Góry Słonne i Pogórze Przemyskie
Znacie Góry Słonne albo Pogórze Przemyskie ?
Góry Słonne i Podgórze Przemyskie to mniej znane obszary Karpat.
Na obszarze Podgórza Przemyskiego działa Park Krajobrazowy. Położony jest na południowy zachód od Przemyśla. Powstał w 1991 roku, zajmuje powierzchnię ponad 60 000 ha i jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce.
Podobnie teren Gór Słonnych, zwanych też Górami Sanockimi.
Tereny te zostały objęte ochroną Parku Krajobrazowego Gór Słonnych o powierzchni ponad 500 km². Znajduje się tu kilka rezerwatów: Polanki, Dyrbek, Buczyna w Wańkowej, Góra Sobień, Na Oratyku.
Obszar pasma górskiego objęty jest dwoma częściowo pokrywającymi się obszarami programu Natura 2000, o podobnej nazwie, lecz o nieco odmiennych zakresach ochrony. Są to obszar specjalnej ochrony ptaków „Góry Słonne” (PLB180003) oraz specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja Góry Słonne” (PLH180013).
Nazwa gór pochodzi od słonych źródeł, które występują na tym terenie, a z których od średniowiecza pozyskiwano sól metodą warzenia.
Góry Słonne i Pogórze Przemyskie w serialu Misja Natura
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych swego czasu przygotowała film propagujący przyrodę obszarów zlokalizowanych na terenach Natura 2000. Odcinek 7 serialu Misja Natura nosi tytuł: „Góry Słonne i Pogórze Przemyskie”. Odcinek wyemitowany został w też TVP 2.
W filmie, wspólnie z Gosią i Romkiem odkryjemy odległe, pierwotne zakątki puszczy karpackiej, pofalowane grzbiety górskie, zbadamy siedliska orła przedniego, dzika i niedźwiedzia.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony projektu Misja Natura
Poniżej film:
Serial „Misja Natura” to cykl dwunastu odcinków przyrodniczych ukazujących różnorodności ostoi Natura 2000 w Polsce, złożoności działań podejmowanych dla ich ochrony, a także współistnienia w nich człowieka i przyrody.
Serial powstał w ramach realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych projektu „Misja Natura” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.