Sorghum może być wykorzystana w 100 procentach.

Sorghum (sorgo) – czy słyszeliście o tej niesamowitej roślinie, która sprawdza się jako paliwo, papier oraz pyszna pasta na chleb?

Ta niesamowita roślina może być w pełni zutylizowana i ma wiele zastosowań. Ziarna, łodyga i nawet resztki miazgi mogą być w pełni wykorzystane. Dowiedzcie się więcej o tym, jak Dr Anil Rajvanshi i jego centrum innowacji NARI w Phaltan, Maharashtra sprowadził tę roślinę do Indii i wykorzystał ją na wiele sposobów.

Oto roślina, z której łodygi jesteśmy w stanie wyprodukować hinduskie Jaggery lub substytut miodu. Taki syrop bogaty jest w witaminę C, a po fermentacji, sok może być użyty do produkcji alkoholu. Ten z kolei może być wykorzystany jako opał do gotowania i palenia. Ta roślina ma wiele zastosowań, począwszy od ziaren, które mogą być bezpośrednio jedzone przez ludzi, aż po miazgę pozostałą po kruszeniu, która może być wykorzystana jako pokarm dla zwierząt lub do produkcji papieru.

Mówimy o słodkim sorghum, niesamowitej roślinie, która może być wykorzystana w 100 procentach.
Dzięki Dr Anil Rajvanshi, w końcu Indie zaczęły czerpać korzyści z rośliny, która odniosła tak wielki sukces w Chinach i w Stanach Zjednoczonych.

„Kiedy wróciłem ze Stanów Zjednoczonych, miałam jeden cel: „Jak wykorzystać wiedzę, którą zdobyłem, aby wesprzeć ludzi w biedniejszych rejonach Indii?” Widziałem, że mieszkańcy musieli namęczyć się, aby uzyskać odpowiedni opał do gotowania. Pomyślałem: czy nie byłoby pięknie, gdybyśmy byli w stanie sami uprawiać podpałkę i do tego potrzebowaliśmy rośliny, która mogłaby być uprawiana właśnie w tym celu. Słodki sorghum był trafem w dziesiątkę!” mówi Dr Rajvanshi.

Dr Rajvanshi, przez Nimbkar Agricultural Research Institute (NARI), swoją niedochodową, prywatną organizację, zaczął pracę nad słodkim sorghum R&D we wczesnych latach 70-tych. Od wtedy, zdołał wymyślić wiele produktów, które mogą być produkowane z tej niesamowitej rośliny.
Słodki sorghum to jedyna roślina, która zapewnia ziarna oraz łodygę, które nadają się do produkcji cukru, alkoholu, syropu, jaggerów, paszy, oraz nadaje się na opał, ściółkę, zadaszenie, opłotowanie, papier oraz do żucia.

„Ta roślina jest przeważnie uprawiana podobnie do sorghum na ziarno i na paszę. Ma o wiele słodszą łodyżkę i, dzięki naszemu programowi hodowlanemu, jakość słodkiego sorghum jest porównywalna do tych na ziarno,” mówi Dr Rajvanshi.

Krzyżowanie było przeprowadzane pomiędzy liniami z wysokimi łodygami, wysoką zawartością soków i wartościami retencji soczystości w łodydze po dojrzeniu ziarna, z liniami dającymi dużą ilość perłowo-białych ziaren jako zapylacze. To dało efekt różnorodności w produkcji słodkiego sorghum, co dało możliwość uzyskania wysokich liczb ziaren dozwolonej jakości, oraz łodyg z wysoką zawartością cukru.

Produkowanie alkoholu jako substytut paliwa do gotowania i podpałek.

38m2 kolektorów cieplnych w połączeniu z pojemnikiem na gorącą wodę o pojemności 2150L zostało ustawione na terenie NARI w późnych latach 80-tych, aby przemienić sok z słodkiego sorghum w alkohol. Prawdopodobnie był to pierwszy słonecznie napędzany zakład dystylacji alkoholu na świecie, mówi Dr Rajvanshi.

„Główną rośliną używaną do produkcji alkoholu w Indiach jest trzcina cukrowa. Jest to 18-miesięczna roślina i pochłania duże ilości wody. Pomysłem było użycie alternatywnej rośliny, która rośnie krócej i używa mniej wody i nawozu,” mówi Dr Rajvanshi.

Słodki sorghum jest czteromiesięczną rośliną i używa 40 procent mniej wody niż cukrowiec.

