Statuetka Rzeka Roku 2015 jedzie do Rybnika

Ruda2

W poniedziałek (26.10.2015) rybniczanie świętować będą przyznanie tytułu Rzeki Roku 2015 dla Rudy, która przepływa przez ich miejscowość. Uroczystość przekazania statuetki dla Urzędu Miasta Rybnik, które zgłosiło Rudą do konkursu Klubu Gaja, poprzedzi spływ kajakowy meandrami rzeki oraz impreza dla mieszkańców.

Ruda zwyciężyła w internetowym konkursie na Rzekę Roku 2015 Klubu Gaja. Ta piękna rzeka wijąca się wśród sosnowych lasów oczarowała ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 5495 głosów.

Ruda zdobywając tytuł Rzeki Roku przyczyniła się do wzbudzenia w mieszkańcach świadomości, iż Śląsk to nie tylko krajobraz przemysłowo-górniczy, ale również piękna przyroda o którą wszyscy powinniśmy dbać.

O godz. 16.00 zapraszamy na spływ kajakowy. Zbiórka na biwaku przy ul. Ks. Emila Szramka w Rybniku. W programie m.in. szkolenie kajakowe poprzedzające spływ Rudą, koncert zespołu Muzykajaka z Żor, ciepłe posiłki kuchni polowej.

Ruda4

 

O godz. 18.15 Klub Gaja wręczy statuetkę Rzeka Roku 2015 Prezydentowi Miasta Rybnik. Wydarzenie organizowane jest przez Urząd Miasta Rybnik i miłośników rzeki Ruda, firmę ”Aktywni”.

Plebiscyt był okazją do tego, by pokazać potencjał przepływającej przez Rybnik Rudy. Śląsk to nie tylko przemysł, ale niesamowite bogactwo naturalne, dzięki temu konkursowi mogliśmy to pokazać. Piękne było wspólne działanie wielu ludzi w trakcie głosowania – mówi Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnik.

Konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym i kulturowym wokół nich. Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja

”Zaadoptuj rzekę” .Program objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Od początku programu „Zaadoptuj rzekę” dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób otoczono opieką 746 rzek i akwenów w 1492 miejscach w Polsce.

Dodatkowe informacje: Paweł Grzybowski – koordynator programu Zaadoptuj rzekę 695 925 636
Fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =