Technologia LED dla ogrodu na parapecie.

Lampy LED pomogą w uprawie na parapecie.

W ostatnich latach idea uprawy świeżych warzyw na parapecie staje się coraz bardziej powszechna.
Co zrobić, żeby otrzymać pełno wartościowy urodzaj i aby to nie było zbyt drogie ?
Jednym z głównych problemów w tym zakresie – jest prawidłowe i przystępne cenowo oświetlenie  (szczególnie ważne zwłaszcza w zimie)
Utrzymywanie stale (lub znacznym okresie czasu w ciągu dnia) włączonych żarówek jest drogie. Żarówki często przepalają się, a także uzyskane światło nie jest zupełnie takie, jakie potrzebują rośliny, co wpływa na plony.

Podobne problemy z oświetleniem mają też ci, którzy zawodowo zajmują się uprawą warzyw w szklarniach, lub ci, którzy tworzą w domach ogrody zimowe lub w mieszkaniu posiadają dużą kolekcję kaktusów i roślin tropikalnych.
Dlatego to nie przypadek, że i profesjonaliści i entuzjaści upraw domowych zwrócili uwagę na nowe technologie, a przede wszystkim na oświetlenie LED, tym bardziej, że ich zastosowanie wykazało szereg interesujących i przydatnych efektów.
Lampy LED mają bardzo długą żywotność – do 80 tysięcy godzin, co daje 10 lat ciągłego oświetlenia, lub 20 lat o ile symulujemy oświetlenie dzienne roślin.
W tym czasie trzeba by zmienić ok. setki lamp halogenowych lub ok. 30 metalo halogenowych. O tradycyjnych żarówkach lepiej nie wspominać.

pomidory na parapecie 2
Technologia LED dla ogrodu na parapecie.

panel LED dla wzrostu roślin

Pozwalają zaoszczędzić do 50% energii w porównaniu ze świetlówkami energooszczędnymi i do 85% w porównaniu do tradycyjnych żarówek.
Ponadto są one trudne do rozbicia (szkła w ogóle nie stosuje się w konstrukcji) i są bezpieczne (odporne na spadki napięcia i mają niski pobór prądu) i co najważniejsze są one dostępne z różnym spektrum światła (czerwone, niebieskie), co jest bardzo ważne dla roślin!
Przyjrzyjmy się zastosowaniu diod LED na przykładzie doświadczeń z uprawą pomidorów, już od kilku lat odbywającą się w Mińsku i skutecznie wdrożoną w krajach WNP.

pomidory na parapecie 3
Technologia LED dla ogrodu na parapecie.

taśma LED

Nasiona lub sadzonki sadzi się w pojemnikach.
Wskazane jest, aby wybrać odmiany pomidorów pnące się, wysoko rosnące.
Nad nimi dostatecznie nisko (one nie nagrzewają się) umieszcza się światła LED lub specjalną z diodami LED w trzech kolorach: białym, niebieskim, czerwonym, w proporcji 1: 1: 3.
I tu dochodzimy do bardzo ważnego punktu.
Czerwony i niebieski kolor światła są niezwykle ważne do fotosyntezy, przy tym niebieski przyspiesza wzrost biomasy, a czerwony zwiększa obfitość kwitnienia i owocowania.
Biały kolor światła jest również wymagany, ale jeśli nie wdawać się w szczegóły, to on w znacznej części zabezpiecza szereg procesów życiowych roślin.
Stosują te lub inne lampy LED, zmieniając gammę kolorów światła, można przyspieszyć i dostosować procesy wzrostu i dojrzewania roślin.

pomidory na parapecie 4
Technologia LED dla ogrodu na parapecie.

pomidory pod LED-ami

Ta technologia pozwala uzyskać do 50 owoców z jednej rośliny. Większość z nich to duże owoce, o wadze do 300 g. Tak więc, wydajność z jednego krzaka stanowi 5-6 kg i jest to dużo dla hodowli na parapecie.
Ponadto, jedna roślina owocuje do sześciu miesięcy.
Ogólnie, to otrzymamy ważny dodatek warzyw dla kuchni.
A doświadczeni hodowcy kaktusów mogą osiągnąć imponujące sukcesy i obfite kwitnienie swoich ulubionych roslin.

Źródło: www.botanichka.ru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =