Super chwasty odpowiedzią natury na inżynierię genetyczną

Super chwasty odporne na herbicydy stały się już powszechne, informuje Wall Street Journal.

Plantatorzy bawełny z Teksasu zwrócili się do Agencji Ochrony Środowiska o pozwolenie na wykorzystanie propazyny jako alternatywy zamiast glifosatu, herbicydu firmy Monsanto, który jest obecnie używany do walki z chwastami

Zwrócono się o to z powodu odporności na ten środek zaobserwowanej u miejscowych chwastów.

Według amerykańskich specjalistów chwasty odporne na herbicydy odkryto po raz pierwszy w 1950 roku, wkrótce po tym, gdy pierwsi rolnicy zaczęli używać silnych produktów chemicznym i obecnie populacja niechcianych roślin rośnie.

Tak uwidaczniają się nam typowe dla wszystkich istot żywych procesy adaptacyjne.

Skoro rolnik rozpyla herbicydy i większość chwastów ginie, ale niektóre z nich przystosowane do herbicydu zdołają żyć i rozmnażać się.

Po wielokrotnym zastosowaniu herbicydów, te “super chwasty mogą faktycznie zdominować populację chwastów.

Chwasty rozwinęły oporne na herbicyd organizmy.

Tak było w przypadku wcześniej stosowanych środków: auksyny, następnie triazyny a obecnie głównie glifosatu, główny składnika technologii Roundup Ready firmy Monsanto.

Gwałtowny wzrost populacji superchwastów jest dla wszystkich powodem do niepokoju, bo technologia umożliwiająca uprawę tylko pożądanych nasion i eliminację innych była kusząca dla wielu farmerów.

Teraz jednak rolnicy obawiają się, że utracą swoje uprawy, a ekolodzy martwią się o nieprzewidywalne konsekwencje stosowania różnych toksycznych herbicydów i przede wszystkim, ze względu na ich wpływ na uszczuplenie wód gruntowych na skutek ciągłego mnożenia się roślin niechcianych gatunków.

Źródło tekstu: ZmianynaZiemi.pl

Foto: Sedum Tauno Erik, licencja (CC BY-SA 2.5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 7 =