Sumak – zdrowa kwaśna przyprawa

Na półkach sklepowych w ostatnim czasie przybyło bardzo dużo orientalnych, bardzo aromatycznych przypraw. O ile kurkumę, sól himalajską i pieprz cayenne kojarzy dużo osób, o tyle jest bardzo dużo zupełnie nieznanych przypraw.

W tym artykule opiszę bardzo ciekawą przyprawę zwaną sumak. Jest to wyjątkowo kwaśna przyprawa, która ma szerokie zastosowanie w kuchni tureckiej, irańskiej i włoskiej. Jest wykorzystywana do gotowania, smażenia, kiszenia, surówek, cebuli, sałatek, mięs i kebabów. Z powodzeniem możemy ją używać jako zamiennik cytryny, octu i innych kwaśnych rzeczy. Ma czerwonobrunatną barwę i kwaskowaty zapach. Jest również głównym składnikiem przyprawy do mięs za’atar.

W bardzo prosty sposób możemy zrobić dip do różnych potraw.

Wystarczy, że do jogurtu dodamy łyżeczkę sumaku i dobrze wymieszamy. Taki dip wraz z solą podaje się często jako sos do kebabu.

Kisząc kapustę także możemy dodać nieco sumaku. Kapusta znacznie szybciej zmięknie i będzie bardziej aromatyczna i bardziej kwaśna.

Sok uzyskany z sumaka jest świetnym dodatkiem do ryb, mięs i sałatek.

Sumak posiada też szereg właściwości zdrowotnych. Przyprawa ma właściwości moczopędne i jest często wykorzystywana przy dolegliwościach jelitowych. Jest używana przy przeziębieniu i grypie, gdyż ma właściwości obniżające gorączkę. Na Bliskim Wschodzie woda z łyżeczką sumaku jest używana w celu załagodzenia różnego rodzaju dolegliwości żołądkowych.

Ciekawostką jest to, że w Polsce również znajdziemy bardzo bliskiego kuzyna tej rośliny – ostrowca trującego, choć nad tym czy jest trująca istnieją wieloletnie spory.

Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 2 =