Startuje ogólnopolska trasa ZIELONEGO KONTENERA

Ekokontener

14 września o godz. 11.00 w Zieleńcu Wielkopolskiego na warszawskiej Ochocie, obok budynku Ministerstwa Środowiska, Fundacja Ekologiczna ARKA organizuje prezentację ZIELONEGO KONTENERA oraz przestrzennych warsztatów ekologicznych. Tematyką akcji jest ograniczanie ilości odpadów i promocja ekokonsumpcji. W warsztatach weźmie udział ponad 200 uczniów z warszawskich szkół.

Eko-kontener w parku

Kontener o wymiarach 7,5 m x 2,3 m, który zwykle służy do wywożenia śmieci zostanie zamieniony na miejsce edukacji nt. właściwej gospodarki odpadami i segregacji śmieci. Wokół znajdować się będą dwa moduły fotowoltaiczne gromadzące energię ze słońca. Dzięki tej energii w kontenerze zostanie pokazana prezentacja multimedialna. Jednocześnie będą prowadzone praktyczne warsztaty o tym jak ograniczać ilość odpadów i promować ekokonsumpcję oraz jakie konkretne działaniach szkoły mogą prowadzić w tym kierunku.

Wokół ZIELONEGO KONTENERA zaprezentowane zostaną także ekologiczne puzzle o wymiarach 5 m x 5 m, związane z tematyką recyklingu i segregacji śmieci oraz przestrzenne gry planszowe, gdzie uczestnicy w charakterze pionków będą mogli brać bezpośrednio udział w zabawie z ekologicznym przesłaniem. Przygotowana zostanie także prezentacja „Ośmiokąta edukacyjnego”, czyli przestrzennej instalacji ekologicznej.

365 reklamówek przez rok

Elementem ZIELONEGO KONTENERA jest promocja akcji „365 reklamówek śmieci”. Jednoosobowe działanie prezesa Fundacji Ekologicznej ARKA Wojciecha Owczarza, który w ciągu roku postanowił zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach i nad jeziorami. W ten sposób chce on zachęcić społeczeństwo do zmiany myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu.

Jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych! Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy – mówi Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej ARKA..

Ekokontener 2

Edukacja to jest to

Akcja „365 reklamówek śmieci” ma przynieść konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko, więcej opakowań trafiających do przetworzenia.
Istotna jest również edukacja społeczeństwa w zakresie świadomej konsumpcji (kupowanie produktów jak najmniej zapakowanych) oraz prawidłowej gospodarki odpadami (recykling zamiast składowania odpadów).

Do tej pory zebraliśmy ponad 3100 reklamówek śmieci. Regularne edukowanie społeczeństwa w temacie gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70% śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1%. By dane te uległy zmianie, potrzebna jest zmiana nawyków Polaków poprzez uświadamianie im szkodliwości składowania odpadów – mówi Szymon Kułakowski z Fundacji Ekologicznej ARKA.

Każdy może dodać reklamówkę

Do tych pozytywnych działań może przyłączyć się każdy. Na oficjalnej stronie akcji www.365reklamoweksmieci.pl znajduje się specjalny licznik, do którego można wpisać imię, nazwisko oraz liczbę zebranych reklamówek.

Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl
Szymon Kułakowski – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 504 024 377, szymon@fundacjaarka.pl
Jakub Wojtachnio – WPR, tel. (+48) 505 507 501, jakub.wojtachnio@w-pr.pl

Ogólnopolska kampania „Nie bądź jednorazowy” dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =