Typowe sposoby przyrządzania czosnku mogą zniszczyć większość jego zalet.

obróbka czosnku

Czosnek najbardziej popularna przyprawa w kuchni w wielu krajach, również w Polsce. Czosnek dodawany jest do zup, dań mięsnych, sałatek. Są tacy, co jedzą go na surowo. Dzięki temu, że nie był nigdy modyfikowany zachował większość składników odżywczych, ale czerpanie maksymalnych korzyści zdrowotnych z czosnku zależy od tego jak go przygotujesz i podasz. Prostej porady w tym zakresie udziela Jo Robinson w ”Dzikiej Stronie Jedzenia ”.

Surowy czosnek zawiera składniki potrzebne do wytworzenia allicyny, najaktywniejszej substancji mającej największe właściwości zdrowotne, która jednak sama w sobie nie występuje w czosnku jako związek chemiczny.

Allicyna jest wytwarzana, gdy dwie inne substancje zawarte w czosnku wchodzą ze sobą w kontakt. Jedna z nich jest allina- fragment białkowy, a drugim- wrażliwy na tempera turę enzym – allinaza.
W całym ząbku czosnku oba te związki są od siebie odizolowane.
Nie połączą się ze sobą dopóki go nie pokroisz, nie przeciśniesz przez praskę czy nie przezujesz czosnku doprowadzając do ich połączenia. Wtedy czujesz charakterystyczne pieczenie.

Izraelscy naukowcy odkryli również, ze podgrzanie czosnku zaraz po pokrojeniu go, niszczy wrażliwy na wysoka temperaturę enzym wyzwalający reakcję połączenia składników.
W rezultacie allicyna nie zostanie wytworzona. Już dwie minuty na patelni wystarczą, by zmienić czosnek w zwykła przyprawę jedynie poprawiającą smak potraw.
Jeśli włożyć go do mikrofalówki na 30 sekund, znika 90 % jego właściwości przeciwnowotworowych.
Po 60 sekundach, właściwości antynowotworowe czosnku znikają całkowicie.
Kolejna udowodniona ważna właściwość czosnku, a mianowicie zdolność rozrzedzania krwi, również znika na skutek działania wysokiej temperatury.

Możesz korzystać z licznych zalet czosnku nawet poddając go obróbce cieplnej, pod warunkiem, że zmienisz jego sposób przyrządzania.
Posiekaj, pokrój albo przeciśnij czosnek przez praskę, a potem poczekaj 10 minut zanim zaczniesz poddawać go wysokiej temperaturze.
W tym czasie wytworzy się już maksymalna ilość allicyny i wrażliwy na temperaturę enzym powodujący połączenie składników nie będzie już potrzebny.
Po takim zabiegu będzie można smażyć, piec i gotować czosnek nie pozbawiając go jego smaku i właściwości leczniczych.

Warto więc zaczekać 10 minut i warto stosować zasadę:

By zachować allicynę, pokrój czosnek i odstaw go na 10 minut, zanim wrzucisz go na patelnię. Pozwól też mu odleżeć 10 minut zanim dodasz go do sosów na gorąco, zup lub dań smażonych.

Jesz czosnek na surowo- o powstawanie allicyny nie musisz się martwić !

Fragmenty  pochodzą z książki Jo Robinson ” Dzika Strona Jedzenia”,

która ukazała się nakładem Wydawnictwa Illuminatio Łukasz Kierus.

Warto przeczytać:

”Dzika strona jedzenia”

Naturalny eliksir zdrowia i urody

Energetyka pokarmów roślinnych

 

One thought on “Typowe sposoby przyrządzania czosnku mogą zniszczyć większość jego zalet.

  • 14 stycznia, 2015 o 1:10 pm
    Permalink

    Dziękuję za te rady, potrzebowałam takich informacji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =