Bee Fence- co to jest ?

Dzięki pszczołom może zmniejszy się konflikt pomiędzy człowiekiem a słoniem w wielu krajach afrykańskich i nie tylko.

Te ostatnie coraz częściej odwiedzają siedliska ludzi niszcząc tym samym ich uprawy. W następstwie dochodzi do starć.
Ludzie próbują przestraszyć słonie używając petard i strzał oddawanych w powietrze. Te sprowokowane stają się agresywne. W ostatecznym efekcie prowadzi to niestety do śmierci po obu stronach. Automatycznie rośnie nienawiść mieszkańców do tych pięknych zwierząt.

To nieustający konflikt od lat, który wreszcie może zostanie rozwiązany za sprawą tzw ”bee fence”- ulowych ogrodzeń w ramach projektu ”Elephants and Bees Project”
W ramach projektu wokół  upraw przynaleznych do wioski budowane jest ogrodzenie z uli.

Ule są bardzo proste i tanie, co ma ogromne znaczenie dla miejscowej ludności. Wykonane są bez cementu. W ich konstrukcji wykorzystane są tylko lokalne materiały.

Ule wiesza się co dziesięć metrów i łączy ze sobą w określony sposób tak, że w przypadku dotknięcia przez maszerującego słonia jednego z uli lub przewodu łączącego ”poinformowane” są ule wzdłuż linii ogrodzenia.

Pomysł został opracowany przez zoolog dr Lucy King, która została wychowana w wschodniej Afryce  i sfinansowany w ramach pilotażowego programu finansowanego z Fundacji Somerhalder Ian.

W projekt zaangażowali się naukowcy, ekolodzy, lekarze.

Dzięki obserwacjom zauważono, że słonie reagują na dźwięk pszczół i zazwyczaj (odruch zapewne z młodości )– odchodzą. Chodzi o to, że małe słonie mają wrażliwe uszy i raz ukąszone mają prawdopodobnie w pamięci to bolesne doświadczenie. Reagują więc instynktownie ucieczką.

Zalet takiego ogrodzenia według pomysłodawców jest znacznie więcej. Zmniejszona inwazyjność słoni na pola uprawne dla rolników to najwazniejszy rezultat projektu, ale  dodatkową zaletą dla miejscowej ludnosci jest pozyskiwanie cennego miodu – bogatego w minerały i witaminy produktu spożywczego. To także dla nich dodatkowy dochód, dzięki sprzedaży różnych produktów pszczelich.

Pamiętajmy też pozytywnym wpływie na cały ekosystem. Pszczoły to przecież zapylacze. Przyczyniają się do zwiększenia zapylania okolicznej naturalnej roślinności, takiej jak drzewa, krzewy, kwiaty lub dzikie trawy.

I wreszcie ostatni wielki pozytyw takiego rozwiązania….

To rozwiązanie ratuje życie wielu słoniom, a te niestety giną w zastraszającym tempie – szacuje się,ze  nawet 30.000 każdego roku.

Każdy może wspomóc projekt: http://elephantsandbees.com/

Zdjęcie: pochodzi ze strony elephantsandbees.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 19 =