Trwa akcja wysyłania listów do Prezydenta B.Komorowskiego

akcja wysyłania listów do Prezydenta

Od dwóch tygodni trwa akcja wysyłania listów do Prezydenta, by zastanowił się, zanim podpisze nowelizację ustawy o GMO.
Listy piszą nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy…Poniżej jeden z nich.

 

Pan Prezydent Bronisław Komorowski,
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa

Panie Prezydencie,

Od 2001 roku pracuję z ludźmi z Argentyny i Paragwaju w temtyce konsekwencji, jakie niosą z sobą uprawy GMO dla ziemi, ludzi, bioróżnorodności, rolnictwa i produkcji żywności. Po raz pierwszy zastosowali oni uprawy GMO w 1996 roku.

Konsekwencje są bardzo złe: gleby zubożałe i ubite, bioróżnorodność zniszczona, ludzie zatruci pestycydami i przewlekle chorzy. Wielu ludzi zmuszonych zostało do tego, by opuścili swoją ziemię, ponieważ grożono im użyciem przemocy, gdyby tego nie zrobili. Ponadto, w monokulturach GMO nie ma pracy i tereny rolnicze tracą swoich ludzi.

Teraz jasne jest, że uprawy GMO zawodzą, ponieważ rolnicy muszą używać coraz więcej pestycydów, by zabijać chwasty i szkodniki, które stały se oporne na glifosat. Teraz oprócz glifosatu, stosują oni także glufosynat, dikambę oraz 2,4-d.

Proszę, aby nie posyłał Pan Polski tą samą drogą. Jest to droga prowadząca do tego, by zrujnować dobrej jakości, różnorodne rolnictwo.

Proszę, aby zawetował Pan ustawę o GMO.

Z poważaniem

Helena Paul, UK

INNE………

“…Jesteśmy zdecydowanie przeciwni procedowanej nowej Ustawie o GMO.
Opracowywane przepisy szeroko otwierają Polskę na komercyjne, jak i doświadczalne uprawy GMO.
Rząd RP nie bierze pod uwagę obaw przeszło 70 % obywateli Polski, zdecydowanych przeciwników upraw roślin transgenicznych. Przemysłowe, jak i doświadczalne uprawy GMO, zagrażać będą interesom ekonomicznym pszczelarzy, rolników tradycyjnych i ekologicznych oraz agroturystyce.
Aktualnie nowelizowana Ustawa o GMO jest niezgodna z Konstytucją RP…” – mówi Edyta Jaroszewska-Nowak z Zarządu Stowarzyszenia “Polska Wolna od GMO”, które ściśle współpracuje z Koalicją POLSKA WOLNA OD GMO.

“…ustawa rządowa dot. GMO była przedłożona Sejmowi BEZ KONSULTACJI SPOŁECZNYCH. Apelowaliśmy o wprowadzenie dwóch poprawek. Pierwsza to zakaz upraw GMO, a druga to zakaz wprowadzania do obrotu materiału GMO. Nie udało nam się jednak wprowadzić tych poprawek, a posłowie opozycji nie spełnili niestety należycie swojego zadania. Aktualnie ustawa jest na etapie poprawek redakcyjnych w Senacie, wróci do Sejmu, a potem zostanie przedłożona do podpisu prezydentowi. Dlatego też występujemy do Pana prezydenta o zawetowanie ustawy bądź zbadanie jej zgodności z Konstytucją – mówił Paweł Połaniecki z Komisji Sterującej Koalicji POLSKA WOLNA OD GMO.

“…Domagamy się także REALNEGO POPARCIA DLA PRAWDZIWEGO ROLNICTWA. Domagamy się zalegalizowania sprzedaży bezpośredniej przez rolników zarówno nieprzetworzonych, jak i przetworzonych produktów żywnościowych oraz dostosowania przepisów sanitarnych do skali produkcji tak, aby były one korzystne dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych i dla konsumentów, którzy poszukują dobrej jakości żywności…” – dodaje Edyta Jaroszewska-Nowak z Zarządu Stowarzyszenia “Polska Wolna od GMO”, które ściśle współpracuje z Koalicją POLSKA WOLNA OD GMO.

Materiał nadesłany przez ICPPC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × jeden =