Tesla Motors uwalnia patenty

Tesla Motors uwalnia patenty

Wczoraj nie było pełnej ściany patentów w holu naszej siedziby w Palo Alto – stwierdza Elon Musk prezes firmy.

Nie jest to przypadek. Zostały usunięte, w duchu ruchu open source, dla rozwoju technologii pojazdów elektrycznych.

Tesla Motors został stworzony, aby przyspieszyć nadejście zrównoważonego transportu.

Jeśli chcemy oczyścić drogę do stworzenia atrakcyjnych pojazdów elektrycznych, ale potem położymy miny własności intelektualnej dla hamowania innych, to działamy w sposób niezgodny z tym celem.

Tesla nie rozpocznie pozwów patentowych przeciwko każdemu, kto w dobrej wierze, chce wykorzystać naszą technologię.

Kiedy zaczynałem z moją pierwszą spółką: Zip2, myślałem, że patenty były dobre i ciężko pracowałem, aby je uzyskać.

A może i były dobre dawno temu, ale zbyt często dziś służą jedynie do tego by stłumić postępy ugruntować pozycje gigantycznych korporacji i wzbogacić ludzi zawodach prawniczych, a nie faktycznych wynalazców.

Po Zip2, kiedy zdałem sobie sprawę, że otrzymanie patentu naprawdę oznaczało, że kupiłem bilet na loterię do pozwu, zacząłem unikać patentów w miarę możliwości.

W Tesla Motors jednak czuliśmy się zmuszeni do tworzenia patentów z obawy, że duże firmy samochodowe będą kopiować naszą technologię, a następnie wykorzystają swoją ogromną produkcję, sprzedaż i siłę marketingową, w których przerastają nas.

Nie mogliśmy postępować bardziej źle.

Rzeczywistość jest odwrotna: elektryczne samochody lub programy dotyczące każdego pojazdu, który nie spala węglowodorów, u głównych producentów, są niewielkie i nieistotne, stanowiące średnio znacznie mniej niż 1% sprzedaży wszystkich pojazdów.

W najlepszym razie, duże koncerny samochodowe produkują samochody elektryczne w ograniczonym zakresie i w ograniczonej ilości. Niektórzy nie produkują samochodów o zerowej emisji w ogóle.

Biorąc pod uwagę, że nowa produkcja roczna naszych pojazdów zbliża się do 100 mln euro rocznie, a globalna flota samochodów to wartość około 2 miliardów.

Niemożliwe jest by Tesla Motors budował samochody elektryczne na tyle szybko, aby rozwiązać kryzys paliw.

Tym samym oznacza to, że rynek jest ogromny.

Nasza prawdziwą konkurencja nie jest mała strużka takich jak Tesla produkowanych samochodów elektrycznych, ale ogromna powódź samochodów benzynowych wylewająca się z fabryk na świecie każdego dnia.

Wierzymy, że Tesla i  inne firmy oraz samochody elektryczne i świat,wszyscy skorzystaliby ze wspólnej, szybko rozwijającej się platformy technologicznej.

Przywództwo technologiczne nie jest określone przez patenty, bo historia wielokrotnie pokazała, że stanowią one rzeczywiście małą ochronę przed określonym konkurentem, lecz przez zdolność firmy do przyciągnięcia i zmotywowania najbardziej utalentowanych inżynierów na świecie.

Wierzymy, że zastosowanie filozofii open source do naszych patentów wzmocni pozycję Tesla w tym zakresie zamiast ją pomniejszać.

 źródło: Elon Musk, CEO , blog Tesla Motors

Zobacz:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 × 3 =