Sens życia – “Żyj Lagom”

Anna Brones radzi jak odnaleźć sens życia

Szwedzki sens życia to sztuka życia w harmonii.

Nie trzeba być Szwedem, by rozumieć, że mniej znaczy więcej!

Szwecja urzeka wielu. Często wymienia się ją jako wymarzone miejsce do zamieszkania, regularnie plasuje się w czołówce państw o najlepszych warunkach życia, biorąc pod uwagę zdrowie i zadowolenie obywateli oraz zrównoważony rozwój.

szwedzki prosty dom
szwedzki prosty domek

Szwedzką kulturę cechuje prostota, opanowanie i uporządkowanie, a także bliski związek z naturą, które wyrażają ogólne dążenie do harmonii, niejako nadrzędne wobec wszelkich innych wartości życia.

Sens życia przykłady ze Szwecji

Słowem – kluczem do zrozumienia tej cechy Szwedów jest lagom, które w najprostszym tłumaczeniu oznacza „w sam raz” i odnosi się zarówno do równowagi osobistej, jak również całego społeczeństwa. To filozofia umiarkowania i prostoty, która stoi w opozycji do wszechobecnego we współczesnym świecie kultu jednostki i konsumpcjonizmu.

Może okazać się kluczem do osiągnięcia w życiu tego specyficznego poczucia zadowolenia, że mamy dokładnie tyle rzeczy i czasu, wszystkiego, ile nam trzeba.

Autorka książki Żyj lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii wyjaśnia, skąd się wzięła i na czym dokładnie polega filozofia lagom, jak kształtuje sens życia oraz jak wprowadzić ją w życie, by czerpać z niego więcej satysfakcji… a w zasadzie nie więcej, tylko w sam raz.

Wskazuje zalety życia pomiędzy skrajnościami – za to w pełni świadomego (siebie, swoich bliskich i otaczającego świata) i uważnego – bo, jak podkreśla, życie pod dyktat „za mało” i „zbyt wiele”, wyczerpuje i pozbawia energii.

Sens życia cytaty autorki

Nie ma prostego przepisu na zdrowe i zrównoważone życie, recepty, która pozwoliłaby odmienić je z dnia na dzień, ale sądzę, że lagom stanowi przynajmniej część rozwiązania tego problemu. Jest spoiwem łączącym wiele aspektów szwedzkiej kultury i szwedzkiego społeczeństwa, jest fundamentalną zasadą postępowania jednostki, etosu wzornictwa, wspólnoty.

Lagom nie sposób zmierzyć, dlatego czasem tak trudno je uchwycić – pisze Anna Brones.

I kontynuuje – Lagom to po części osobista równowaga, a po części zrozumienie potrzeby więzi społecznej; coś, co jest dobre zarówno dla nas, jak i dla otaczającego nas świata.
Nie da się ukryć, że żyjemy w kulturze oczekiwań, pośpiechu i powinności.

Jeździmy zbyt szybko, jemy za dużo, pracujemy zbyt ciężko, wymagamy od siebie zbyt wiele, jesteśmy zanadto zestresowani.

Lagom pozwala zwolnić, dogonić samych siebie, by odnaleźć równowagę pomiędzy wszystkimi aspektami życia: zdrowiem, pracą, rodziną, gospodarnością, środowiskiem. Może odnosić się do jedzenia, ubierania się, kupowania czy korzystania z nowych technologii. Lagom mogą być godziny pracy, przerwa na kawę, odnowienie czegoś starego czy spacer.

Jaki jest sens życia w pośpiechu ?

Anna Brones podkreśla, że „Żyj lagom” to zachęta do zwolnienia obrotów. Do zastanowienia się nad spokojniejszym tempem życia. I powołuje się na ruch Slow Food, który obudził w nas świadomość tego, co jemy, skąd biorą się produkty, po które sięgamy i jak je przygotowujemy, i zasadę Slow Life oznaczającą racjonalne życie, czyli takie, które nie szkodzi i zarazem skupia się na tym, co najbardziej niezbędne.

Książkę podzieliła na cztery części:

  • praca,
  • dom,
  • zdrowie
  • środowisko.

W każdej omawia sposoby na to, jak być bardziej lagom, czyli jak żyć lepiej, mając mniej.

Ubarwiła ją ciekawostkami o Szwedach, jaj postrzegają sens życia, o szwedzkim designie i szwedzkiej kuchni, dodając kilkanaście przepisów na popularne, proste i zdrowe szwedzkie dania.



Anna dużo uwagi poświęciła związkowi człowieka z naturą i jej roli w naszym życiu, zachęcając do odbudowywania tej więzi.

Kto żyje lagom, ten znajduje szczęście, inne jednak niż to pochodzące z posiadania rzeczy albo z wysokości sumy na pasku z pensją, tylko takie, które wynika ze zrównoważonego istnienia, z zadowolenia z tego, co jest tu i teraz.

I każdy jest w stanie włączyć elementy będące lagom do swojego codziennego życia. Bardzo inspirujące 🙂

O Annie Brones autorce książki

Anna Brones

Autorka jest pisarką, artystką i producentem, a także autorką kilku książek, w tym:

  • Fika: Sztuka szwedzkiej przerwy na kawę,
  • Kulinarny cyklista
  • Witaj, rowerze.

Jej prace były prezentowane w wielu mediach, m.in. w „The Kitchn”, „Adventure Journal”, „Bicycling”, „Sprudge”, „Fresh Cup” i wielu innych, prowadzi interesującą osobistą stronę.

Dane wydawnicze:

Wydawnictwo Edipresse Książki | s. 224| ISBN 9788381171526 |


Jeżeli nas lubisz, czytasz i chcesz, aby Ekogazeta.eu się rozwijała to rozważ wsparcie nas darowizną



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 4 =