Pikantna zupa z rdestu ptasiego.
Wiosna się rozpędziła więc warto zwrócić uwagę na pewną roślinę. Rdest ptasi. Zwany świńską trawą. Roślina ta traktowana jest przez większość jako chwast. Ja jednak czuję do Niej respekt...
Rośnie tam gdzie nic nie chce rosnąć: na śmietniskach, wzdłuż torów tramwajowych, na nasypach kolejowych, na podwórkach, pod drzewami, przydrożach… Czasami towarzyszy mu babka zwyczajna, gdyż obie te roślinki dobrze znoszą rozdeptywanie.
Rdest ptasi ma cienkie i mocne łodygi, na ogół leżące i rozgałęzione. W dogodnych warunkach tworzy wielką nibyrozetę z licznych łodyg, na których osadzone są drobniutkie szaro-sino-zielone listeczki. Ma białe lub różowe kwiatki, które pokazują się od czerwca do października.
Wiemy jak wygląda. Wiemy gdzie rośnie. Czas pokazać jego zdrowotne zalety.
Rdest ptasi to bardzo cenna roślina lecznicza. Wchodzi w skład mieszanek: reumosan, reumogran, sklerosan,pulmosan, vagosan.
Rdest ptasi posiada rozpuszczalną krzemionkę, flawonoidy, garbniki, cukry, kwasy, sole mineralne, witaminę C i prowitaminę A. Wykorzystywany jest w fitoterapii nieżytach dróg moczowych, chorobach reumatycznych, w stanach zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego,
nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach, niewydolności wątroby i zmniejszonym wydzielaniu żółci. Odwar z rdestu ptasiego wykorzystuje się przy cukrzycy, przy trudno gojących się ranach, oparzeniach, czyrakach, ubytkach pooperacyjnych.
Nie byłabym sobą gdybym nie szukała zastosowania rdestu ptasiego w kuchni. By wyżej wymienione fitoterapie mogłyby być smaczne i przyjemne. Rdest ptasi w smaku jest przyjemnie ostry. Nie jeden pieprz mógłby pozazdrościć tego smaku. Najłatwiej jest wykorzystać świńską trawę w zupie.
Pikantna zupa z rdestu ptasiego
Składniki
· 200 g liści i łodyg rdestu ptasiego
· 2 l bulionu
· 2 ząbki czosnku
· sól do smaku
Sposób przygotowania:
Liście siekamy, zalewamy 2 l gorącej wody, gotujemy 5 minut (skracając lub wydłużając gotowanie, regulujemy ostrość zioła). Odcedzamy, liście zalewamy bulionem, dodajemy zmiażdżony czosnek, gotujemy jeszcze 10 minut. Solimy do smaku, podajemy z uszkami z mięsem albo z makaronem.
Prawda, że łatwe ? Wartościową cechą rdestów jest to, że ich liście długo zachowują miękkość, więc (po pokrojeniu) mogą być wykorzystywane np. do zup nie tylko wiosną, ale i w lecie, kiedy większość warzyw liściowych jest już twarda.
Ja dodaję rdesty do sałatek, jajecznicy, past na kanapki.
Kasia