”Ptasi telefon” dla warszawskich ptaków.

1 Ptasi Azyl

Dzięki pomocy warszawiaków w Ptasim Azylu przy warszawskim ZOO może powstać pierwszy w Polsce „Ptasi telefon”, czyli całodobowy, automatyczny system informacji telefonicznej.

Dzięki niemu nawet kilkanaście osób jednocześnie dodzwoni się i otrzyma poradę dotyczącą najczęstszych ptasich zdarzeń i wypadków. Komunikaty opracują specjaliści z Ptasiego Azylu na podstawie swych wieloletnich doświadczeń.
W ubiegłym roku Ptasi Azyl pomógł ponad 4000 ptasich pacjentów. Codziennie dzwoni tam ok. 50 osób. To wyjątkowe miejsce z wyjątkowymi ludźmi.

Ptasi Azyl 1

 

Warszawiacy lubią ptaki

Co robią warszawiacy, gdy znajdą rannego ptaka lub porzucone pisklę ? Zwykle dzwonią do nas – do Ptasiego Azylu. I czynią słusznie! Kochamy ptaki i uwielbiamy się nimi zajmować . Niestety nie zawsze możemy odebrać telefon, szczególnie kiedy trwa sezon lęgowy i mamy „ręce pełne roboty”. Wychowujemy przecież setki ptasich dzieci i pomagamy rannym ptakom.

 

Ptasi Azyl 6

A telefonów jest coraz więcej. I wszystkie ważne. Bywa, że odbieramy ponad 50 telefonów dziennie, aż strach pomyśleć ile osób w tym czasie nie mogło się do nas dodzwonić… Mimo najlepszych chęci po prostu nie dajemy rady odpowiadać na wszystkie zapytania telefoniczne, bo nasi ptasi pacjenci czekać nie chcą i nie mogą.

Tak być nie może! Nie chcemy już wybierać pomiędzy telefonem od zatroskanych ludzi, którzy znaleźli rannego ptaka, a głodną sikorką lub tupiącym ze złości lelkiem, który nie dostał jeszcze swojego jedzenia. Chcemy móc pomagać i jednym i drugim! I jest to możliwe, wystarczy niewielki system telefoniczny. Dlatego też złożyliśmy do budżetu partycypacyjnego projekt automatycznego systemu informacji o pomocy dzikim ptakom na terenie Warszawy.

Jak ma działać ”Ptasi telefon”?

Tak jak systemy informacyjne w różnych ważnych instytucjach. Bo przecież ptaki są ważne. One tu były i powinny zostać. Jakby wyglądała Warszawa bez ptaków?

”Ptasi telefon” będzie dostępny przez całą dobę, zawsze będzie można się dodzwonić. Całodobowy, automatyczny system informacji telefonicznej będzie się składał z krótkich komunikatów głosowych, pogrupowanych w panele tematyczne które zmieniać się będą w zależności od pory roku, a dostęp do poszczególnych nagrań możliwy będzie poprzez wybieranie tonowe. Zakres tematyczny komunikatów i sposób przekazywania informacji zostanie oparty na wieloletnim doświadczeniu ośrodka i obejmie najczęściej zadawane pytania. Jednocześnie dodzwoni się do nas nawet kilkanaście osób!
Całodobowy tryb pracy umożliwi uzyskiwanie podstawowych informacji nawet poza godzinami pracy ośrodka. Oczywiście nadal możliwy będzie kontakt z pracownikami Ptasiego Azylu, którzy jak zawsze będą odbierać telefony kiedy tylko pozwalają na to obowiązki. Dodatkowo wyznaczymy godziny dyżuru telefonicznego – o czym też będziemy informować w systemie komunikatów „Ptasiego telefonu”.

Chcemy poprosić warszawiaków, aby pomogli nam i ptakom.

Wystarczy od 16 do 26 czerwca zagłosować na złożony do budżetu partycypacyjnego Warszawy projekt pt. „Ptasi telefon”.

