Recykling na serio
Dla wielu osób to może być “wielka przesada’’, ale w małym japońskim miasteczku Kamikatsou, o populacji nieco ponad 1700 mieszkańców, ma miejsce realizacja programu albo wręcz misji “zero odpadów’’ w mieście.
Jeżeli my mamy problem z segregacją śmieci na szkło, plastik czy papier to pomyślcie, jaka może być ‘’udręka’’ mieszkańców tego miasta, jeśli dokonują segregacji śmieci w 34 kategoriach.
Jednak oni robią to chętnie i dążą, aby być pierwszą taką osadą recyklingową w kraju do roku 2020r
Co więcej uważają, że kiedy człowiek się do tego przyzwyczai – segregacja staje się czymś normalnym i nie sprawiającym trudności.
Segregują wręcz z automatu i nie myślą o tym.
Początki tego ekologicznego przedsięwzięcia zapewne nie były dla nich łatwe, kiedy ogląda się poglądowy film
W centrum zbiórki odpadów w Kamikatsu istnieją oddzielne pojemniki dla różnych rodzajów wyrobów z papieru: gazety, czasopisma, kartonów, ulotek. Następnie istnieją oddzielne pojemniki dla puszek: z aluminium, ze stali. Istnieją pojemniki do plastikowych butelek i oddzielnie do ich nakrętek . Odpady mokre są kompostowane…
Nie wygląda to na prostą czynność, ale w centrum nad wszystkim czuwa pracownik, który nadzoruje i pomaga mieszkańcom w procesie sortowania. Profesjonalizm mieszkańców w tym zakresie to także efekt powstałych filmów edukacyjnych i poglądowych, które mają pomóc w działaniu mieszkańcom.
Wiele wyrzuconych przedmiotów, jak materiały czy ubrania jest ponownie wykorzystane. Organizacje kobiece a także producenci wyrobów ze zużytych materiałów ’’ zamieniają’’ kimona, odzież, czy flagi w piękne zabawki, torby lub inne przedmioty do ponownego użytku.
Na ten moment Kamikatsu już odzyskują około 80 procent swoich śmieci. 20 procent trafia jeszcze na wysypisko, ale to i tak ogromny sukces w porównaniu do innych miast na świecie.
Zjednoczenie we wspólnym działaniu to wymiar społeczny, ale największą korzyścią tej inicjatywy jest pozytywny i niekwestionowany jej wpływ na środowisko i zdrowie ludności.
Wypada nam trochę im pozazdrościć takiej recyklingowej organizacji i życzyć osiągnięcia zerowego stanu odpadów w 2020 roku.
zdjęcie nagłówkowe – kadr z filmu