Recy-KLON

recy-KLON

W Warszawie w ramach Dni Elektrorecyklingu posadzono pierwsze drzewo gatunku recy-KLON!

Drzewko będzie rosło ok. dwóch tygodni, a po ścięciu trafi do specjalistycznego zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam zostanie przetworzone i stanie się cennym surowcem wtórnym.

Gdyby jednak sprzęty, z których się składa trafiły na wysypisko lub do lasu, groziłoby nam niebezpieczeństwo.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera bowiem toksyczne substancje (np. rtęć, brom, kadm, azbest, PCB i inne), które wywołują szereg niebezpiecznych chorób – od mutacji po nowotwory, choroby nerek, układu nerwowego, rozrodczego czy kostnego.

Zawarte w urządzeniach chłodniczych gazy wpływają z kolei na zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej.

Rocznie Polacy wyrzucają ponad 170 000 ton elektroodpadów, a ilość ta rośnie o około 5% rocznie!

Instalacja autorstwa pana Marka Zalewskiego stanęła przed Mazowieckim Instytutem Kultury przy ul. Elektoralnej i została przygotowana w ramach Dni Elektrorecyklingu.

Akcja organizowana jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Mieszkańcy tych miast mogą odwiedzić wystawy plakatów edukacyjnych(w Warszawie – przed kinem Muranów), przyjść na bezpłatny, edukacyjny seans filmowy, a dzieci z lokalnych szkół zaproszone są do wzięcia udziału w konkursie w formie gry miejskiej. W najbliższą sobotę – 25 października, we wszystkich trzech miastach organizowana jest też zbiórka elektrośmieci.

Wszystko po to, aby pobudzić wyobraźnię i zmienić nawyki Polaków.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest bowiem odpadem niebezpiecznym i musi być oddawany do specjalnych punktów zbierania.

Akcję organizuje Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., przy udziale lokalnych władz, instytucji i Partnerów.

Więcej na www.dnielektrorecyklingu.pl

Materiał i zdjęcie:Biuro Organizacyjne Dni Elektrorecyklingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 11 =