Rosja eko rolnictwo małej skali

ekorolnictwo Rosja

W 2003 roku rosyjski prezydent podpisał ustawę umożliwiającą obywatelom rosyjskim, bezpłatne otrzymanie od państwa, działek ziemi w ramach dziedzicznej własności.
Wielkości działek różnią się od regionu, wynoszą od jednego do trzech hektarów.
Produkty uprawiane na tych działkach nie podlegają opodatkowaniu.
Późniejsze prawo z 2006 roku wprowadziło ułatwienia w nabywaniu gruntów dla ogrodnictwa.

Podczas gdy w Unii Europejskiej następuje stopniowa likwidacji tradycyjnego rolnictwa, w tym w Polsce, Rosja wydaje się być jednym z niewielu krajów na globalnej scenie dążących tak wyraźnie w kierunku zrównoważonego i zdrowego rolnictwa małej skali.

Gdy rolnictwo ekologiczne jest medialnie modne, to ilość faktycznie uprawianej ekologicznie ziemi jest w USA niewielka – stanowi ok. 0,6% gruntów rolnych, w  UE wygląda to nieco lepiej, na poziomie 4%.

Zarówno w USA jak i w UE rolnictwo takie podlega jednak rozmaitym regulacjom, certyfikacjom i innym ograniczeniom.

Więc, co stoi za tym wspaniałym odrodzeniem nowego rosyjskiego ekorolnictwa, ogrodnictwa ?

typowy rosyjski ogród na daczy

Czy to może być tak proste, że jedna osoba – Anastazja – 40-letnia kobieta z Syberii, przekazała przedsiębiorcy, Władymirowi Megre, informacje i wizje, na pdstawie których opublikował dziewięć książek, które stały się bestsellerami w Rosji i dały silny impuls dla rozwoju ekoogrodnictwa i nowego stylu życia ?

Jednym z wyobrażeń Anastazji, które Megre opisuje dość szczegółowo (pierwsza książka w 1995 roku), to przyszłość, w którym coraz więcej ludzi żyje na małych (jedno-hektarowych), rodowych posiadłościach.

W tej wizji mieszkający tak ludzie uprawiają ziemię, drzewa, warzywa i owoce o wyjątkowej wartości odżywczej, a uzyskane nadwyżki sprzedają.

Anastazja wyobraża sobie kulturę narodową opartą na wartościach wiejskiego życia w eko-wioskach, gdzie zdrowie, miłość, prawda, wolność i piękno, mają pierwszeństwo.

Anastazja w rzeczywistości, wydaje się być duchowym adeptem, starożytnej tradycji słowiańskiej, wedyjskiej.

Oto fragment jednego z raportów dot. Anastazji, materiału Scott’a Fraser,’a piszącego dla RealitySandwich.com :

 …Anastazja podkreśla znaczenie mądrości, oferuje wizję kultury ponownie zjednoczonej z naturą, gdzie dzieci dorastają w sadach i ogrodach pełnych naszej miłości, co jest kluczem do pełnienia rzeczywistej roli Stwórcy na ziemi, gdzie współtworzenie zostanie zrealizowane, gdy wesprzemy nasze marzenia czystymi myślami i życiem w harmonii z naturą.

To jest opowieść o Dzwoniących Cedrach (tytuł serii książek Władymira Megre).
Niezależnie od tego czy ktoś przyjmuje zawartą w nich treść jako fakt czy też fikcję, to idee tam zawarte odgrywają ogromną rolę w transformacji kultury współczesnej Rosji oraz w różnych społeczności na całym świecie.

Leonid Sharashkin, redaktor wydań angielskich książek W. Megre mówi o ogromnych skutkach ruchu ogrodniczego w szerszym kontekście gospodarki rolnej Rosji:

“Obecnie, 35 milionów rodzin (70% ludności Rosji) pracuje na 8.000.000 [ha] ziemi i produkuje ponad 40% całej produkcji rolnej w Rosji, jest to najprawdopodobniej najbardziej rozległa w świecie praktyka produkcji eko żywności w mikroskali rodzinnych ogrodów.

“Zasadniczo, co rosyjscy ogrodnicy zrobili?”
“Wykazali, że ogrodnicy mogą wyżywić świat – i nie trzeba do tego żadnych GMO, przemysłowych gospodarstw rolnych lub innych technicznych sztuczek, aby zagwarantować, każdy że ma wystarczającą ilości żywności do jedzenia.
Należy pamiętać, że Rosja ma tylko 110 dni okresu wegetacyjnego w roku – w Stanach Zjednoczonych, na przykład, wydajność ogrodników może być znacznie większa.
Dziś jednak powierzchnia gruntów zajęta przez trawniki w USA jest dwa razy większa niż ogrodów w Rosji – i te trawniki nie produkują nic, ale dają wiele miliardów dolarów dla przemysłu pielęgnacji trawników “.

pełna treść artykułu – żródło:

Podsumowanie

rodzinne ogrody w Rosji

W 2011 roku, rodzinne ogrody w Rosji wyprodukowały ponad 80% krajowych owoców i jagód, ponad 66% warzyw, prawie 80% ziemniaków i prawie 50% mleka.

żródło podsumowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =