Twoja rzeka może zostać Rzeką Roku 2015!

drweca

Jeśli w Twojej okolicy przepływa rzeka szczególnie bliska sercom mieszkańców, taka nad którą miały miejsce ważne wydarzenia historyczne lub uważana za jedną z najpiękniejszych – zgłoś ją do konkursu Rzeka Roku 2015 Klubu Gaja!

Rzekę do konkursu może zgłosić każdy; zarówno osoby prywatne jak i szkoły, przedszkola, samorządy, firmy, instytucje czy organizacje społeczne. Spośród wszystkich zgłoszeń, ciekawych czy inspirujących miejsc nad lokalnymi rzekami, Jury wybierze 11 rzek-finalistek, które o zaszczytny tytuł Rzeki Roku 2015 będą walczyć podczas internetowego głosowania we wrześniu. Zgłoszenia można wysyłać do 2 czerwca! Natomiast finalistki znane będą do 30 czerwca.

Nagrodą w konkursie są statuetki Rzeki Roku 2015, które otrzymują: osoba zgłaszająca rzekę do konkursu oraz przedstawiciel samorządu, na terenie którego znajduje się rzeka – laureatka.

Konkurs rzeka Roku 2015 Klub Gaja ogłasza po raz trzeci. W poprzedniej edycji zwyciężyła rzeka Rawka (na odcinku we Wsi Bartniki, w gminie Puszcza Mariańska, woj. mazowieckie), która jest ostoją olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt oraz nie lada wyzwaniem dla kajakarzy. Plebiscyt ten zachęca do odkrywania oraz poznania niezwykłych miejsc nad rzeką w najbliższym otoczeniu. Jest to ciekawy sposób na odkrywanie miejscowych wartości, a także na zwiększenie zainteresowania lokalnej społeczności środowiskiem naturalnym w najbliższym otoczeniu.

Konkurs Rzeka Roku Klubu Gaja jest nowatorską formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek. Każda rzeka ma swoją historię lub ciekawostkę. Może być siedliskiem chronionych gatunków zwierząt lub roślin. Jeśli tylko jest bliska mieszkańcom lub przyczyniła się do lokalnej integracji jest tą rzeką, której szukamy! – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Regulamin konkursu Rzeka Roku 2015

Karta zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku 2015

Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.

Dodatkowe informacje: Paweł Grzybowski, Klub Gaja, koordynator programu Zaadoptuj rzekę, tel. 695 925 636.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =