Slow Food-10 kroków do nowego stylu życia

Slow Food

Slow Food jest dobrym, czystym ( wolnym od konserwantów, pestycydów ) i uczciwym jedzeniem.

Zwolennicy Slow Food sądzą, że jedzenie, które oni jedzą powinno być smaczne; że powinno być wyprodukowane w sposób, który nie szkodzi środowisku, dobrostanowi zwierząt albo ich zdrowiu; i że producenci żywności powinni otrzymywać uczciwą rekompensatę za swoją pracę.

Ruch Slow Food jest reakcją na styl życia- Fast Food

Stając się częścią ruchu Slow Food, dokonujesz wyboru bycia koproducentem, a nie konsumentem;

”czynną, aktywną i poinformowaną częścią łańcucha pokarmowego, który rozpoznaje… związki pomiędzy talerzem a planetą. “

Oto 10 kroków, aby się zaangażować w ten styl życia.

 

1. zrozumieć, co Slow Food oznacza…

Slow Food to coś więcej niż jedzenie; to styl życia, który łączy konsumpcję żywności z szerszym kontekstem – społecznym, etycznym, politycznym, środowiskowym i duchowymi elementami otaczającego nas świata.
To wystrzeganie się pośpiechu i zdawaniu sobie sprawy, że fast food szkodzi przede wszystkim naszemu życiu, a nie tylko zdrowiu . Szkodzi on także społecznym i kulturowym tradycjom.

2. warto dołączć do grupy Slow Food w swoim regionie…

Dołącz do grupy Slow Food, która działa blisko Ciebie. ( Slow Food ma ponad 80.000 członków w ponad 120 krajach, więc jest to prawdopodobne, że jest grupa blisko ciebie.) Wystarczy, że będziesz miał kontakt z podobnie myślącymi ludźmi, z którymi można dzielić się pomysłami i brać razem udział w imprezach

3. Rozpocznij GOTOWANIE…

Przestań kupować gotowe wyroby do spożycia. Wyciągnij swoje książki z przepisami lub poszukaj w domu stare receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdy z nas pamięta pyszne posiłki przygotowywane przez starszych członków rodziny na różne okazje….
Należy jednak zwracać uwagę na te przepisy !
Niektóre fantazyjne kucharskie receptury mogą wymagać składników, które muszą być importowane z wielu odległych tysiące kilometrów miejsc.
Unikajmy tego na rzecz lokalnych produktów , w tym warzyw i owoców z własnego ogrodu .

4. Rób zakupy w pobliskich sklepach od lokalnych producentów…

Zakupy warto robić od lokalnych producentów . To kluczowy element Slow Food. Można nawet rozważyć ( o ile to możliwe ) wymianę warzyw i owoców z uprawiającym je np. sąsiadami. Co więcej działa się w ten sposób na korzyść środowiska (konsekwencje transportu), ale przede wszystkim: wiemy skąd pochodzi jedzenie i jeszcze jedna kwestia.
Największą zaletą zakupów robionych lokalnie jest ich świeżość , a świeże jedzenie smakuje najlepiej i jest najzdrowsze!

5. Unikaj żywności modyfikowanej genetycznie…

Podczas gdy niektóre firmy mogą wysunąć wizję, że genetycznie modyfikowana żywność jest obietnicą przyszłości, pozostaje wiele pytań na temat tempa, w jakim taka zmiana jest występująca i środki, za pomocą którego jest osiągnięta.
Slow Food ma zasadniczy sprzeciw wobec stosowania genetycznie zmodyfikowanych produktów żywnościowych, ponieważ w tworzeniu dużych zasobów żywności- ryzykujemy utratę przede wszystkim ważnej różnorodności i jakości żywności dostępnej na całym świecie. Wiadome jest też to, że mono-uprawy zapewniają mniej odmian, co zwiększa szanse ludzkich chorób wywołanej przez nadmierną koncentrację na kilka rodzajów żywności.

6. Kupuj ekologiczne…

Jeśli to możliwe, wybieraj ekologiczną żywność, aby zmniejszyć narażenie na działanie pestycydów, fungicydów i innych substancji chemicznych. Żywność ekologiczna jest ważną częścią ruchu Slow Food.

7. Rozwijaj własne jedzenie…

Rozwiń własną produkcję żywności. Ci, którzy mieszkają w bloku podpowiadamy: użyj parapetu i balkonu. Wyrosną na nich doskonałe zioła, a nawet drzewa owocowe w doniczkach.
Ci którzy mają ogródek niech zaczną od łatwych upraw: takich jak rzodkiewki, sałaty, zioła itp. Warto spróbować, jak pyszne jest bezpośrednie świeże warzywo z ogrodu

8. Podziel się domowymi posiłkami…

Nie każdy może gotować.
Podziel się kulinarnymi talentami z nimi ( zwłaszcza z tymi, którzy są po prostu zbyt zajęci, aby wziąć pod uwagę wartość Slow Food.) To najlepszy sposób jeśli starasz się przekonać innych o przesłaniu slow Food…

9. Gotuj z dziećmi…

Im wcześniej dzieci angażują się w kuchni, tym lepiej. Dzieci, które wiedzą, jak gotować nie są na łasce szybkiego przemysłu spożywczego.
Ponadto, nauczając dzieci, jak gotować przyczyniasz się do przekazania wiedzy tradycyjnej rodziny i tworzy się wzajemna więź. Zachęć dzieci, aby cieszyły się z gotowania w domu, pozwalając ich wyobraźni podejmować kluczową rolę w procesie gotowania.

10. Zdrowe przerwy…

Do pracy, szkoły, na wycieczki czy place zabaw zabieraj przygotowane posiłki. Zupa może być ciepła na przykład w termosie, kanapki mogą być świeże przygotowane wcześniej. Zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na wyjście do restauracji, która spełnia wymogi Slow Food.

 

Wykorzystano fragmenty materiału the mindful word , na licencji (CC BY-SA 3.0)

Artykuł opracowany i stworzony przez 15 wolontariuszy wikiHow

Zdjęcie : Pixabay

Przeczytaj także:

Mandala ogrodowa

Dlaczego warto zostać „rzeżuchojadem”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 18 =