Truflę limonkową jest łatwo zrobić

Dlaczego pokochamy truflę ?

Truflę robimy z dodatkiem limonki, a smak limonki większość uwielbia w kuchni. Pochodząca z Azji południowo wschodniej, Malezji i Persji limonka  jest nazywana kuzynką cytryny lub wprost zieloną cytryną. W pięciu określeniach jest to mały, okrągły, zielony i kwaśny owoc cytrusowy.

limonka 2
soczysta limonka rosnąca na drzewie

Przede wszystkim limonka jest niskokaloryczna, bogata w witaminę C, zawiera również witaminę A, która pomaga w tworzeniu kości, tkanek miękkich i odpowiada za zdrowe oczy. Jak widzicie ma same zalety 🙂

Limonka zawiera także kwas foliowy czyli witaminę B9, niezwykle ważną witaminę dla produkcji DNA, tworzenia czerwonych krwinek.

Z minerałów dostarcza organizmowi duże ilości wapnia, fosforu i przede wszystkim potasu, który przyczynia się do prawidłowej pracy serca, nerek i stoi na straży równowagi wodnej. Zwartość zawartych w niej aminokwasów sprawia, że jest na pierwszym miejscu wśród owoców cytrusowych.

W gastronomii limonki cenione są za swój niesamowity aromat. Jej suszone owoce konserwowane w soli są używane w gastronomii perskiej jako dressing. W kuchni wietnamskiej jest znana jako chanh muoi.

Czasami można spotkać się z określeniem słodko – kwaśny dotyk. Jej skórka jest drobno ścierana do różnych przetworów cukierniczych, a w Azji południowo wschodniej  używa się nawet liści niektórych odmian jako interesujący aromat. Ze skórki limonki można ekstrahować aromatyczny olejek, pektynę i galaretkę.

Kupując limonkę zawsze trzeba sprawdzić czy ma jędrną skórkę i intensywny zielony kolor. Aby przedłużyć jej żywotność w warunkach domowych   należy przechowywać ją w lodówce.

Największą popularnością cieszy się sok z limonki, który ze względu na swoją kwasowość wykorzystuje się do sporządzania napojów bezalkoholowych orzeźwiających, jak i tych przygotowywanych z dodatkiem alkoholu.

Jest nawet takie stare brazylijskie powiedzenie, że jeśli życie daje ci limonki, zrób trochę caipirinhas.



Caipirinha to oficjalny napój w Brazylii, a dla tych z Was, którzy nigdy go nie próbowali, jest to pyszny i orzeźwiający napój z cachaçą, sokiem z limonki, dużą ilością lodu i cukru. Warto skusić się na degustację 😉

Jeśli chce się posmakować napoju bez kaca, warto wypróbować przepis na truflę , który proponuje Paula na swojej stronie.

trufla limonkowa 2
tak prezentują się pyszne trufle limonkowe

Jak zrobić truflę limonkową ?

Zrobić truflę limonkową jest dość łatwo. Potrzebne będą następujące składniki, które są łatwo dostępne. Problem może dotyczyć tylko  jednego składnika – cachaçy.

To alkohol brazylijski wytwarzany z soku z trzciny cukrowej. Warto podkreślić, że większość cachaca, które można znaleźć poza Brazylią  ma najwyższą jakość. Z pozyskaniem cachaca w Polsce nie powinno być problemu.  Jest dostępny w wielu marketach. Wystarczy  dobrze się rozejrzeć po pólkach.

Składniki:

  • 300g drobno posiekanej białej czekolady,
  • 80 ml śmietanki 30 %,
  • 2 łyżeczki syropu kukurydzianego,
  • 2 łyżki soku z limonki,
  • 2 łyżki cachaça,
  • 14g (1 łyżka stołowa) masła o temperaturze pokojowej,
  • 1 szklanka cukru,
  • skórka z 1 limonki.

Sposób wykonania:

 W pierwszym kroku rozdrabniamy na bardzo małe kawałki białą czekoladę. Rozdrobniona wsypujemy ją do miski.

Następnie w małym rondelku należy zagotować śmietankę i syrop. Po zagotowaniu zdejmujemy śmietankę z ognia i gorącą wlewamy do rozkruszonej  białej czekolady.  Całość mieszamy, aż powstanie gładka masa. Odstawiamy później na 10 minut. Następnie dodajemy sok z limonki i cachaça. Ponownie mieszamy wszystkie składniki tak, aby całkowicie się wszystkie połączyły. Dodajemy masło i ponownie dokładnie mieszamy i łączymy wszystkie składniki.

Powstałą masę przykrywamy folią i odstawiamy do lodówki na 48 godzin. 

Gdy ciasto będzie gotowe ostatnią czynnością, którą należy zrobić to należy wymieszać w misce cukier i 1 startą skórkę z limonki.

Opuszkami palców sprawdzamy, czy cukier jest wilgotny. Poczujemy też intensywny aromat.  Do formowania kulek warto wykorzystać  łyżeczkę do herbaty. Nabieramy masę, formujemy kulki, które obtaczamy w naszym limonkowym lukrze. Kulki umieszczamy w  papierowych foremkach, które wstawiamy do schłodzenia do lodówki. 

Podajemy na zimno. To  wspaniała słodka przekąska, którą pozytywnie zaskoczymy.

Dodatkowy atut – w kuchni podczas pracy na truflami i po jej zakończeniu unosi się niesamowity aromat limonki.

limonki na truflę
limonka ma cudowny aromat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 18 =