Aby dało się funkcjonować na alkoholu produkowanym z soku rośliny, stworzony został wielo-napędowy lampion 'Noorie.’ Jego pobór paliwa jest o wiele mniejszy niż standardowy lampion petromax. Produkuje również światło równe 100W żarówce.

Jeszcze jednym produktem utworzonym w NARI jest 'Lanstove,’ który nie tylko daje światło, ale również może być wykorzystany jako piecyk. Z łatwością ugotuje 100g ryżu i soczewicy i 100g warzyw w 60 minut i wymaga 90g/h etanolu.

NARI stworzyło również piecyk etanolowy napędzany etanolem o niskiej koncentracji (50% etanol/woda). Piecyk zrobiony jest z nierdzewnej stali, a komora palna pozwala na ewaporacje strumienia alkoholu/wody w celu skraplania Jeszcze jedną interesującą zaletą piecyka jest to, że nie wydala on dymu ani zapachu, podczas użycia. Jest również bardzo cichy i ma kontrolkę płomienia jak typowy LPG.

„Alkohol o niskiej koncentracji może być w bardzo prosty sposób wyprodukowany w wiejskich rejonach dzięki prostej jednostce destylacyjnej, zawierającej system ewaporacyjny,” mówi Dr Rajvanshi.

Z uwagi na to, że prawo w Indiach nie zezwala na produkcje alkoholu w celu gotowania, technologie nie mogły być zastosowane na polach w Indiach i zostały sprzedane firmie w Indonezji.

Syrop o wielu zastosowaniach

Kolejnym niesamowitym produktem słodkiego sorghum jest pyszny syrop, który produkowany jest poprzez ugotowanie soku z łodygi rośliny. Sok jest dalej przetwarzany i może zostać wykorzystany jako substytut miodu. Może być pastą na chleb, może być dodany do naleśników, sałatek, jako dressing, lub użyty jako polewa do lodów.

„Jadam go na śniadanie od lat i jest bardzo zdrowy. Najlepsze jest to, że nie psuje się szybko, więc może być przechowywany dłuższy czas,” mówi Dr Rajvanshi.

Przetestowany na rynku pod marką „Madhura”, syrop ujawnił wartości przeciwutleniające, zwiększając swoją wartość medyczną. NARI sprzedało 4-5 ton syropu na świecie w ciągu 15-20 lat.

Papier dobrej jakości

„Często części rośliny są po prostu wyrzucane i nie mogą być wykorzystane do niczego więcej. Miazga słodkiego sorghum może być wykorzystana to produkcji dobrego papieru.” mówi Dr Rajvanshi.

Brak surowców leśnych i niezorganizowany recykling w Indiach są powodem utylizacji resztek rośliny.
Próbki resztek sorghum zostały wysłane do jednostki produkującej papier i NARI otrzymały pozytywne recenzje. Pozostałości mogą być również wykorzystane jako pasza dla zwierząt.

„Słodki sorghum może być wykorzystany do produkcji jedzenia, karmy oraz wybranych produktów przemysłowych, które są ważne w rozwijających się krajach. Pełne wykorzystanie wszystkich elementów rośliny sorghum w produkcji przyniosłaby wiele korzyści pieniężnych dla rolników, dając im zachętę do zwiększenia produkcji,” mówi.

Sorghum ma wielki potencjał i wypadłoby bardzo korzystnie, gdyby mieszkańcy zrobili krok aby ten potencjał wykorzystać.

Jego dwa grosze

„Byliśmy pionierami w sprowadzeniu tej rośliny do Indii w latach 70-tych. Jest ona świetna i gdyby była zutylizowana w całości, pomogłaby rolnikom ,” wyjaśnia Dr Rajvanshi.

Wierzy również, że jeżeli ktoś ma chęci, wszystko może zostać osiągnięte, nawet przy małych możliwościach.

„Kiedy zacząłem pracę w NARI nad odnawialną energią, trudno było skontaktować się z kimś poza jednostką i często musiałem jeździć do Pune, aby wykonać telefon. Jeżeli postęp jest możliwy przy tak małych możliwościach, to teraz możemy tworzyć cuda!” mówi.

Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii jak 'Lanstove’ lub 'Elektryczne Riksze,’ oraz żeby poznać ciekawą historię pracy oraz przeczytać darmowy e-book 'Romance of Innovation,’ skontaktuj się z Dr Rajvanshi przez e-mail: nariphaltan@gmail.com

Serdeczne podziękowania dla ”The Better India” za możliwość skorzystania z materiału

Tłumaczenie: Natalia Gryskowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =