznego, raka i innych specjalistów z 10 krajów, w wyniku 800 analiz chorób u ludzi i danych epidemiologicznych związanych ze spożyciem mięs przetworzonych i czerwonych.

IARC zaklasyfikował spożycie czerwonego mięsa, jako prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi.

Przetworzone mięso zostało zaklasyfikowane jako rakotwórcze dla ludzi.

Raport nie pozostawia złudzeń . Spożywając każdego dnia 50 g przetworzonego mięsa (2 plastry kiełbasy czy szynki ) zwiększamy ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego o 18 procent. Według ekspertów ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z ilością spożywanego mięsa.

Przetworzone mieso1

Są także dowody na to, że spożywanie czerwonego mięsa, w tym wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny, może powodować raka okrężnicy, prostaty lub trzustki

Przetworzone mięso znalazło się w Grupie 1 wraz z paleniem tytoniu czy narażeniem na azbest . Oznacza to, że istnieją wystarczające dowody na jego rakotwórczość.

Czerwone mięso zostało zaklasyfikowane do Grupy 2, jako prawdopodobnie rakotwórcze.

Z raportu wynika, że gotowanie lub pieczenie mięsa w wysokiej temperaturze może być przyczyną produkcji określonych rodzajów substancji rakotwórczych, ale nie ma wystarczających danych, aby wesprzeć tego typu wnioski.

na podstawie WHO

Zdjęcia: Pixabay

Warto przeczytać:

Akrylamid zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + dziewięć =