 

Każdy głos jest na wagę szczęśliwszego ptasiego dzioba. Na wagę wróbli, kaczek, mazurków, sikor, dzięciołów i innych rezydentów ptasiej Warszawy.

Taki ”Ptasi telefon” to pomoc całoroczna, całodobowa i dostępna dla każdego warszawiaka. Zresztą ptakoluby nie dzielą się na miasta i województwa, dzwonią do nas i mieszkańcy innych miast. Warszawiacy, którzy na nas zagłosują ułatwią życie nie tylko ptakom, ale też innym dobrym ludziom. Nie każdy może dzwonić kilkanaście razy pod rząd, aby uzyskać informację. A dzwonią do nas osoby młode i starsze, rodziny i osoby samotne, spokojni i nerwowi.

Często nasi rozmówcy samozielnie szukają w Internecie wiedzy, ale „doktor Google” nie jest dobrym doradcą. Ptaki rządzą się swoimi prawami i potrzeba konkretnej wiedzy, aby im pomóc. My to lubimy i chcemy pomagać. Ale potrzebujemy narzędzia pracy i komunikacji …

”Ptasi telefon” umożliwi swobodny dostęp do informacji na temat postępowania z dzikimi ptakami potrzebującymi pomocy. Systematycznie zwiększająca się liczba telefonów świadczy o tym że mieszkańcy stolicy od ośrodka rehabilitacji oczekują, poza udzieleniem pomocy, także wielu porad.
Automatyczny system informacji przyczyni się do popularyzacji wśród mieszkańców stolicy wiedzy o sposobach pomocy dzikim ptakom (może także zawierać kilka komunikatów dotyczących ssaków, jeśli tylko warszawiacy wskażą taką potrzebę).
”Ptasi telefon” to projekt absolutnie nowatorski, Warszawa będzie pierwszym miastem w Polsce ale także w Europie, które uruchomi taki system informacji dla swoich mieszkańców.

Ile potrzebujemy pieniędzy?

Poniżej przedstawiamy wstępny kosztorys uruchomienia profesjonalnego systemu automatycznej, całodobowej informacji.
1) Osprzęt: serwer komunikacyjny + MS Windows 2008 Srv Ev, karta telekomunikacyjna – 16.000zł
2) Oprogramowanie podstawowe + licencje dla dodatkowych kanałów – 42.000zł
3) Analiza i projekt systemu, wdrożenie – 25.000zł
4) Wstępnie – roczny serwis – 9.000zł

Całkowity koszt projektu wynosi 92 000,00 zł i nie zawiera żadnych kosztów osobowych. Fundusze w całości zostaną przeznaczone na osprzęt potrzebny do uruchomienia telefonu. Wszystkie działania związane z uruchomieniem telefonu, czyli napisanie czy nagranie komunikatów przeprowadzone są przez pracowników i wolontariuszy Azylu.

Jak można nam pomóc?

Od 16 czerwca 2015 r. do 26 czerwca 2015 r. w stolicy odbędzie się głosowanie na pozytywnie zweryfikowane projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Można głosować osobiście lub przez Internet.

Informacje o naszym projekcie znajdziecie pod tym linkiem:

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/taskPropose/3044

Tu znajdziecie informacje o budżecie partycypacyjnym Warszawy:

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/site/termsAndConditions

 

Ważne uwagi związane z głosowaniem:

• Można zagłosować tylko w jednej dowolnie wybranej dzielnicy, a w ramach niej tylko w jednym obszarze!
• Przed zagłosowaniem, trzeba wybrać JEDNĄ DZIELNICĘ, w której chce się oddać głos, a następnie JEDEN JEJ OBSZAR (jeśli dzielnica jest podzielona na obszary). Można więc wypełnić tylko jedną kartę do głosowania. Jeśli dana osoba wypełni kilka kart do głosowania (papierową bądź przez Internet) wszystkie jej głosy zostaną unieważnione.

Więcej informacji:

http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/

Miejski ogród zoologiczny w Warszawie
ul. Ratuszowa 1/3
tel. 22 670-22-07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć + szesnaście =