Góry Słonne i Pogórze Przemyskie

Znacie Góry Słonne albo Pogórze Przemyskie ?

Góry Słonne i Podgórze Przemyskie to mniej znane obszary Karpat.

Na obszarze Podgórza Przemyskiego działa Park Krajobrazowy. Położony jest na południowy zachód od Przemyśla. Powstał w 1991 roku, zajmuje powierzchnię ponad 60 000 ha i jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce.

Park Krajobrazowy Pogorza Przemyskiego
Park Krajobrazowy Podgórze Sudeckie; foto: Geopanoramic ; CC BY-SA 3.0 PL

Podobnie teren Gór Słonnych, zwanych też Górami Sanockimi.

Tereny te zostały objęte ochroną Parku Krajobrazowego Gór Słonnych o powierzchni ponad 500 km². Znajduje się tu kilka rezerwatów: Polanki, Dyrbek, Buczyna w Wańkowej, Góra Sobień, Na Oratyku.

Obszar pasma górskiego objęty jest dwoma częściowo pokrywającymi się obszarami programu Natura 2000, o podobnej nazwie, lecz o nieco odmiennych zakresach ochrony. Są to obszar specjalnej ochrony ptaków „Góry Słonne” (PLB180003) oraz specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja Góry Słonne” (PLH180013).

Gory Slonne Sanok
Góry Słonne w okolicy Sanoka; foto: Silar ; licencja: CC BY-SA 3.0

Nazwa gór pochodzi od słonych źródeł, które występują na tym terenie, a z których od średniowiecza pozyskiwano sól metodą warzenia.

Góry Słonne i Pogórze Przemyskie w serialu Misja Natura

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych swego czasu przygotowała film propagujący przyrodę obszarów zlokalizowanych na terenach Natura 2000. Odcinek 7 serialu Misja Natura nosi tytuł: „Góry Słonne i Pogórze Przemyskie”. Odcinek wyemitowany został w też TVP 2.

W filmie, wspólnie z Gosią i Romkiem odkryjemy odległe, pierwotne zakątki puszczy karpackiej, pofalowane grzbiety górskie, zbadamy siedliska orła przedniego, dzika i niedźwiedzia.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony projektu Misja Natura

Poniżej film:

Serial „Misja Natura” to cykl dwunastu odcinków przyrodniczych ukazujących różnorodności ostoi Natura 2000 w Polsce, złożoności działań podejmowanych dla ich ochrony, a także współistnienia w nich człowieka i przyrody.

Serial powstał w ramach realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych projektu „Misja Natura” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × cztery =