”Superbohater” wśród warzyw.

To najmniej zmodyfikowana przez uprawę roślina. Wielu myśli, że to tylko dekoracja półmisków i jej nie je. Wielka szkoda!, bo jarmuż to nieocenione źródło witamin i minerałów.

Jarmuż jest rośliną dwuletniaą należąca do rodziny kapustowatych. W starożytności uprawiana była jako roślina ozdobna i jadalna.

”Do końca średniowiecza jarmuż był jednym z najpopularniejszych zielonych warzyw w całej Europie. Odmiany o kędzierzawych liściach istniały już, wraz z płasko-liściastymi, w Grecji w czwartym wieku p.n.e.” ( Wikipedia ). Znany był w Rosji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych.

Kiedy wybuchła II wojna światowa i pojawił się problem z żywnością, jarmuż był rośliną najczęściej uprawianą. To dlatego, że praktycznie wyrósł wszędzie, a zimą dla wielu to była jedyna zielona roślina, która wzbogacała odżywczo proste posiłki w tamtym czasie.

Dziś jest wiele odmian jarmużu, różniących się długościami łodyg i różnymi rodzajami liści. Mamy więc liście jasnozielone, zielone, ciemnozielone, zielone z odcieniem fioletu i nawet w kolorze fioletowozielonobrązowym.

Kolor liści nie odgrywa jednak tak wielkiej roli, jak jego wartości odżywcze.

• Już niewielka ilość jarmużu zawiera dużą ilość witaminy C i witaminy K
• Zawiera silne przeciwutleniacze
• To źródło karotenoidów (β-karotenu, luteiny, zeaksantyny), a także wapnia.
• Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
• Zawiera sulforafan, związek mający właściwości przeciwnowotworowe ( w szczególności dotyczy to nowotworów przewodu pokarmowego )
• Jarmuż jest również doskonałym źródłem żelaza.

Jak jeść jarmuż?

  • Najlepiej na surowo jako dodatek do sałatki czy zamiennik sałaty na kanapce.
  • To świetny dodatek do makaronów w formie pesto ( wystarczy zmiksować listki z oliwą i orzeszkami piniowymi w blenderze )
  • Gotowany, jako dodatek do zup lub potraw mięsnych
  • Można też uzyskać  z niego chrupiące chipsy ( listki smarujemy oliwą, dodajemy ziołowe przyprawy, wkładamy do piekarnika o temperaturze około 200 stopni Celcjusza i pieczemy do 10 minut )

Dla tych, którzy odczuwają totalne zmęczenie organizmu warto, aby każdego dnia przygotowali  zielony napój z jarmużu:

Bierzemy kilka liści jarmużu ( bez twardych łodyg ), 2 średnie jabłka, łodygę selera naciowego, kilka liści pietruszki, odrobinę soku cytrynowego, 1 szklankę wody ( najlepiej mineralnej ). Całość miksujemy blenderem i pijemy nawet 3 szklanki dziennie.

Energia powróci nam jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

i na koniec ciekawostka:

Każdy gram jarmużu zawiera siedemnaście razy więcej witaminy C niż marchew.(Jessica Nadel )

Zdjęcie: Pixabay ( licencja CC0)

Warto przeczytać:

Zielona Kuchnia -Jessica Nadel

Kilka słów o diecie roślinnej

9 zasad dobrego odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =